Jaktprovsmeriter Sverige 2020

MFK Trossnäs/Långtora 14-15 november, fält
1 ukl hp Fågelkärrs Tyssi, äg Stefan Sigurdsson, för Jürgen Snell
1 ukl hp Fågelkärrs Tylla, äg/för Jürgen Snell
1 ukl Gamekeepers Ulla Winblad, äg/för Stefan Larsson
2 ukl Östbergets Äzzla, äg/för Marie Frändegård
2 ukl Fågelkärrs Tylla, äg/för Jürgen Snell
1 ökl Chriwalls I-Win, äg/för Joakim Sköld
2 ökl East Meadows Titan, äg Margareta Hallander, för Sören Mulvad Johansen
3 ökl Skarpröets Orm, äg/för Nils G Oscarsson
3 ökl Skarpröets Cheeta, äg/för Nils G Oscarsson
4 skl Södersjöns Sally, äg/för Lisbeth Bodén

NNFK Moskogen 6 november, skog
2 ukl Borgeflons RW Diego, äg/för Magnus Hangasjärvi Isaksson
2 ukl Orremåsans Tibazt, äg/för Caroline Wallin

SFK Fjärdingslöv 4 november, fält
1 ukl Björås Grissla, äg Daniel Nilsson för Björn Danås
1 ökl Vattvikens Sky, äg/för Henrik Merin
3 ökl Top Point Purdey, äg Alexander Bennergård, för Björn Danås

MFK Långtora 30 oktober – 1 november, fält
1 ukl hp Black Luckys Eddy, äg/för Filip Silfverhielm
1 skl cert vp Carnbrings Port Ellen, äg/för Karin Thulin
2 skl Vatnsenda Frakkur, äg Jörgen Junkergård, för Douglas Larsson
3 skl vp Lyngberga Mirco, äg/för Douglas Larsson

NNFK Mittådalen 28 oktober, fjäll
2 ukl Orremåsens Tibazt, äg/för Caroline Wallin

MFK Grönsöö/Kungs-Husby 18 oktober, fält
1 ökl Viijägarens Super Nova, äg/för Jenny Bodell

ÖNFK Dundret 17 oktober, fjäll
3 ukl Fanby Ebira, äg Jesper Strandelin, för Sanne Johansson
1 ökl vp Vet Points Lille Ulven, äg Lena Gustafsson, för B-O Johansson

ÖFK Öland 17-18 oktober, fält
3 ukl Östbergets Äzzla, äg/för Marie Frändegård
1 skl cert Vega, äg/för Stefan Sigurdsson
2 skl ck Top Point Herta, äg/för Mona Hammar

MKF Långtora 13 oktober, fält
3 ukl Bandit Del Winepoint, äg Berit Olsson, för Felicia Littorin

MFK Långtora 12 oktober, fält
2 ukl Bandit Del Winepoint, äg Berit Olsson, för Felicia Littorin
3 ukl Blondie Del Winepoint, äg/för Elisabeth Söderling
2 ökl Cooper-Envoy, äg/för Elisabeth Söderling
2 ökl Top Point Iris, äg/för Henrik Nilsson

FA SM Gotland 9-10 oktober, fält
4 skl vp Riddarsporrens Rietje, äg/för Björn Meijel (final)
1 skl cert Frida, äg/för Sören Mulvad Johansen (kval)
2 skl ck Riddarsporrens Rietje, äg/för Björn Meijel (kval)
3 skl ck Windhovering Larch, äg/för Bengt Hansson (kval)

FA Derby Gotland 7-8 oktober, Fält
1 ukl hp Dag Del Nocino, äg Anton Martin Ringøen, för Sören Mulvad Johansen (Final) Vinnare
1 ukl Dag Del Nocino, äg Anton Martin Ringøen, för Sören Mulvad Johansen (Kval)
2 ukl Fågelkärrs Tylla, äg/för Jürgen Snell
2 ukl Black Luckys Dea, äg/för Astrid Borg (kval)

SFK Krageholm 4 oktober, fält
1 skl cert Black Luckys Kajsa, äg/för Kent Svensson

SvPK Hemavan 4 oktober, fjäll – Guldpokalfinal
1a placering Skeirutj Raija, äg/för Olov Åhman
2a placering Skeirutj Rusa, äg/för Magnus Söderström

SvPK Hemavan 3 oktober, fjäll – Guldpokalkval
1 ukl Skeirutj Raija, äg/för Olov Åhman
3 ukl Fanby Ebira, äg Jesper Strandelin, för Sanne Johansson

SvPK Hemavan 2 oktober, fjäll
1 skl Borgeflons DR Zaga, äg/för Jörgen Andersson

NNFK Bruksvallarna 2-4 oktober
2 ökl vp Vet Points Lille Ulven, äg Lena Gustafsson, för B-O Johansson
2 ökl Borgeflons RX Beatrix, äg/för Stefan Sandnes

NNFK Björnliden 30 september, skog
2 ökl Vetpoints Lille Ulven, äg/för Lena Gustafsson
3 ökl Viijägarens Castor, äg/för Jimmy Börjesson

SNFK Arjeplog 27 september, fjäll
1 ukl hp Skeirutj Rusa, äg/för Magnus Söderström
1 ukl Skeirutj Raija, äg/för Olov Åhman

MFK Grönsöö 27 september, fält
1 ukl Björås Gordon, äg/för Gunnar Hultman

FA FJÄLL-SM + FJÄLLPOKALEN Arjeplog 23-26 september, fjäll
1 skl Bella, äg/för Olov Åhman (Vinnare – final)

NNFK Bruksvallarna 18-20 september, fjäll
2 ukl Top Point Nelson, äg/för Maria Rudlöv
2 ukl Top Point Nelson, äg/för Maria Rudlöv
2 ukl Borgeflons Prinsessan Désirée, äg/för Eva Perman
1 skl CERT vp Carnbrings Rusty Nail, äg/för Alexander Johansson
3 skl Nuiman Della Vecchia Irlanda, äg/för Carina Uhlén

ÖNFK Pirttivuopio 20 september, fjäll
2 ökl Riptryffelns Gretsky, äg/för Björn Antonsson
1 skl Vet Points Mink, äg/för Lena Partapuoli-Nordin

ÖNFK Pirttivuopio 16 september, fjäll
1 ökl Vet Points Mink, äg/för Lena Partapuoli-Nordin

VFK Varberg 13 september, fält
2 ökl East Meadows Red Hot Chili, äg/för Susanne Legneskog
3 ökl Top Point Iris, äg/för Henrik Nilsson

SFK Krageholm 12 september, fält
1 ukl Black Luckys Dea, äg/för Astrid Borg

SGSK/MFK Orsa 12-13 september, skog
1 ukl Foxdalens P Polly, äg/för Reino Unosson
3 ukl Red Garlics Rödspätta, äg/för Olle Bogren
1 skl Carnbrings Tom Collins, äg/för Martin Hallberg

MFK Berga/Äleby 10 september, fält
1 ökl Dag Del Nocino, äg Anton Martin Ringøen, för Sören Mulvad Johansen
2 ökl Top Point Kalla, äg/för Marianne Dalunde

NNFK Gräftåvallen 9 september, fjäll
2 ukl Myrteigens T Monk, äg/för Ulrika Karlsson
3 ökl Östbergets Yra, äg/för Marie Frändegård

SNFK Arvidsjaur 9 september, skog
1 ukl  hp Skeirutj Raska, äg/för Torulf Johnson

MFK Berga/Äleby 8 september, fält
1 ukl Dag Del Nocino, äg , för Sören Mulvad Johansen

NNFK Edevik 5-6 september, fjäll
1 ukl Borgeflons RW Prinsessan Desirée äg/för Eva Perman
2 ukl Dagertuns Flossa, äg/för Eva Bromée
2 ökl vp Likkos Aimo, äg/för Nicolai Stenfors
2 ökl vp Borgeflons XJ Canvas, äg/för Mattias Bergström
1 skl vp Borgeflons RX Blanca Du Nord, äg Eva Ohlsson, för Trond Johannessen
2 skl Borgeflons DR Zaga, äg/för Jörgen Andersson

ÖNFK Dundret 5-6 september, fjäll
1 ukl hp Dagertuns Kajsa, äg/för Klas Dagertun
2 ukl Skeirutj Rusa, äg/för Magnus Söderström
2 ökl vp Sjaunja Myrens Tina, äg/för Peter Mattsson
1 skl cert Rokkomborres B Luna, äg/för äg Anna Mattsson, för Jonatan Öhman

ÖNFK Gällivare 25 augusti, fjäll
3 ökl Sjaunja Myrens Tina, äg/för Pekka Mattsson

VBFK Tärnafjällen 22-23 augusti, fjäll
1 ukl hp Dagertuns Loka, äg/för Jörgen Bergqvist
1 ukl Dagertuns Kajsa, äg/för Klas Dagertun

SNFK Arvidsjaur 22 augusti, skog
1 ukl hp Skeirutj Raija, äg/för Olov Åhman
3 ukl Jimsrypas Aya, äg/för Fredrik Nyström
1 skl cert Sollidalens C Maximus, äg/för Mikael Kangosjärvi

FA Skogs-SM Arvidsjaur 20-21 augusti, skog
1 skl CACIT Bella, äg/för Olov Åhman (vinnare Skogs-SM)
1 skl Bella, äg/för Olov Åhman (plac i kval-parti)
3 skl Carnbrings Tom Collins, äg/för Martin Hallberg (plac i kval-parti)

NNFK Mittådalen 21-23 augusti, fjäll
1 ukl Borgeflons RW Prinsessan Desirée äg/för Eva Perman
3 ökl Östbergets Yra, äg/för Marie Frändegård

NNFK Mittådalen 19 augusti, fjäll
3ukl East Meadows Zingo, äg/för Susanne Legneskog

SNFK Arvidsjaur 16 augusti, skog
1 ukl hp Skeirutj Raija, äg/för Olov Åhman
1 ukl Skeirutj R-Nero, äg/för Mikael Kangosjärvi
2 ukl Skeirutj Rusa, äg/för Magnus Söderström
2 ukl Jimsrypas Aya, äg/för Fredrik Nyström

VFK Varberg 28 mars, fält
2 ukl Gamekeepers Senta, äg/för Carina Uhlén
1 ökl Top Point Milton, äg/för Maria Rydlöv

SNFK Arjeplog 14 mars, fjäll
3 ökl Gamekeepers Jäkel, äg/för Magnus Engdahl
5 skl Aeris TP Skott, äg/för Robert Åkerlind
6 skl Venatios Viola, äg/för Regina Lindberg

ÖNFK Abisko 11 mars, fjäll
1ukl Vet Point’s Mink, äg/för Lena Partapuoli Nordin

NNFK Mittådalen 11 mars, fjäll
3ukl Östbergets Åri, äg/för Stefan Sundberg

NNFK Rörvattnet 26 februari, fjäll
3ukl Rallarjans Bitch, äg/för Robert Åkerlind

Jaktprovsmerier Utland 2020

Danskt Derby 2020 12 september, fält (FINAL)
1a Top Point Athilla, äg/för Bertil Mårtensson
3e Top Point Purdey, äg/för Alexander Bennergård

Danskt Derby 2020 11 september, fält (KVAL)
1 uk Top Point Athilla, äg/för Bertil Mårtensson
1 uk Top Point Purdey, äg/för Alexander Bennergård

Terkelsböl/DK, 5 september, fält
1 åk Top Point Athilla, äg/för Bertil Mårtensson

Terkelsböl/DK, 4 september, fält
1 uk Top Point Mira, äg/för Bertil Mårtensson
1 åk Top Point Athilla, äg/för Bertil Mårtensson

Nordenfjeldske Fuglehundklubb 4 september, fjäll (NM kval)
1 vk Karacanis Noah, äg/för Said Nordin

Norsk Engelsksetterklubb/NO Hjerkinn 28 augusti, fjäll
1 vk (kval) Badstuåsens Hegra, äg Inger Johanne Delphin, för Cato M Jonassen

Vesterålen Fuglehundklubb/NO, Lofoten 7 mars, fjäll
2uk Vet Point’s Mink, äg/för Lena Partapuoli-Nordin

-, Holbaek/DK 8 mars, fält
1uk Kokanee’s Kungen, äg/för Björn Danås

– , Haslev/DK 7 mars, fält
1uk Kokanee’s Kungen, äg/för Björn Danås

Nord-Troms Fuglehundklubb/NO 7 mars, fjäll
1 vk Karacanis Noah, äg/för Said Nordin

Tromsö Hundeklubb/NO 1 mars, fjäll (finale)
3 vk Karacanis Noah, äg/för Said Nordin

Tromsö Hundeklubb/NO 29 februari, fjäll (kval)
1 vk ck Karacanis Noah, äg/för Said Nordin