Välkommen till
Svenska Pointerklubbens huvudprov med CACIT och Guldpokalen
samt officiell utställning

Gotland den 22 – 25 september 2021
(Resultat prov, utställning och lotteri)

Onsdag 22/9 Utställning
Nils-Erik Nilsson
BIS 1 Coxokhol Mackiggian Tattetetter – Tomas Wiklund
BIS 2 J East Meadows MR Turbo Triss – Susanne Legneskog
BIS 3 J Tunturi Kieppi Fleur – Gun Carmland
BIS 4 J Vallarfjällets A-Nasti – Birgitta Winberg

BIS Veteran
1 J East Meadows Mr Turbo Triss – Suasnne Legneskog
2 J Vallarfjällets A-Nasti – Birgitta Winberg

Torsdag 23/9 ukl/ökl
Vibeke Lorentzen Andersson
2 ukl Torholmens AG Forza – Ylva Lannge

Torsdag 23/9 skl parti 1
Niklas Bodin
1 skl Windhovering Larch – Bengt Hansson

Torsdag 23/9 skl parti 2
Benny Melin
1 skl Södersjöns Sally – Lisbeth Bodén
2 skl Top Point Herta – Mona Hammar

Fredag 24/9 ukl GP Kvalparti 1
Benny Melin
3 ukl Gamekeepers Boys Will Be Boys – Sandra Carlander

Fredag 24/9 ukl GP Kvalparti 2
Johanna Melin Gustafsson
1 ukl hp Fågelkärrs Vinga – Per-Arne Arlebring
1 ukl hp Fågelkärrs Vilja – Patric Sundin
1 ukl hp Gamekeepers Zebra – Carl-Fredrik Stolt
1 hp Gamekeepers Zig-Zag – Carl-Fredrik Stolt
2 ukl Top Point Edmondton – Johan Bodin
3 ukl Black Luckys Cleo – Hans Bengtsson

24/9 kl 16,00 Matchning GP inför finalen
Benny Melin/Johanna Melin Gustafsson
Fågelkärrs Vinga (finalist)
Fågelkärrs Vilja (finalist)
Gamekeepers Zebra

Fredag 24/9 ukl/ökl
Andras Talpai
2 ukl Danguns Hugo Boss – Claes Lindström
1 ökl vp Södersjöns Rusty – Pia Jelkeståhl

Lördag 25/9 GP final
Niklas Bodin/Andras Talpai
GP Vinnare 2021 – Fågelkärrs Vinga

Lördag 25/9 ukl/ökl
Björn Meijel
1 ukl Black Luckys Cleo – Hans Bengtsson
2 ukl Gamekeepers Zig-Zag – Carl-Fredrik Stolt
2 ukl Gamekeepers Boys Will Be Boys – Sandra Carlander
1 ökl Fjälldemonens Lopez – Niklas Bodin
2 ökl Vattvikens Canasta – Bengt Hansson

Lite andra utmärkelser

En summering:
Bästa unghund – Fågelkärrs Vilja
Guldpokalvinnare – Fågelkärrs Vinga
Skl vinnare – Södersjöns Sally
Skl vinnare – Windhovering Larch
Huvudprovsvinnare skl – Windhovering Larch
Bästa ökl hund – Södersjöns Rusty

Lotterivinnare

Svenska pointerklubben tackar varmt alla sponsorer.
Johan Bodin, Chevalier och Uniq
och gratulerar vinnarna.

1:a pris
En dags rapphönsjakt på Gotland, skänkt av Ivan de Flon och Johan Bodin
NR 56 Susanne Legneskog

2:a pris
En herrväst från Chevalier
NR 25 Linus Styrman

3:e pris
En damväst från Chevalier
NR 91 Daniel Nilsson

4:e pris
En damväst från Chevalier
NR 34 Jessica Lampinen

5:e pris
En Jacka från Chevalier
NR 84 Lena Gustafsson

6:e pris
En skjorta från Chevalier
NR 12 Regina Lindberg

7:e pris
En damjumper från Chevalier
NR 44 Niklas Köhler

8:e pris
En herrväst från Chevalier
NR 5 Tommy Engström

9:e pris
En damjumper från Chevalier
NR 63 Ivan de Flon

10:e till 15:e pris

En fodersäck från Uniq
NR 71 Björn Danås
NR 11 Inger Nilsson
NR 57 Björn Meijel
Nr 74 Ivan de Flon
NR 99 Sandra Carlander

Stort Grattis!

Provledare:
Lisbeth Bodén Tel: 072-577 02 38

 

Kommisarie:
Pia Jelkeståhl Tel: 070-827 27 34, Assleröd 340, 463 93 Västerlanda, piajelkestahl@gmail.com

  

Program:  (uppdaterat 21-09-21, kursivt nedan) SE STARTLISTOR LÄNGST NED (21-09-19)

Onsdag 22 September

NY TID KL 16:00-16:30

Officiell utställning för alla brittiska raser.

Ny plats för utställningen: Lövsta Lantbruksgymnasium
Roma Lövsta 10, 622 54 Romakloster

OBS! Om ni vill ha lammbuffé 22/9 kan ni anmäla det till Lisa Schlünsen gfk.prov@gmail.com
070-2966766 senast vid utställningen.

Se mer information här

Middag: Lammbuffé 250kr på Lövsta Lantbruksskola i Roma
Anmäl till ÖFKs kommissarie Lisa Schlünsen, 0702-966 766, senast 17/9

Torsdag 23 September:

SKL, CACIT
ukl/ökl

8:00 SKL Gangvide Farm, När Gangvide 503, 623 48 Stånga

8:30 UKL/ÖKL Lövsta Lantbruksskola, Roma Lövsta 10, 622 54 Romakloster

Fredag 24 September:
Guldpokalen kval (i första hand unghundspointrar, 2a hand unghundar av övriga raser, 3e hand ökl hundar)
ukl/ökl

8:00 Alla partier samlas på Gangvide Farm

Lördag 25 September:
Guldpokalen Final
ukl/ökl

8:00 Guldpokal Final Gangvide Farm

8:00 UKL/ÖKL Gangvide Farm
Efter Guldpokal finalen startar blandpartiet

 

Medhavd lunch alla dagar äter vi i marken.

Fortsatt försiktighet gällande Covid så ingen med förkylningssymtom är välkommen!!
Och vi ser till att hålla avstånd till varandra!
Vi hoppas på fina dagar på Gotland.

/Varmt Välkomna
SvPK

23/9 Skl 2 partier

Domare: Benny Melin Niklas Bodin

PH Black Luckys Oden                              Sören Mulvad Johansen

GSH Sydåens Zigzag                                 Marie Mulvad Fransson

PT Kokanee´s Bimbo                                Robert Åkerlind

EST Glitterdalens B-Blaze                         Marie-Louise Sjöberg

IRSH Red Carlic´s Irish Pomelo              Susanne Johansson

PT Södersjöns Sally                                  Lisbeth Bodén

PH Södersjöns Rusty                                 Pia Jelkeståhl

PT Riddarsporrens Rietje                           Björn Meijel

PT Top Point Iris                                       Henrik Nilsson

ESH Sveaborgs Z-Caesar                          Andras Talpai

ESH Vargofjellets Atlas                             Andras Talpai

PH Ghil                                                     Susanne Hempel

PT Top Point Herta                                   Mona Hammar

PH Vet Points Lilla Ulven                          Lena Gustafsson

PH Windhovering Larch                           Bengt Hansson

PT Björås Elda                                          Björn Danås

IRST Ripfinnarens EP Joyce                    Tommy Hagerlund

IRST Ripfinnarens ZME Peigi                  Tommy Hagerlund

PT Björås Grissla                                      Daniel Nilsson

 

23/9 ukl/ökl  1 parti

Domare: Vibeke Lorentzen Andersson

UKL

IRSH Norrsetter SO Siffo                         Mayvor Jonsson

IRST Torholmens AG Forza                       Ylva Lannge

ÖKL

PT Jaktglödens Nike                                 Joakim Andersson

PT Jaktglödens Cordelia                           Joakim Andersson

PT Missi von der Postschwaige                Per-Anton Berg

ESH Vallarfjället´s C-Birk                          Birgitta Winberg

EST Vallarfjället´s E-Akii                           Birgitta Winberg

IRVST Tunturi Kieppi Fleur                       Gun Carmland

PH East Meadows Red Hot Chili              Susanne Legneskog

EST Hagalidens Madonna                        Claes Carlsson

 

 

24/9   Guldpokalkval 2 partier och Ukl/ökl  1 parti

Domare: Benny Melin  Johanna Gustafsson  Andras Talpai

PT Aeris Zs Inez                                         Robert Åkerlind

PT Fågelkärrs Vinna                                  Stefan Sigurdsson

PT Gamekeeper´s Zulu                             Robert Odén

PT Ringlias Black Lady                              Espen Ringöen

PH Black Luckys Oden                               Sören Mulvad Johansen

PH Gamekeeper´s Boys Will Be Boys       Sandra Carlander

PT Gamekeeper´s Zebra                          Carl-Fredrik Stolt

PH Gamekeeper´s Zig-Zag                       Carl-Fredrik  Stolt

PT Aeris Bs Barbie                                    Robert Åkerlind

PH Gamekeepers Zorro                            Ivan de Flon

PT Black Luckys Cleo                                Hans Bengtsson

PH Riddarsporrens Snus                           Björn Meijel

PT Södersjöns Quintessa                         Lisbeth Bodén

PT Fågelkärrs Vilja                                   Patric Sundin

PT Södersjöns Chromia                           Dan Gyris

PH Södersjöns Hot Spot                           Pia Jelkeståhl

PT Härjarös Skoja                                     Karin Thulin

PH Milpoint Spader Ess                            Olle Thulin

PT Fågelkärrs Vittra                                 Jörgen Helgersson

PT Black Luckys Zenta                              Anders Stenkilsson

PT Gamekeeper´s Bring It On                   Claes Carnbring

PT Östaglöttens Grappa                           Bengt Hansson

PT Fågelkärrs Vinga                                 Per-Arne Arlebring

PH Top Point Edmondton                         Johan Bodin

PT Black Luckys Bella Donna                    Kenneth Persson

24/9 ukl/ökl  Andras Talpai

UKL

PT Björås Bränna                                      Björn Danås

ESH Danguns Hugo Boss                          Claes Lindström

EST Hagalidens Godis Kraja                     Vibeke Lorentzen Andersson

ÖKL

ESH Vallarfjället´s C-Birk                          Birgitta Winberg

EST Vallarfjället´s E-Akii                           Birgitta Winberg

PT Jaktglödens Nike                                 Joakim Andersson

PT Jaktglödens Cordelia                           Joakim Andersson

PH Vet Points Lilla Ulven                          Lena Gustafsson

PH Södersjöns Finn McMissile                 Henrik Nilsson

PT Missi von der Postschwaige                Per-Anton Berg

PT Milrökens Rembs Gioia                       Marianne Hamilton

IRVST Tunturi Kieppi Fleur                       Gun Carmland

PT Björås Grissla                                         Daniel Nilsson

EST Hagalidens Madonna                        Claes Carlsson

 

25/9 Guldpokal Final

Domare: Andras Talpai Niklas Bodin

 

25/9 ukl/ökl 1 parti

Domare: Andras Talpai

UKL

PH Gamekeeper´s Zig-Zag                       Carl-Fredrik  Stolt

PT Fågelkärrs Vilja                                   Patric Sundin

PH Gamekeeper´s Boys Will Be Boys       Sandra Carlander

PT Fågelkärrs Vittra                                 Jörgen Helgersson

ESH Danguns Hugo Boss                          Claes Lindström

PT Fågelkärrs Vinga                                 Per-Arne Arlebring

EST Danguns Fendi                                   Johanna Gustafsson Melin

PH Top Point Edmondton                         Johan Bodin

EST Danguns Prada                                  Benny Melin

ÖKL

IRST Fjälldemonens Lopez                        Niklas Bodin

PH Vet Points Lilla Ulven                          Lena Gustafsson

PT Milrökens Rembs Gioia                       Marianne Hamilton

PH Södersjöns Finn McMissile                 Henrik Nilsson

PT Vattviken´s Canasta                            Bengt Hansson

Reserver:

PT Södersjöns Quintessa                          Lisbeth Bodén

PH Kokanee´s Billy The Kid                       Lisbeth Bodén

PT Missi von der Postschwaige                Per-Anton Berg

 

 

Anmälan jaktprov: piajelkestahl@gmail.com

Anmälan utställning: spk.utstallning@gmail.com

Använd blankett från FA:s hemsida: Blanketter

Endast korrekt ifyllda anmälningsblanketter kommer behandlas.

Vid start i Ökl ska kopia av apportbevis bifogas anmälan.

OBS! Eventuell återbetalning görs endast om du angett kontonummer och bank på anmälningsblanketten.

Utländska hundar skall bifoga kopia på stamtavlan med anmälan. (ingen kopia från web-databas är godkänd)

Förare skall inneha statligt jaktkort och kontroll av medlemsavgift kan komma att utföras.

Anmälan till jaktprov och utställning  samt betalning skall vara kommissarien/kassören

tillhanda senast den 9 september

 

Utställning 22 september

Se egen annons här

Avgifter för jaktprov och utställning sätts in på BG 568-4410 SvPK

Avgift Jaktprov 600 kr
Var noga med att skriva hundens namn, ras och klass på inbetalningen

Utlandsbet

IBAN: SE16 8000 0826 4406 3085 4172

BIC: SWEDSESS

Begränsningar  Max 2 partier/dag. I övrigt enligt Fas Jaktprovsregler.

Domare Jaktprov Info kommer senare.

Domare Utställning Nils-Erik Nilsson, alias ÖlandsNisse

Förläggning/boende och sekretariat: Gangvide Farm

Tel: 073-184 09 22, kickan@gangvidefarm.se

 

All verksamhet utgår från Gangvide farm där vi samlas och håller upprop

Domare, reservation för ändringar och fortlöpande info kommer att anslås på SvPK:s hemsida.

Info om mat och boende kommer inom kort.

 

Färja:
Bokas på Destination Gotland, uppge den kod, som du får vid anmälan, för rabatterad resa.

Alternativa boende;
När Golfklubb, finns några stugor att boka där 0498-492320. Ca 1 km från Gangvide

Gumbalde Golf Stånga, finns flera boende alternativ. 0498-482880. Ca 17 km från Gangvide.

Brukshotellet Roma 0498-50830. Ca 40 km från Gangvide.

Boendealternativ hos Gangvide Farm
kickan@gangvidefarm.se Kickan 073-184 09 22

Frukost ingår i allt boende.
Pris Å-stuga 1100 kr/natt Städ går att köpa för 500 kr.

Boende i stugor/rum med tillgång till servicebyggnad med dusch och toa, 300 kr/pers. Städ
ingår.

Hyra av sänglinne och handduk 110 kr/pers

Camping 240 kr/h-vagn/bil. Här ingår ingen frukost. Men det går att beställa till.

Lunchpaket 70 kr/person

Torsdag 23/9 Middag 120 kr
Fredag 24/9 Middag 350 kr (fin middag 3 rätters)
Lördag 25/9 Middag 195 kr (lax med romsås)
Middagar beställs hos Kickan på Gangvide, 073-184 09 22 gärna med sms.

Svenska Pointerklubben hälsar er varmt välkomna

 

Provledningen reserverar sig för eventuella ändringar

Vi reserverar oss för ändringar/begränsningar i programmet som kan tillkomma på grund av det rådande läget med covid-19 pandemin!