HÖSTEN 2008
Fältprov på Dylta 1-2 november 2008

2 UKL VIIJÄGARENS BOIRA Jenny Bodell, Enköping
1 ÖKL Hp BRONSPILENS ADANTE Ulf Boström Strängnäs
2 ÖKL BRONSPILENS LYRA Kenneth Persson, Lindesberg
3 ÖKL LYTINGFJELLET´S ELVIS Berit Wickström, Sollerön
3 ÖKL JO-KJELLS FREJDIGA FREJA Hans Wickström, Sollerön
1  SKL Cert Hp RIDDARSPORRENS BLACK-OUT Bjerke Andersson, Blentarp

MFK Fältprov på Kaptensgården 18-19 oktober 2008
1 Ukl Hp Borgeflon´s CJ Prima  Terje Stokkebekk & Eva Perman
2 Ökl Drevjans Kurre S35005/2006 Helene Zachrisson
2 Ökl Bronspilens Lyra S30445/2003 Kenneth Persson
2 Ökl Bronspilens Adante S24999/2006 Ulf Boström
3 Ökl Hallnäsets Leonardo Da Vinci  Olle Hultgren
1 Ukl Hp Borgeflon´s CJ Pang  Stefan Sandnes
1 Skl Riddarsporrens Black-Out Bjerke Andersson
2 Skl Luthagens Cleo Karin Thulin Lars Thulin

Södra Fågelhundklubbens Höstprov på Krageholm 29 – 30 september 2008
2 Ukl, Rushlight Brazen Hussey Jack Engelbrektsson
1 Ökl Hp Viarps Flow Ann Persson Anders Persson
1 Ökl Hp Spurvfugldalens Kari Bertil Mårtensson
2 Skl Ck Hp Treff N P Olesen, Danmark

SGSK huvudprovet i
Långtora 17-18 oktober.
1 Ukl  Borgeflons CJ Pilz   Clas Andersson
1 Ukl  Borgeflons CJ Prima   Terje Stokkebeck & Eva Perman
2 Ukl  Borgeflons CJ Prinsess OF Speed  Terje Stokkebeck & Eva Perman
2 Ukl Viijägarens Boira, Jenny Bodell

Segrarklass 18/10
4.SKL  Luthhagens Cleo, Lars Thulin

Önfk Pirttivuopio 28/10
2 Ökl Balder S40527/2004 Äg Peter Backe Gällivare

Vbfk Tärnafjällen 12/10
3 Ökl Oden S40526/2004 Äg: Mikael Westergård Umeå

Önfk Dundret 18-19/10
2 Ökl Staipis Gielbar Äg: Håkan Svensson Gällivare
1 Ökl Hp Patjanens Chill Out Äg: Anders Dahlström Gällivare
1 Ukl Hp Borgeflons CJ Phi Äg: B-O Johansson Kiruna
3 Ukl Hardpoints Lucy Äg: Erik Hården Kalix

Snfk Pello Skog 26/10
2:a Ökl Certina S19354/2007 Äg: Anders Fors Gällivare

NNFK, Ramundberget 2008-10-04 o 05
2 ÖKL Carnbrings Acta äg Gunilla Karlsson

VFK Hjo 11-12 okt
2 Ökl Drevjans Kurre Helene Zachrisson
2 Ökl Idimum Laky Tore Mordal Norge
5 Skl Disodils Alecta Christer Bjarnesund

MFK Långtoraprovet 12-14 september
1 Ukl Hp Klocka
1 Ukl Viijägarens Zeta
2 Ukl Hesselhöj Hawa Regina Lindberg
2 x 2 Ukl Västan-Åns Ironi Johan Linder
2 Ukl Västan-Åns Wee Scunner
3 Ukl Hirvasvuopion Cumu Agneta Andersson

1 Ökl Hp Anneborgs Kiwi Jonsson Leonora, Kolbäck
3 Ökl Viijägarens Gnistra Lisbeth Boden 3 Ökl
2X3 Ökl Carnbrings Cobra J Bodell
3 Ökl Ackers Oboy Christer Ornby
3 Ökl Holmstas Saga Bengt Öström

2 Skl Ck Hp Luthagens Cleo Karin Thulin
3 Skl CK Hp Hesselhöj Flinga Regina Lindberg

Skogsprovet i Arvidsjaur 22-24/8
1 UKL  BORGEFLON´S CJ PHI B-O Johansson
1 SKL Cert, CK, Hp  BORGEFLON´S KN KICKI Olov Åhman, Arvidsjaur

ÖFK Grimslöv 080928
1 SKL cert hp CK Lyngborgs Vi-To  Björn Meijel

VFK/SISK jaktprov i Vårgårda
1 Skl Lyngborgs Vi-To Björn Meijel
2 Skl Disodils Alecta Christer Bjarnesund
3 Skl Jo-Kjells Atlas Bjerke Andersson
4 Skl Drevjans Karon Ulf Engfalk

NNFK Höstprov Edevik 
1 ukl Langgrubbans Mike the Monster Ulf Kallén, Aspås
2 ökl Langgrubbans Beckie Scott Mattias Persson & A-K Sjölund, Brunflo
3 ökl Carnbrings Acta, Gunilla Karlsson, Krylbo

SSK, RAMUNDBERGET 20080829

1 ÖKL m HP Hesselhöj Flinga äg/för Regina Lindberg:
2 SKL Hesselhöj Flinga äg/för Regina Lindberg:
2 UKL Borgeflon´s CJ Pang äg/för Stefan Sandnes:
2 SKL m CK/HP Lyngborgs I Vi-To äg äg/för Björn Meijel:

1 UKL Borgeflon´s CJ Pilz äg/för Claes Andersson:
3 UKL Borgeflon´s CJ Princess of Speed äg/för Eva Perman:
2 ÖKL Gråsjövalens Quinta Adega äg Anna-Karin Sjölund för Mattias Persson

Svensk Mästare skog 2008: 
1 skl Cilla, äg o för Fredrik Nyström

Övriga resultat:
1 skl kval Cilla, äg och för Fredrik Nyström
2 skl kval Bronspilens Ivra, äg o för Ewa Odenius
2 skl kval Härjarös Petula äg o för Olle Thulin
2 ökl Jimsrypas Milton, äg o för Fredrik Nyström


VÅREN 2008
ÖNFK, DUNDRET 20080426 FJÄLLPROV

1 Ukl Östbergets Soya Lundmark Irene, Abisko
3 Ökl Staipis Gielbar Svensson Håkan, Malmberget
1 Skl Cert Ck Hp Borgeflon´s Kn Kraja Andersson Ronny, Stugun
2 Skl Ck Hp Lidpoints Leja Wanhainen Leif, Kiruna
5 Skl Atla Fors Anders, Gällivare

ÖNFK, RITSEM 20080419 FJÄLLPROV
2 Skl Lidpoints Leja Wanhainen Leif, Kiruna

NNFK, LOFSDALEN 20080419 FJÄLLPROV
1 Ukl m/hp Setpoint´s Frikk, äg Hans Ole Helling
1 Ukl Borgeflons RK Ojoj, äg Trond Kolstad
1 Ukl Hirvasvuopion Cepa, äg Einar Holmvik
1 Ukl Borgeflon´s RK Orka, äg Ronny Andersson
1 Ukl Fjellrypas Charo, äg Jon Arvid Grande
2 Ukl Vattviken´s Beamer, äg Bengt Persson
3 Ukl Alphäxans Cobra, äg Uli Wieser
3 Ukl Borgeflons CJ Pang, äg Stefan Sandnes
1 Ökl m/hp Fjellrypas Lilo, äg Gaute Lie Grande
2 Ökl Borgeflon´s KN Kurza, äg Ronny Andersson
2 Ökl Jo-Kjells Eksa, äg Lennart Kjellsson
2 Ökl Silverforsens Party Animal, äg Monica Garbeklint
1 Skl cert Sangernuten´s Bun Fuddy, äg Robert Gill
4 Skl Härjarös Petula, äg Per Thulin
5 Skl Borgeflon´s TS Mallan, äg Eva Perman
6 skl Jo-Kjells Atlas, äg Bjerke Andersson

MFK, SÄLEN 20080412 FJÄLLPROV
1 Ukl Hp Carnbrings Acta Karlsson Gunilla, Krylbo
2 Ukl Borgeflon´s Rk Ofta Rosenius Ingalill, Vemhån
3 Ökl Vattviken´s Happy Blomqvist Gert-Ove, Arvika

ÖFK, ÖLAND 20080412 FÄLTPROV
1 Ökl Hp Riddarsporrens Izard Meijel Björn, Halmstad

ÖNFK, VINTER, ABISKO 20080410 FJÄLLPROV
1 Ukl Hp 2 Fjällpokal  Certina Fors Anders, Gällivare
1 Ukl Hp  Certina Fors Anders, Gällivare
3 Ukl  Hardpoints Vivvi Hården Erik, Kalix
2 Ökl  Aeris Se Pricerunner Larsson Roger, Luleå
2 Ökl  Lidpoints Hera Stålnacke Tore, Kiruna
3 Ökl  Carnbrings Celda Hardeson Ylva, Jukkasjärvi
2 Skl Ck Hp  Skipsfjordhönas Vito Steinsund Terje, Kvalöysletta
5 Skl  Lidpoints Leja Wanhainen Leif, Kiruna

NNFK, RÖRVATTNET 20080405 FJÄLLPROV
2 Ukl  Langgrubbans Mike The Monster Kalén Ulf, Aspås
2 Ukl  Hivvasvuopion Cepa Holmvik Einar, Verdal
3 Ukl  Borgeflon´s Cj Pia Kolstad Trygve, Verdal
1 Ökl Hp  Borgeflon´s Kn Kraja Andersson Ronny, Stugun
2 Ökl  Björklunds S C Comet Svensson Wallin Caroline, Mörsil
2 Ökl  Metrinelunds Skipper Bjugan Terje, Steinkjer
2 Ökl Borgeflon´s Kn Kruza Andersson Ronny, Stugun

GFK, GOTLAND 20080404 FÄLTPROV
1 Ökl Hp  Drevjans Karon Engfalk Ulf, Marieholm
3 Ökl  Lyngberga Casper Dagermo Bertil, Varberg
3 Ökl Holmstas Signe Öström Bengt, Fjärdhundra
2 Skl Ck Hp  Hesselhöj Ferrari Rönnerling Sten, Höör

SFK, SKÅNE 20080321 FÄLTPROV
1 Ukl Hp  Drevjans Kurre Zachrisson Helene, Göteborg
1 Ökl Hp Hesselhöj Ferrari Rönnerling Sten, Höör
3 Skl Ck Hp Riddarsporrens Black-Out Andersson Bjerke, Blentarp
5 Skl Ck Hp  Stenbitens Sugarcane Hannover Rönnerling Sten, Höör

NNFK, BRUKSVALLARNA 20080315 FJÄLLPROV
1 Ukl Hp  Borgeflon´s Rk Orka Andersson Ronny, Stugun
1 Ukl Hp  Chriwall´s Diva Wallerby Christer, Oslo
2 Skl Ck Hp  Jo-Kjells Gaia Kjellsson Lennart, Klövsjö
4 Skl Ck Hp  Nylanne´s Åska Ericsson Marit, Undersåker
5 Skl  Borgeflon´s J-Fia Cs Perman Eva, Kälarne

VBFK, TÄRNA 20080315 FJÄLLPROV
1 Ukl  Sildrebekken´s Frost Röv Nils, Mo I Rana
1 Ökl Hp Sjaunja Myrens Bill Nicklasson Mikael, Ursviken

Meråker 2008-03-09
2 AK Östbergets Rebell  Johanna Söderström
1 UK Ytteråens Aston Trond Remvang
2 AK Östbergets Rebell äg. Johanna Söderström för. Trond Remvang

Verdal 2008-03-08
1 UK Langgrubbans Mike The Monster Ulf Kalen

SNFK, MERKENÄS 20080301 FJÄLLPROV
1 Skl Cert Ck Hp Karacanis Abelsen Arthur, Bodö
2 Skl Ck Hp Atla Fors Anders, Gällivare

Hedmark 2008-02-24
1 AK Borgeflons TN Lill  Eva Perman