Hundar under 10år ägda / uppfödda / av medlemmar kommer med på listan, med HD A eller B. Minst 2:a eller VG pris på utställning ef fyllda 15 mån och 1 ÖKL / 1 AK på jaktprov Hundarna är sorterade i alfabetisk ordning. Kontakta avelsrådet om din hund inte finns med eller för komplettering av uppgifter: Ansvarig för sidan är avelsrådet.

Material till hanhundslistan ska vara skrivet direkt i mailet. INTE kopierat från word eller andra hemsidor.
I möjligaste mån liggande bilder.

SE18784/2013 HD A  född 2013-01-27

Jaktprov: 2*2ukl, 1 ökl hp, skl: 5*placerad varav 2 ggr med ck, 6a i Vinter-SM final 2018
Utställning: Excellent

Jan Svensson
Jan.svensson@royalcanin.com
0725-213918

SE52171/2011 HD B  född 2009-10-23
point

Jaktprov: 1 UKL HP, 1 AK, 2 VK CK, 2 SKL CK, 6 SKL
Utställning: C.I.B, C.I.E, NORDUCH, SEUCH, NOUCH, DKUCH, DKV-11, NORDJV-10

MONICA GARBEKLINT
BROGRÄND 26A
831 41 ÖSTERSUND
070-3666999

NO 44604/11  HD A

P9110495

Jaktprov: 1Uk, 1Ak, 2 VK, 3 VK, 1VK NM lag inviduellt, 1SKL Cacit,Cert.HP SM Vinnare, 4 VK, 3VK, 1VK, 2 VK
Utställning: 1 BK, SE UCH NO UCH

Christer Wallerby .
Chriwallskennel.net

Lyngveien 21 b 1182 Oslo
0047 97094952

 

SE21730/2013 HD B född:  2013-02-16Eastmedows turbo triss

 

 

Jaktprov: 2UKL, 2ÖKL, 2ÖKL, 2ÖKL, 2AK(NO), 1ÖKL hp, 3ÖKL, 3AK(DK), 2ÖKL
Utställning: NO JV-13 SE JV-13 SE V-13 SE V-14 J SE UCH NO UCH DK UCH NORD UCH C.I.E. C.I.B. VDH CH DE CH

 

 

Kennel East Meadows  ( legneskog.blogspot.se)
Susanne Legneskog
Lagmansered Vanderyd 1
Sollebrunn

+46 706-97 45 08

slegneskog@gmail.com

SE30785/2011 HD A född 2011-04-14
hugge

Jaktprov: 1 UKL, 3 ÖKL, 2 ÖKL, 2 ÖKL, 2 ÖKL, 2 ÖKL, 2 ÖKL, 1 ÖKL HP, 2 SKL CK HP, 3SKL CK 5 SKL
Utställninf: VG

Vainikainen Andreas
Hantverkaregatan 23 A Lgh 1003
981 32 Kiruna
070-2879295

SE42191/2013 HD A  född 2009-07-03
odin

Jaktprov: SE JCH
Utställning: 1 BKL

Anton Ringøen
Norge

SE45108/2012 HD A  född 2012-05-20

Jaktprov: SE JCH, INT JCH
Utställning: Excellent

BJERKE ANDERSSON
Sövdeborgsvägen 34
275 96 Sövde
0705-616140

 SE59706/2011  HD grad B Född:2011-03-06
kim

Jaktprov: 1 UKL,2UKL, 3×3ÖKL,2ÖKL 2AK,1AK 2x6SKL,
Utställning: SUCH

Tomas Hedqvist
3075 Paksuniemi
98191Jukkasjärvi
+46(0)705172016
thedqvist@gmail.com

 

SE13399/2013 HD A född  2012-12-14

 

 

Jaktprov: 1 ökl
Utställning: SE UCH

 

 

Anna Zachrisson
Bye 217
834 98 Brunflo
Tel: 0702-733491

 

 SE 36896/2010 HD A

vind1

Jaktprov: 1 AK, 2 AK, 1 VK, 2 VK, 4 VK
Utställning: Excellent CK

INGER JOHANNE DELPHIN
2120 SAGSTUA –
NORGE
004795204089

SE11860/2012 HD B född 2011-09-02

Scott

Jaktprov:2 ÖKL, 1 ÖKL HP
Utställning: SEUCH

ELIN BACKLUND,
Gyllengårdsvägen 24,
94191 PITEÅ
0703-744081

SE38203/2015 HD B född 2015-03-15

Jaktprov: 1ÖKL, 1SKL cert
Utst: Excellent

Mikael Kangosjärvi
Maranvägen 65
944 31 Hortlax
Tel: 0703-386369
Epost: kange66@gmail.com

SE10213/2014 HD A född 20131202
gameboy

Jaktprov: 1 UKL HP, 1 UKL HP, 1 UKL HP, Guldpokal Vinnare 2015, 1 ÖKL HP, Bästa hund Nordisk Pointermatch 2017, 1 SKL Cert
Utställning: Exellent CK CERT, SE UCH

Jimmy Börjesson
Skärsjövålen 65
840 93 Hede
0706 924372

SE22153/2013 HD A född 2011-09-26

cito

Jaktmerit: 4×2 ÖKL, 1 ÖKL hp, 2 SKL

Utställning: SE UCH

Anders Handler
Bygdegårdsvägen 40
840 32 Klövsjö
tel:070-217 86 93

S50937/2009  HD A  född 2009-05-14sture_april2011_ukl

Jaktprov: SE JCH
Utställning: SE UCH

OLA JOHANSSON
SNÖSTIGEN 22
98334 MALMBERGET
070-6378580

SE36296/2014  HD A  född 2014-05-02

Jaktprov: 2ukl, 1ukl, 2ukl, 2ukl, fjällpokal 1ukl hp, 2ökl, 2ökl, 3ökl vp, 1ökl
Utställning: SE UCH, CACIB

Sanne Johansson
Hermesvägen 13
981 44 Kiruna
0702-945232
sannejohansson_@hotmail.com