HÖSTEN 2007
ÖSFK, NORSHOLM 20071117 FÄLTPROV

3 Ökl  Ackers Oboy  Ackerstierna Stephan, Enköping

MFK, DYLTA BRUK 20071103 FÄLTPROV
1 Ukl Hp Carnbrings Acta Karlsson Gunilla, Krylbo
1 Ukl Hp Viijägarens Gnistra Bodén Lisbeth, Edsbro
2 Ukl Jimsrypa´s Milton Nyström Fredrik, Kusmark
2 Ukl Kiwi Jonsson Leonora, Kolbäck
3 Ukl Carnbrings Aqua Stål Pelle, Söderala
3 Ukl Sunhouse Ice Skater Olsson Berit, Örebro
1 Ökl Hp Pålamalmens Zanna Cederström Anders, Tullinge

SFK, ÖSTRA INGELSTAD 20071027 FÄLTPROV
2 Ukl Drevjans Karon Engfalk Ulf, Marieholm
3 Ukl Hopfossen´s Bayas Knutsen Steinar, Vårgårda
3 Ukl Spurvfugldalens Kari Mårtensson Bertil, Svedala
2 Ökl Hesselhöj Ferrari Rönnerling Sten, Höör
1 Skl Riddarsporrens Härja Sandberg Jörgen, Bromölla

SISK, ÖLAND 20071019 FÄLTPROV
1 Ukl Hp Bronspilens Armani Odénius Ewa, Dala-Husby
1 Ukl Hp Östaglötten´s Lola Persson Richard, Anderslöv
1 Skl Cacit Cert Ck Hp Öb”s Soda Mårtensson Bertil, Svedala
3 Skl Jo-Kjells Atlas Andersson Bjerke, Blentarp

ÖFK, ÖLAND 20071019 FÄLTPROV
2 Ukl Ayala Olander Lars, Hölö
1 Ökl Hp Trixa Svensson Jan, Borgholm
2 Ökl Hesselhöj Flinga Lindberg Regina, Uppsala
1 Skl Riddarsporrens Härja Sandberg Jörgen, Bromölla

VFK, ALMNÄS 20071013 FÄLTPROV
1 Ukl Östaglötten´s Hugå Hardeland Tom, Etne
2 Ukl Drevjans Cassandra Zachrisson Bengt, Göteborg
2 Ökl  Ross Larsson Douglas, Västerlanda
2 Ökl Rushlight Adonis Larsson Douglas, Västerlanda
2 Ökl Pålamalmens Zanna Cederström Anders, Tullinge
3 Ökl Drevjans Birka Zachrisson Bengt, Göteborg

SSK, GOTLAND INT 20071013 FÄLTPROV
1 Skl Niholys I Sam Lykke Niels Holger, Ribe
2 Skl Borgeflon´s Jaga Cs Ohlsson Roland, Oviken

GFK, GOTLAND 20071010 FÄLTPROV
1 Skl Härjarös Pinja Hansson Marie, Mörbylånga
2 Skl Lyngborg´s I Vi-To Meijel Björn, Halmstad

ÖNFK, DUNDRET 20071006 FJÄLLPROV
2 Ökl Jo-Kjells Katja Löfkvist Stig, Kiruna

FA FÄLT-SM, SVEDALA 20071006 FÄLTPROV
1  Skl Cert Ck Hp Ringlia´s Aura Johansen Sören Mulvad, Östbirk
1 Skl Cacit Cert Ck Hp Ringlia´s Aura Johansen Sören Mulvad, Östbirk
2 Skl Ck Hp Sea-Croft Silver Dawn Uhlén Carina, Berghem

SNFK, PELLO 20071005 SKOGSPROV
1 Ukl Vet Point´s Tummelisa S18296/2006 Gustafsson Lena, Kiruna

FA DERBY, SVEDALA 20071004 FÄLTPROV
1 Ukl 2 Derby Black Luckys Tekla Stenkilsson Anders, Simrishamn
2 Ukl 3 Derby Östaglötten´s Hugå Hardeland Tom, Etne
2 Ukl 4 Derby Niholys Chang Lykke Nils Holger, Ribe
2 Ukl 5 Derby Kiwi S29256/2006 Jonsson Leonora, Kolbäck
2 Ukl 6 Derby Carnbrings Aros Carnbring Cleas, Kolbäck
2 Ukl Silverforsens Rudolf Martin-Löf Jonas, Stockholm
3 Ukl Black Luckys Ronaldinho Merin Henrik, Harlösa

VBFK FJÄLLPOKAL, VÄSTERBOTTEN 20070927 FJÄLLPROV
1 Ukl Vet Point´s Tummelisa Gustafsson Lena, Kiruna
2 Ukl 1 Fjällpokal Karacanis Zita Hagenes Geir Roger, Tromsö
3 Ukl Viijägarens Gnistra Bodén Lisbeth, Edsbro
1 Skl Cert Ck Hp Annahojs Texas Kangosjärvi Mikael, Hortlax
1 Skl Cert Ck Hp Öb´s X Bromée Hans, Tärnaby
2 Skl Ck Hp Vattviken”s Rally Edvall Anna, Storuman

ÖSFK, FJÄLLSKÄR 20070922 FÄLTPROV
1 Ukl Hp Vattviken´s Lakrits Andersson Agneta, Njurunda
2 Ukl Vattviken´s Liquorice Andersson Agneta, Njurunda
2 Ökl Pålamalmens Zanna Cederström Anders, Tullinge

SPK, HALLAND 20070921 FÄLTPROV
1 Ukl Hp Niholys Chang Lykke Nils Holger, Ribe
1 Ukl Hp Östaglötten´s Hugå Hardeland Tom, Etne
1 Ukl Hp Black Luckys Freja Svensson Kent, Ystad
1 Ukl Hp Spurvfugldalens Kari Mårtensson Bertil, Svedala
1 Ukl Hp Östaglötten´s Lola Persson Richard, Anderslöv
1 Ukl Drevjans Cato Waldenström Gudrun, Stockholm
1 Ukl Drevjans Karon Engfalk Ulf, Marieholm
1 Ukl Drevjans Kim Waldenström Anders, Stockholm
1 Ukl Stenbitens Aqha Khan Andersen Morten, Holter
1 Ukl Stenbitens Matador Wike Haavard, Drammen
2 Ukl Carnbrings Aros Carnbring Cleas, Kolbäck
2 Ukl Riddarsporrens Jonuchi Drake Eva, Stjärnhov
2 Ukl Kiwi Jonsson Leonora, Kolbäck
3 Ukl Bronspilens Adante Boström Ulf, Strängnäs
3 Ukl Viijägarens Gnistra Bodén Lisbeth, Edsbro
2 Ökl Black Luckys Larissa Pettersson Jan, Skivarp
1 Skl R-cacit Cert Ck Hp U-Lindys Mr Reda Mårtensson Bertil, Svedala
1 Skl Cacit Cert Ck Hp Lyngborg´s I Vi-To Meijel Björn, Halmstad
2 Skl Ck Hp Jo-Kjells Atlas Andersson Bjerke, Blentarp
2 Skl Ck Hp Sea-Croft Silver Dawn Uhlén Carina, Berghem
3 Skl Ica Groenendaal Anders, Askim
3 Skl Ck Hp Ringlia´s Aura Johansen Sören Mulvad, Östbirk
4 Skl Riddarsporrens Härja Sandberg Jörgen, Bromölla

SGSK 100 ÅR, BRUKSVALLARNA 20070921 FJÄLLPROV
2 Ukl Silverforsens Silver Surfer Snell Jürgen, Östersund
3 Ukl Borgeflon´s Rk Occra Perman Eva, Kälarne
2 Ökl Östbergets Rebell Söderström Johanna, Nälden
2 Ökl Borgeflon´s Kn Kruza Andersson Ronny, Stugun
2 Ökl Borgeflon´s Tn Lill Perman Eva, Kälarne
2 Skl Black Luckys Smokie Mohawk Mattsson Peter, Malmberget

VFK, 20070915 FÄLTPROV
2 Ukl Riddarsporrens Juvel Meijel Björn, Halmstad
3 Ukl Drevjans Kurre Zachrisson Helene, Göteborg
3 Ökl Ross Larsson Douglas, Västerlanda
1 Skl Riddarsporrens Härja Sandberg Jörgen, Bromölla
3 Skl Öb´s Soda Mårtensson Bertil, Svedala

MFK, LÅNGTORA 20070915 FÄLTPROV
1 Ukl Hp Carnbrings Aros Carnbring Malin, Kolbäck
1 Ukl Hp Kiwi Jonsson Leonora, Kolbäck
1 Ukl Hp Viijägarens Gnistra Bodén Lisbeth, Edsbro
1 Ukl Vattviken´s Lakrits Andersson Agneta, Njurunda
1 Ukl Moët Ronéus Nils, Almunge
2 Ukl Viijägarens Granit Gradin Mats, Krylbo
2 Ukl Ayala Funkquist Berit, Uppsala
2 Ukl Kiwi Jonsson Leonora, Kolbäck
2 Ukl Riddarsporrens Japp Thalin Ewa, Gustavsberg
3 Ukl Carnbrings Amok Söderberg Magnus, Borlänge
1 Ökl Hp Viijägarens Smilla Bodell Jenny, Enköping
2 Ökl Luthagens Cleo Thulin Karin, Storvreta
2 Ökl Pålamalmens Zanna Cederström Anders, Tullinge
3 Ökl Pålamalmens Zanna Cederström Anders, Tullinge

NNFK, BRUKSVALLARNA 20070915 FJÄLLPROV
3 Ukl Carnbrings Acta Karlsson Gunilla, Krylbo
3 Ökl Östbergets Quaily Frändegård Kerstin, Östersund

ÖNFK, DUNDRET/SAIVO 20070908 FJÄLLPROV
1 Ukl Hp Vet Point´s Tummelisa Gustafsson Lena, Kiruna
3 Ukl Langgrubbans Vinna Pamuk Gunnar, Strömsund
1 Ökl Hp Zuiko Barro Svensson Tomas, Malmberget
2 Ökl Balder Backe Peter, Gällivare
3 Ökl Patjanen´s Chill Out Dahlström Anders, Gällivare
1 Skl R-cacit Cert CkHp Annahojs Kobra Lindberg Thomas, Gällivare
2 Skl Annahojs Isor Nilsson Henrik, Koskullskulle

VBFK, SKOGS-SM, VÄSTERBOTTEN 20070901 SKOGSPROV
1 Skl Borgeflon´s Kn Kicki Åhman Olov, Arvidsjaur
1 Skl Cilla Nyström Fredrik, Kusmark

ÖNFK, PIRTTIVUOPPIO 20070901 FJÄLLPROV
1 Skl Cert Ck Hp Black Luckys Smokie Mohawk S54556/2000 Mattsson Peter, Malmberget

NNFK, EDEVIK 20070901 FJÄLLPROV
3 Ukl Silverforsens Ruff Lars Byström, Ramvik

SNFK, ARVIDSJAUR 20070817 SKOGSPROV
1 Ukl Hp Vet Point´s Tummelisa Gustafsson Lena, Kiruna
1 Ökl Hp Borgeflon´s Kn Kicki Åhman Olov, Arvidsjaur
1 Ökl Hp Embla Lindgren John, Boden
3 Ökl Balder Backe Peter, Umeå


VÅREN 2007
ÖFK, ÖLAND 20070414 FÄLTPROV

2 Ökl Trixa S33174/2002 Svensson Jan, Borgholm
3 Skl Riddarsporrens Härja Sandberg Jörgen, Bromölla

NNFK, VINTER-SM, BRUKSVALLARNA 20070224 FJÄLLPROV
3 Ökl Östbergets Quaily Frändegård Kerstin, Frösön
1 Skl Cert Ck Hp Karacanis Nobel  Abelsen Arthur, Bodö
1 Skl Setpoint´s A-Cop N03258/01 Hermanstad Roger, Vikhamer
4 Skl Nylanne´s Åska Ericsson Marit, Undersåker
5 Skl Nylanne´s Åska Ericsson Marit, Undersåker

SNFK, MERKENÄS 20070310 FJÄLLPROV
2 Skl Karacanis Pele Nilsen Öystein, Bodö

NNFK, RÖRVATTNET 20070324 FJÄLLPROV
2 Ukl Vestfjorddalens Scott Hagalia Jan, Rjukan
3 Ukl Björklunds Sc Comet Svensson Wallin Caroline, Mörsil
2 Ökl V-Skalets Maja Gräddnos Sigurdsson Fredh, Åmål

GFK, HAMRA 20070330 FÄLTPROV
2 Ukl Holmstas Signe Öström Bengt, Fjärdhundra
2 Ukl Eraaks Raska Hornhammar Berit, Torsås
2 Ukl Disodil´s Balblair Fant David, Mörbylånga
3 Ukl Holmstas Saga Öström Bengt, Fjärdhundra
2 Ökl Viijägarens Smilla Bodell Jenny, Enköping
2 Ökl Viijägarens Smilla Bodell Jenny, Enköping
2 Skl Ck Hp Lyngborg´s I Vi-To Meijel Björn, Halmstad

SFK, SKÅNE 20070405 FÄLTPROV
2 Ökl Top Point Marwin Lindstrand Håkan, Malmö
2 Ökl Black Luckys Larissa Pettersson Jan, Skivarp
1 Skl Cacit Cert Ck Hp Lyngborg´s I Vi-To Meijel Björn, Halmstad
2 Skl Ck Hp Stenbitens Sugarcane Hannover Rönnerling Sten, Höör
3 Skl Ck Hp Riddarsporrens Black-Out Andersson Bjerke, Blentarp
3 Skl Ck Hp Ica Groenendaal Anders, Askim
4 Skl Öb´s Soda Mårtensson Bertil, Svedala

ÖNFK, ABISKO 20070413 FJÄLLPROV>
1 Ukl Hp (1:a LC) Sjaunja Myrens Kalle Steinsund Terje, Kvalöysletta
1 Ukl Hp Sildrebekken”s Lola Edvinsen Harald Jan, Stockmarknes
1 Ukl Hp Vet Point´s Tummelisa Gustafsson Lena, Kiruna
1 Ukl Vet Point´s Tummelisa Gustafsson Lena, Kiruna
3 Ukl Karacanis Zita Hagenes Geir Roger, Tromsö
1 Ökl Hp Atla Fors Anders, Gällivare
2 Ökl Balder Backe Peter, Gällivare
2 Ökl Lingonuddens Dior Westerlund Mattias, Arjeplog
3 Ökl Balder Backe Peter, Gällivare
3 Ökl Lidpoints Hera Stålnacke Tore, Kiruna
1 Skl Cert Ck Hp Karacanis Hugo Boss Brandberg Carl-Erik, Skellefteå
2 Skl Vattviken´s Kawa Edvindsen Harald Jan, Brönnöysund
3 Skl Annahojs Isor Nilsson Henrik, Koskullskulle
4 Skl Vattviken´s Kawa Edvindsen Harald Jan, Brönnöysund

NNFK, LOFSDALEN 20070421 FJÄLLPROV
1 Ukl Hp Carnbrings Acta Karlsson Gunilla, Krylbo
1 Ukl Hp Vannviddas Tid Holm Andre, Fjerdingby
1 Ukl Chriwalls Diva Wallerby Christer, Oslo
1 Ukl Fjellrypas Lilo Grande Gaute Lie, Ålen
1 Ukl Bittermarkas Cs Vaschera Lindseth Eva Bente, Frogner
2 Ukl Breidskarets Kauk Bjugan Terje, Steinkjer
2 Ukl Björklunds Sc Stella Kolstad Trygve, Verdal
3 Ukl Bronspilens Adante Boström Ulf, Strängnäs
1 Ökl Hp Vestfjordalens Joker  Kittilsen Sventore, Skien
1 Ökl Hp Borgeflon´s Ts Mallan Perman Eva, Kälarne
2 Ökl Surjämtens Vildvittra Hårdén Erik, Kalix

ÖNFK, RITSEM 20070421 FJÄLLPROV
1 Ökl Hp Lidpoints Leja Wanhainen Leif, Kiruna
2 Ökl Balder Backe Peter, Gällivare
2 Ökl Ino Kingsvik Jan Arild, Kvalöysletta
2 Ökl Lidpoints Hera Stålnacke Tore, Kiruna
2 Ökl Lingonuddens Dior Westerlund Mattias, Arjeplog
3 Skl Annahojs Isor Nilsson Henrik, Koskullskulle

ÖNFK, DUNDRET 20070428 FJÄLLPROV
2 Ökl Embla Lindgren John, Boden
3 Ökl Cera Wallstedt Tomas, Gällivare

***Vinnare av Lapland Cup
Sjaunjamyrens Kalle, Terje Steinsund, Vinnare av Lapland Cup,1:a med Hp.
Kalle bor i Norge, men är uppfödd i Malmberget.

***Silverforsens Party animal äg./för. Monica Garbeklint erövrade 1 UK i Femunden, Norge, den 14 april

***SJCh Borgeflons CS Jaga imponerade i Norge med i Femunden 2 VK (kval) i ett CACIT prov med ca 120 VK hundar till start! Äg./för. Roland Ohlsmyren Ohlsson