Meriter Sverige
MFK, Trossnäs, 28 oktober
1 Ökl Milpoint Spader Ess, Ägare Olle Thulin, förare Karin Thulin
3 Ökl VP Gamekeeper’s Fire Äg/För Kalle Stolt
ÖFK, Öland, 21-22 oktober 2023
2 ÖKL Fågelkärrs Tyssi, äg/för Stefan Sigurdsson
2 UKL Carnbrings Hennessy, äg/för Alexandra Eriksson
ÖNFK, Gällivare Dundret, 15 oktober, Fjäll
3 Ukl Riekkokirhveen HG Ymer, ägare/förare Björn Antonsson
SM, FA, Fält, Trossnäs 14-15 oktober
2 SKL Ck Black Luckys Ranger, ägare Espen Ringöen, förare Sören Mulvad Johansen
3 SKL, VP, CK Björås Grissla, Äg: Björn Danås
5 SKL,VP Björås Elda, Äg/för: Björn Danås
SM-Kval, domare Kjell Gustavssons parti
1 skl cert Björås Elda, ägare Björn Danås
2 skl ck Black Luckys Bella Donna, ägare Kenneth Persson
3 skl Top Point Mira, ägare/förare Mona Hammar
Derby, FA, 11-12 oktober
1 Ukl Hp Derbykval Laka’s Puccini Ägare/Förare Kalle Stolt
1 Ukl Derbykval Goppolens Saga
1 Ukl, 3:e-placerad Derbyfinalen, Laka”s Puccini Ägare/förare: Kalle Stolt
2 Ukl Goppolens Saga, Ägare André Stenumgård, förare Sören Mulvad Johansen
2 Ukl Black Luckys Kentucky, ägare/förare Espen Ribe
NNFK, Moskogen, 6-7 oktober, Skogsprov
1 Skl Trostebackens Tyra. Äg.för: Micke Johansson
3 Ökl Karacanis Grete W Äg. för: Jens Larsson
SFK, Fältprov 7-8 oktober
1 Skl Cert Black Luckys Merkel äg/för Kent Svensson
2 SKL,CK Björås Grissla, Äg: Björn Danås
3 SKL Ck Top Point Purdey, äg/för Alex Bennergård
5 SKL Björås Elda äg/för Björn Danås
1 Ukl HP Heimgaards Pan äg/för Bertil Mårtensson
Fjäll-SM final, Bruksvallarna, 30 september
3 Skl VP Björås Grizzla äg Björn Danås förare. Camilla Paradis
Gotland, Engelska setterklubbens huvudprov 29-30 september, fält
1 Ukl Heimgaards Pan äg/för Bertil Mårtensson
2: Ökl Jaktiverns SF Kjerag, äg/för Pia Jelkeståhl
2 SKL Ck Kokanees Bimbo, förare Robert Åkerlind, ägare Sara Lewerentz
3 SKL Milpoint Mixa äg/för Bertil Mårtensson
VFK:s huvudprov 23-24 september, Fält
1SKL m Cert VP Björås Grissla – Camilla Paradis
2SKL m VP Gamekeeper’s Boys Will Be Boys- Sandra Carlander
3SKL m VP Chriwall’s I-Win – Douglas Larsson
2 ökl East Meadows Red Hot Chili äg/för: Susanne Legneskog
3ukl Legsus Frost äg/för: Susanne Legneskog
Gredby 18 september, Fält
2 ökl Anneborg’s Norna, förare: Karin Olsson
Pirttivuopio, ÖNFK, 16-17 september, Fjäll
1 SKL Cert Cacit VP Vet Point’s Lille Ulven förare B-O Johansson.
1 Ökl VP Flexvya’s IF Sobra, för/ägare Jan Svensson
Långtora den 16-17 september, Fält
1:a pris ÖKL Venatio’s Daria Delux, Amir Saidizand
1:a pris ÖKL Venatio’s Daria Delux, Amir Saidizand
SNFK, Rättsel, 13 september, skog
2 Ukl Venatios Domino Dunder äg/för Anita Kieri
2 Ukl Riekkokirhveen Ymer äg/för Björn Antonsson
Ystad, SFK 10 september, Fält
1 SKL,CERT Björås Grissla, äg/för Björn Danås
SFK, Österlen, 9 september, Fält
3 Ökl Björås Kimo, äg/för Bjerke Andersson
SNFK, FA Avidsjaur 31 aug-3 sept, Skog, SM-kval, Final samt klubbprov
1 SKL Cert CACIT, Pointer Bella äg/för Olov Åhman
2 CK R-CACIT Vet Point´s Lille Ulven äg/för B-O Johansson
3 SKL CK Skeirutj Raija äg/för Olov Åhman
1 SKL Cert, Härjarös Silva äg/för Rolf Sandström
2 SKL CK, Sollidalens C Maximus äg/för Mikael Kangosjärvi
4 SKL Vet Point´s’ Lille Ulven äg/för B-O Johansson
1 SKL CERT Vp, Skeirutj Raija äg/för Olov Åhman
2 SKL Bella äg/för Olov Åhman
1 SKL CERT Vp Härjarös Silva (nu SUCH SJCH) äg/för Rolf Sandström
2 SKL CK Skeirutj Raija äg/för Olov Åhman
3 SKL Aude´s Extra, äg/för Björn Antonsson
1 ÖKL Skeirutj Raska, äg/för Torulf Johnson
NNFK Edevik 1-3 september, Fjäll
1 ökl VP Borgeflons XJ Cava , Trygve Kolstad
2ökl Milpoint Deajka , Magdalena Wennerström
3ökl VP Borgeflons DC Grevinna, Trygve Kolstad
3 ökl. VP Black Luckys Cleo, Hans Bengtsson
3ukl Orremåsens Dracarys , Andreas Åsell
1 skl, cert, VP Viijägarens Lyra. Per Olsson
SNFK Arjeplogsfjällen 28-30 april, fjäll
2 Ökl Aeris BS Scott, äg/för Magnus Lundström
1 Ukl Black Luckys Edith, äg/för Fredrik Jönsson
1 Ukl Black Luckys Edith, äg/för Fredrik Jönsson
6 Skl Sollidalens C Maximus äg/för Mikael Kangosjärvi
2 Ökl Venatios Colibri äg/för Regina Lindberg
NNFK Storlien 28 april, fjäll
2ukl Orremåsens Dracary, Andreas Åsell
2ukl Borgeflons DC Grevinnan, Trygve Kolstad
2ökl. Östbergets Äzzla, Marie Frändegård
ÖNFK Dundret 22-23 april, fjäll
2 ökl Vet Points Lilla Loppan
1 ökl Vet Points Lilla Loppan
NNFK, Lofsdalen 21-23 april, fjäll
1 ukl Borgeflons DC Ginny, Ingebrikt Bergman
3 ukl Borgeflons DC Goza, Magnus Hangasjärvi
1 ukl Laka`s Puccini, Kalle Stolt
2 ökl Östbergets Äzzla, Marie Frändegård
2 skl Borgeflons Billy the Kid Morten Baastad
1 ukl Borgeflons FE Hylsa, för Eva Perman äg Anders Hultin
1 ukl Borgeflons DC Gazton, Peter Ivarsson
1 ökl Rypeparadisets Rosa, Ulf Jörgensen
2 ökl Rypeparadisets Donna, Ulf Jörgensen
ÖNFK, Abisko 12-14april
2 Ökl, Vet Points Lilla Loppan, för/äg B-O Johansson/ Lena Gustafsson
2 Ukl Aude’s Extra, Vinterfjällpokalen, Äg/för Ylva Hardeson
2 Ukl Aude’s Extra, Vinterfjällpokal kval, Äg/för Ylva Hardeson
2 SKL, CK Vinterfjäll SM-kval, Riptryffelns Gretzky, äg/för Björn Antonsson
ÖNFK, Ritsem 16-17 april, fjäll
1 ukl, Gamekeepers’s Gunde Äg/för Sanne Johansson
Svenska Pointerklubbens Huvudprov, Trolleljungby 8 april, fält
1 Ökl Milpoint Mixa, äg Bertil Mårtensson
NNFK, Edevik 7-9 april, fjäll
1 ukl Borgeflons Grevinna, äg Maja Kolstad för Tryggve Kolstad
1ukl Orremåsens Dracary äg Andreas Åsell, Caroline Svensson Wallin för Andreas Åsell
3ukl Orremåsens Peik äg. Anna-Karin Lindberg, Gjermund Aas. För Gjermund Aas
NNFK, Rörvattnet 31/3-2/4
3 ukl Orremåsens Dracary, Andreas Åsell
2ukl, 3 ukl Twinkle How About a Smile, Caroline Wallin/Andreas Åsell
1ukl Karacanis Grete W, Jens Larsson
2ökl Østagløttens Grappa, Bengt Hansson
2 ökl Sångbergets MacAllan, Malin Cooper
3skl Borgeflons Cava, Tryggve Kolstad
SNFK, Arjeplogsfjällen 2 april, fjäll
1Skl Cert Skeirutj Rusa äg/för Magnus Söderström
3 Skl Ck Härjarös Silva äg/för Rolf Sandström
SFK 2 april, fält
1 SKL Cert Kokanees Bubbi äg/för Per Ola Brekke
2 Skl CK, Top Point Mira, äg/för Mona Hammar
3 SKL Vattviken Sky äg/för Henrik Merin
ÖNFK, Ritsem 1-2 april, fjäll
1 ÖKL Forsrännarens Johanna, Äg/för Anders Fors
2 UKL Gamekeepers’s Gunde Äg/för Sanne Johansson
2 SKL CK Forsrännarens Johanna, Äg/för Anders Fors
SFK 1 april, fält
3 ÖKL Milpoint Ettan äg/för Kenneth Laago
1 UKL Gamekeepers Fire äg/för Kalle Stolt
MFK, 1 april, fält
1:a ukl Venatios Daria DeLuxe, Amir Sadizand
1:a ukl Anneborg’s Urd, Line Ersgård
1:a ukl Anneborg’s Eira, Mailn Örne
ÖFK, 24-24 mars Hamra, Gotland
2 UKL Jaktiverns Rajpas, Johan Bodin
1 UKL Gamekeepers Fågel Fenix, Marie Hansson
2 UKL Kokanees Basse, Robert Åkerlind
1 ökl Riddarsporrens Semla, Björn Meijel
2 ökl Milpoints Ayla, Mila Laago
1 SKL Top Points Mira, Mona Hammar
2 SKL Kokanees Bibbi, Per Ola Brekke
VBFK 18-19 mars, fjäll
3 UKL Borgeflons Dc Gant, äg Leif Norén för Lisa Lindberg
3 UKL Borgeflons Dc Gant, äg Leif Norén för Lisa Lindberg
2 UKL Black Luckys Edith, äg/för Fredrik Jönsson
MFK 18 mars, fält
1 ÖKL Venatios Charm, Äg Jörgen Junkergård, för Douglas Larsson
Öland 18-19 mars, fält
2ukl, Gamekeeper’s Fågel Fenix, Äg/för Marie Hansson
1 ÖKL Gamekeepers Bring It On, Äg: Claes Carnbring
2 ÖKL Fågelkärrs Vinna, äg/för Stefan Sigurdsson
ÖNFK 15 mars, fjäll
3 SKL Rokkomborres B Luna, äg Jonatan Öhman & Anna Mattsson.
1 ÖKL, Aude’s Extra äg: Ylva Hardeson, för: Björn Antonsson
Meriter utland
Dalsbygda, ÖHFK, Norge 2 september, Fjäll
2 AK, Mac Vargs E Golden Buzzer, äg/för Monika Garbeklint
Köge, Dansk Pointerklubbs huvudprov 17-19 mars, fält
1 ÖKL, Black Luckys Merkel, äg/för Kent Svensson
1 ÖKL, Gamekeepers Boys Will Be Boys, äg Sandra Carlander
2 ÖKL Gamekeepers Boys Will Be Boys, Äg/för Sandra Carlander
2 AK Black Luckys Al Capone, Stefan Nilsson
1 UKL Rimfaxes Ajax, Lisbeth Bodén
1 Vkk Cacit Top Points Perdey, äg/för Alexander Bennergård
2 UKL Gamekeeper’s Filur, äg/för Kalle Stolt
2 ÖKL Milpoint Mixa, äg/för Bertil Mårtensson
2 ÖKL Milpoint Ettan, äg/för Kenneth Laago
Tusse Naese Danmark 5 mars, fält
1 ÖKL Black Luckys Merkel, äg/för Kent Svensson
Namdal, Norge, 3-5 mar
1 Ukl Borgeflons DC Grevinna äg Eva Perman / Maja Kolstad förare Maja Kolstad
Namdal/Snåsa, Norge, 19-21 augusti
1 VK CK Borgeflons XJ Cava äg Trygve Kolstad
Final NM Höyfjäll Hjerkinn, Norge, 22-24 september
2 VK Borgeflons XJ Cava äg Trygve Kolstad
Trondheim JFF Haltdalen, Norge, 4-5 mars
1 VK CK Borgeflons RX Billy the Kid äg Morten Baastad
Geilo, Norge, 14-16 april
3 VK kval Borgeflons RX Billy the Kid äg Morten Baastad
4 VK semi final Borgeflons RX Billy the Kid äg Morten Baastad