Jaktprovsmeriter 2021

VFK Vårgårda 17 oktober, fält
2 skl Björås Elda, äg/för Björn Danås

FA Derby/SM 7-10 oktober, fält
1 ukl hp Black Luckys Oden, äg/för Sören Mulvad Johansen (Derby Vinnare 2021)
1 ukl Fågelkärrs Vinga, äg/för Per-Arne Arlebring (2a Derby final
1 ukl hp Top Point Edmondton, äg/för Johan Bodin (derby-kval)
1 ukl Black Luckys Cleo, äg/för Hans Bengtsson (derby-kval)
1 ukl Jaktiverns Lärke, äg/för Erik Juhl (derby-kval)
2 skl r-cacit, ck Black Luckys Kajsa, äg/för Kent Svensson (SM final)
4 skl Tilii, äg/för Stefan Sigurdsson (SM final)

NNFK Bruksvallarna 29 september, fjäll
1 ukl hp Trostebackens Ture, äg/för Anders Handler

VFK Horred 27 september, fält
1 ukl hp Kokanees Bubbi, äg/för Per-Ola Brekke
1 ukl Gamekeepers Boys Will Be Boys, äg Sandra Carlander, för Kalle Stolt
2 ökl Top Point Faravid äg/för Ulf Johansson

ÖNFK Pirttivupio 26 september, fjäll
2 ökl vp Skeirutj Raija, äg/för Olov Åhman

NNFK Gräftåvallen 24 september, fjäll
2 ukl Forsrännarens Bosse Boss, äg/för Johan Jönsson

SvPK Gotland 23-25 september, fält
1 ukl hp Fågelkärrs Vinga äg/för Per-Arne Arlebring
1 ukl hp Fågelkärrs Vilja äg/för Patric Sundin
1 ukl hp Gamekeepers Zebra, äg/för Kalle Stolt
1 ukl Gamekeepers Zig-Zag, äg/för Kalle Stolt
1 ukl Black Luckys Cleo äg/för Hans Bengtsson
2 ukl Top Point Edmondton, äg/för Johan Bodin
2 ukl Gamekeepers Zig-Zag, äg/för Kalle Stolt
3 ukl Black Luckys Cleo äg/för Hans Bengtsson
3 ukl Gamekeepers Boys will be Boys äg/för Sandra Carlander
1 ökl vp Södersjöns Rusty äg/för Pia Jelkeståhl
2 ökl Vattvikens Canasta äg/för Bengt Hansson
1 skl Windhovering Larch äg/för Bengt Hansson
1 skl Södersjöns Sally äg/för Lisbeth Bodén
2 skl Top Point Herta äg/för Mona Hammar

ÖFK Gotland 21 september
1 ukl Aeris Bs Barbie äg/för: Robert Åkerlind
2 ökl Vet Points Lille Ulven, äg/för Lena Gustafsson
1 skl Björås Elda, äg/för Björn Danås

SFK Krageholm 11-12 september, fält
1 ukl hp Black Luckys Zenta, äg/för Anders Stenkilsson
1 ukl Björås Bränna, äg/för Björn Danås
1 ukl Gamekeepers Bring it On, äg/för Claes Carnbring
1 skl cert Björås Elda, äg/för Björn Danås

FA SM-Skog/Pokal Arvidsjaur 9-12 september, skog
2 skl vp Karacanis Boas Mysa, äg/för Björn Antonsson (kval-parti)
2 skl ck Bella äg/för Olov Åhman (kval-parti)
3 skl vp Borgeflons XJ Champagne, äg/för Lisa Lindberg (kval-parti)

MFK Berga 8 september, fält
1 ukl Viijägarens Venus, äg Jenny Bodell, för Jan-Erik Bodell

MFK Orsa 5 september, skog
1 ukl hp Mac Vargs E Golden Buzzer, äg/för Monika Garbeklint

SISK Pirtivuopio 3-5 september, fjäll
3 skl Riptryffelns Gretsky, äg/för Björn Antonsson
3 skl Vet Points Lille Ulven, äg/för Lena Gustafsson
5 skl Vet Points Tia, äg/för Lena Gustafsson
1 skl cert Vet Points Lille Ulven, äg/för Lena Gustafsson
2 skl ck Vet Points Mink, äg/för Lena Partapouli-Nordin

NNFK Bruksvallarna 21 augusti, fjäll
1 ukl Black Luckys Cleo, äg/för Hans Bengtsson
3 ukl Trostebackens Ture, äg/för Anders Handler

SNFK Arjeplog 21-22 augusti, fjäll
1 skl cert Skeirutj Raija äg/för Olov Åhman
1 ökl Kokanee’s Bimbo äg/för: Sara Lewerentz/Robert Åkerlind
1 ukl HP Aeris Bs Barbie äg/för: Robert Åkerlind

MFK Älvdalen 21 augusti , skog
1 ukl Viijägarens Venus, äg Jenny Bodell, för Jan-Erik Bodell

SNFK Arjeplog/Merkenes 28-30 april, fjäll
1 ukl hp Flexyvas Norrlands Guld, äg/för Peter Henriksson
1 ukl Sjaunjamyrens LZ Kawa, äg Anna Mattsson, för Jonatan Öhman
1 ukl Forsrännarens Johanna, äg/för Anders Fors
2 ukl Forsrännarens Johanna, äg/för Anders Fors
1 ökl Aeris TK Leija, äg/för Roger Larsson
1 ökl Skeirutj Raija, äg/för Olov Åhman
1 ökl Skeirutj R-Nero, äg/för Mikael Kangosjärvi
2 ökl Gamekeepers Jäkel, äg/för Magnus Engdahl

NNFK Storlien 29-30 april, fjäll
1 ukl Borgeflons RW Diego, äg Magnus Isaksson Hangasjärvi, för Eva Perman
1 ukl Black Luckys Cleo, äg/för Hans Bengtsson
2 ukl Borgeflons GW Eld, äg Linda Johansson, för Eva Perman
2 ukl Östbergets Äzzla, äg/för Marie Frändegård
2 ukl Flexvyas Malt, äg/för Hampus Halvarsson
3 ukl Trostebackens Tjorven, äg/för Oskar Högström
3 ukl Östbergets Äsch, äg Olle Forss, för Anders Eriksson
3 ukl Trostebackens Tyra, äg/för Micke Johansson
3 ökl V-Skalets Jaga, äg Maritha Forss, för Anders Eriksson

SNFK Arjeplog 24-25 april, fjäll
1 ukl hp Härjarös Silva, äg/för Rolf Sandström
2 ökl Skeitrutj Raija, äg/för Olov Åhman
2 ökl Skeitrutj T-Nero, äg/för Mikael Kangosjärvi

NNFK Lofsdalen 23-25 april, fjäll
1 ukl hp Flexvyas IF Sobra, äg/för Jan Svensson
1 ukl Flexvyas IF Sobra, äg/för Jan Svensson
1 ukl Peter Da La Fuente Saguito, äg/för Anna Zakrisson
1 ukl Borgeflons GW Estelle, äg/för Eva Perman
2 ukl Mac Vargs E Golden Buzzer, äg/för Monica Garbeklint
3 ukl Borgeflons GW Estelle, äg/för Eva Perman
3 ukl Fågelkärrs Tylla, äg/för Jürgen Snell
3 ukl Östbergets Äzzla, äg/för Marie Frändegård
3 ukl Borgeflons RB Fundin, äg/för Stefan Sandnes
1 ökl Borgeflons RX Beatrix, äg/för Stefan Sandnes

NNFK Tännäs 18 april, fjäll
2 ukl Milpoints Daejka, äg/för Magdalena Wennström
3 ukl Borgeflons RB Fundin, äg/för Stefan Sandnes
3 ukl Borgeflons GW Elda, äg/för Stefan Sandnes
2 ökl Foxdalens P Polly, äg/för Reino Unosson

SNFK Arjeplog 17 april, fjäll
2 ökl Skeirutj Raija, äg/för Olov Åhman
3 ökl Gamekeepers Jäkel, äg/för Magnus Engdahl

ÖNFK Abisko 16-18 april, fjäll
1 ukl Forsrännarens Johanna, äg/för Anders Fors
2 ukl Forsrännarens Johanna, äg/för Anders Fors
2 ukl Fanby Ebira, äg Jesper Strandelin, för Sanne Johansson
2 ukl Fanby Ebira, äg Jesper Strandelin, för Sanne Johansson
2 ukl Sjaunjamyrens Hank the Tank, äg/för Erik Emmoth
1 ökl Riptryffelns Gretsky, äg/för Björn Antonsson

VBFK Hemavan 10-11 april, fjäll
1 ökl Dagertuns Kajsa, äg/för Klas Dagertun
3 ökl Dagertuns Kajsa, äg/för Klas Dagertun

NNFK Rörvattnet 9-11 april, fjäll
1 ukl Black Luckys Cleo, äg/för Hans Bengtsson
1 ukl Black Luckys Cleo, äg/för Hans Bengtsson
2 ukl Trostebackens Tyra, äg/för Mikael Johansson
3 ukl Trostebackens Tyra, äg/för Mikael Johansson
3 ökl Peter De La Fuente Sanquito, äg/för Anna Zackrisson

NNFK Edevik 3-4 april, fjäll
1 ukl Trostebackens Tyra, äg/för Mikael Johansson
3 ukl Borgeflons GW Estelle, äg/för Eva Perman
3 ukl Peter De La Fuente Sanquito, äg/för Anna Zackrisson
1 ökl Borgeflons XJ Champagne, äg Lisa Lindberg, för Eva Perman

SFK Krageholm 2-4 april, fält
1 ukl hp Top Point Mira, äg/för Bertil Mårtensson
1 ökl Top Point Purdey, äg/för Alexander Bennergård
2 ökl Top Point Purdey, äg/för Alexander Bennergård

ÖNFK Ritsem 28 mars fjäll
1 ukl Sjaunjamyrens LZ Kawa, äg Anna Mattsson, för Jonatan Öhman

ÖFK Öland 20-21 mars, fält
1 ukl hp Fågelkärrs Vilja, äg/för Patric Sundin
1 ökl Top Point Iris, äg/för Henrik Nilsson
1 ökl Björås Grissla, äg/för Daniel Nilsson

NNFK Bruksvallarna 20 mars, fjäll
2 ukl Black Luckys Cleo, äg/för Hans Bengtsson
1 ökl Borgeflon´s Agda, äg/för Reino Unosson

NNFK Gräftåvallen 17 mars, fjäll
3 ukl Borgeflon´s Diego, äg/för Magnus Isaksson/Hangasjärvi

SNFK Arjeplog 7 mars, fjäll
3 ökl Skeirutj Raija äg/för Olov Åhman

NNFK Bruksvallarna 14 februari, fjäll
3  ukl Fågelkärrs Tylla, äg/för Jürgen Snell

 

Jaktprovsmeriter Utland 2021

DK Jaegarforbund Terkelsböl 31 augusti, fält
2åk Top Point Herta, äg/för Mona Hammar