HÖSTEN 2009
Fält ÖSFK, Norsholm
2009-11-14
1 UKL Hp Semeghini Ulama  Björn Meijel
2 UKL Semeghini Urama Christian Ramstedt

Fält MFK, Dylta Bruk2009-11-7/8
1 UKL Borgeflons OM Quickan  E Perman/M Routsalainen
1 UKL Borgeflons JL Raska  J Söderström/T Remvang
1 ÖKL Hp Borgeflons CJ Prima  Terje Stokkebekk
1 ÖKL Hp Borgeflons CJ Princess Of Speed E Perman/T Stokkebekk
2 UKL Lyngberga Tim  Douglas Larsson
4 SKL Chriwalls Diva  Christer Wallerby
3 SKL Chriwalls Andy  Christer Wallerby
2 SKL Pålamalmens Zanna  A Cederström/ A Zand
1 SKL Cert Viijägarens Gnistra  Lisbeth Bodén
1 UKL Bronspilens Hera  Gry Öye

Fält GFK, Gotland
2009-10-31
2 ÖKL Hopfossens Labb  Karl Jordan

Fält SFK Skåne2009-10-24/25
1 UKL Stenbitens Rasputin  Ulf Engfalk

Skog Pello
2009-10-24/25
1 SKL Patjanens Baron de Ley  Mikael Kangosjärvi

Fält MFK Bolunda
2009-10-17/18
3 ÖKL Borgeflons KN Kruza  Ronny Andersson
2 ÖKL Lytingfjellet´s Elvis  Berit Wickström
2 ÖKL Borgeflons CJ Pang  Stefan Sandnes
2 ÖKL Borgeflons CJ Pils  Claes Andersson
1 UKL Hp Vestfjorddalens BB King  Staffan Emmoth
3 ÖKL Viijägarens Masi  Sofia Palmkvist
3 ÖKL Bronspilens Lyra  Kenneth Persson
2 UKL Anneborgs Nässla  Karin Olsson
2 UKL Vattviken”s Bison  Thomas Roslund
2 ÖKL Viijägarens Zeta  Jenny Bodell

Fält NM-LAVLAND TRØGSTAD
2009-10-16/18
2 AK Borgeflons CJ Prima  Terje Stokkebekk
3 AK Borgeflons CJ Princess of Speed  E Perman/M Routsalainen

Fjäll ÖNFK, Dundret
2009-10-17/18
2 ÖKL Borgeflons CJ Phi  B-O Johansson
3 ÖKL Forsrännarens Certina  Anders Fors
3 ÖKL Hopfosens Cia  Thomas Hedqvist

Fält GFK, Gotland2009-10-16/17
3 ÖKL Gråsjövalens Quinta Adega  Anna-Karin Sjölund
3 ÖKL Langgrubbans Beckie Scott  Anna-Karin Sjölund
2 ÖKL Langgrubbans Beckie Scott  Anna-Karin Sjölund
1 ÖKL Hp Viijägarens Gnistra  Lisbeth Bodén
3 ÖKL Silverforsens Party Animal  Monica Garbeklint
1 UKL Hp Semeghini Ulama  Björn Meijel
1 SKL Cert Lippontics Faya  Katja Ståhlberg
2 SKL Ck Nihlolys I Sam  Niels Holger Lykke
3 SKL Ck Viijägarens Gnistra  Lisbeth Bodén
5 SKL Nihlolys Chang  Niels Holger Lykke

Fält VFK, HJO2009-10-10/11
2 UKL Lyngberga Tiro  Carina Uhlén
2 UKL Lyngberga Trolle  Carina Uhlén
3 UKL Peltoluovin Niobe  M Bengtsson/P Jelkeståhl
3 ÖKL Lyngberga Clara  Jan-Åke Bengtsson
2 ÖKL Drevjans Kurre  Bengt Zachrisson

Fält Öland
2009-10-10/11
2 UKL Bronspilens Haika  Per Olsson
1 ÖKL Hp Black Luckys Ronaldinho  Henrik Merin
2 ÖKL Bronspilens Af Ester  Jan Wintzell

Fält FA, Fält SM och Derby Skåne
2009-10-1/4
1 SKL CACIT SM-Vinnare Mørups Krumme  Kruse Meier
2 SKL Mørups Krumme  Kruse Meier
3 SKL Black Luckys Rapp  Per-Ola Brekke
1 UKL Hp 1:a Derby Mørups Britta  Hugo Nielsen
1 UKL Hp 2:a Derby Lyngberga Tiro  Carina Uhlen
2 UKL Vattvikens Lexus  S Rönnerling/B Hansson
2 UKL Fugledes Kate  Thomas Olsen

Fjäll VBFK, Ammarnäs 2009-09-26/27
2 ÖKL ÖB´s Titta  Hans Bromèe
1 UKL Pimens Anton Ulf Carstedt
2 UKL Pimens Anton Ulf Carstedt

Fjäll ÖNFK, Pirrti 2009-09-26/27
2 SKL Patjanens Chill Out  Anders Dahlström
2 ÖKL Prippbäckens Akita  Håkan Nartijärvi

Fjäll Kongsvold Nordenfjeldske FHK
Sölvhunden & ND 2009-09-25/27
1 UKK kval ND Ohlsmyrens Born to Run  Marit Ericsson

Fält SFK, Södra Skåne 2009-09-26/27
2 SKL Spurvfugldalens Kari  Bertil Mårtensson
1 UKL Hp Vattvikens Lexus  Sten Rönnerling

Fält SPK Huvudprov, Öland 2009-09-18/20
2 SKL R-CACIT Spurvfugldalens Kari  Bertil Mårtensson
4 SKL Bronspilens Andante  Ulf Boström
1 UKL Mørups Britta  Hugo Nielsen
1 ÖKL Hp Mjølners Idun  Jens Have
2 ÖKL Niholys I Sam  Kruser Meier
2 UKL Bronspilens Haika  Per Olsson
3 ÖKL Mjölners Magni  Jens Have

Fält SSK Huvudprov, Långtora
2009-09-18/20
3 UKL Peltoluovin Niobe  Marina Bengtsson/Pia Jelkeståhl
2 UKL Peltoluovin Niobe  Marina Bengtsson/Pia Jelkeståhl
2 ÖKL Västan-Åns Tiara  B Funkvist/L Ohlander
1 SKL CERT CACIT Västan-Åns Spirou  Eva-Mia Sjölin
5 SKL Luthagens Cleo  K Thulin/ L Thulin

Fjäll Bruksvallarna 2009-09-19/20
1 SKL Borgeflon´s KN Kraja  Ronny Andersson

Fjäll Dundret-Ritsem-Saivo 2009-09-10/13

Fjäll-SM
1 SKL CERT CACIT 1:a SM
Skipfjordhönas Prinsen  Mikael Kangosjärvi
1 SKL CERT (SM Kval) Spike  Patrik Landström
1 SKL CERT (SM Kval) Skipfjordhönas Prinsen  Mikael Kangosjärvi
1 SKL CERT (SM Kval) Annahojs Cobra  Tomas Lindberg
2 SKL (SM Kval) Pajtanens Chill Out  Anders Dahlström
3 ÖKL Staipis Gielbar  Håkan Svensson
2 ÖKL Annahojs Copia  Thomas Lindberg
1 ÖKL Hp Östbergets Soya  Irene Lundmark
1 UKL Vestfjordalens Mette Marit  Pekka Mattsson
2 ÖKL Borgeflons CJ Princess of Speed  Eva Perman för Roland Ohlsson
2 UKL Vakkerdalens Leia  Tomas Wallstedt

Fält Långtora 2009-09-11/13
3 SKL CK Anneborg´s Kiwi  Leonora Jonsson
3 UKL Härjarös Quira  Catarina Johansson
2 UKL Semeghini Urama  Christian Ramsten
3 UKL Semeghini Ulama  Björn Mejel
1 UKL Vattvikens Bison  Thomas Roslund
3 UKL Lyngberga Tina,

Fjäll Kongsvold 2009-09-04/06
2 AK Borgeflon´s CJ Prima  Terje Stokkebekk/E Perman

Fjäll Tromsö 2009-08-29/30
3 AK Vet Points Tummelisa  Lena Gustafsson

Fjäll Röros 2009-08-29/30
2 AK Borgeflon´s CJ Pang  Stefan Sandnes

Skog SNFK, Arvidsjaur 2009-08-21/23
2 ÖKL Vet Points Tummelisa  Lena Gustafsson
2 ÖKL Skipsfjordhönas Prinsen  Mikael Kangosjärvi
1 UKL Hp Sörlidbäckens Rutu  Mikael Niklasson
1 ÖKL Hp Skipsfjordhöna´s Prinsen  Mikael Kangosjärvi
1 SKL Borgeflon´s KN Kicki  Olov Åhman
3 ÖKL Skipsfjordhönas Louis  Per-Anton Berg


VÅREN 2009
I HATTFJELLDAL 25.- OG 26. APRIL 2009

3 AK Borgeflons CJ Phi B-O Johansson

NNFK, Lofsdalen 25-26 april 2009
2 ÖKL Borgeflons CJ Princess of Speed E Perman
2 ÖKL Österviks Andy Garcia Christer Wallerby
2 ÖKLPLangrubbans Kung Karlsspira Thomas Andersson
1 UKL Ohlsmyrens P Born to Run Marit Eriksson
1 UKL Hp Chriwalls Evita SO Hagen/C Wallerby
1 UKL Ohlsmyrens P Runaround Sue Bengt Persson
5 SKL Chriwalls Diva Christer Wallerby
5 SKL CK Hesselhöjs Ferrari Bengt Hansson
6 SKL Vattvikens Kate Bengt Hansson

ÖNFK, Abisko 17-19 april 2009
2 SKL Atla Anders Fors
4 SKL CK Patjanens Chill Out Anders Dahlström
1 ÖKL Hp Sjaunjamyrens Willy Bernt Hasselström

HED-OPP FHK DOVREFJELLPRØVE 17.- 19. APRIL 2009
2+2 AK Silverforsens Party Animal M Garbeklint/F Dösvik

 NNFK, Rörvattnet 4-5 april 2009
2 UKL Ohlsmyrens P Wild Thing Roland Ohlsson
2 ÖKL  Hirvasvoupion Cepa Einar Holmvik
1 ÖKL Hp Langgrubbans Mike The Monster Ulf Kalén

NM Andöya 3-5 april 2009

1 UK Ohlsmyrens P Gun Smoke Roger Hermanstad

ÖNFK, Ritsem 4-5 april 2009
2 ÖKL Annahojs Copia    Tomas Lindberg
2 ÖKL Aeris SE Pricerunner Roger Larsson

NAMDAL FUGLEHUNDKLUBB PÅ LIFJELLET 28.- 29.MARS 2009
2 AK Borgeflons CJ Pelle Jonny Ekseth

NBK PRØVE I FOLLDAL 20.-22.MARS 2009
3 AK Ytteråens Aston Trond Remvang

NNFK, Messlingen (Bruksvallarna) 21-22 mars 2009
2 UKL Ohlsmyrens P Wild Thing Roland Ohlsson
2 ÖKL  Langgrubbans Mike The Monster Ulf Kalen

VBFK, Tärnafjällen 15-16 mars 2009
1 UKL Pointnics E Desiree Wiggo Bråten
2 UKL Pointnics Exi Snorre Nicolaisen
3 UKL Sörlidbäckens Kalla Anna Edvall
2 UKL Furukollens Molly Fredrik Jönsson

Meråker 15-16 mars 2009
1 AK Borgeflons CJ Pia Trygve Kolstad

Arjeplogsfjällen SM & VFP 5-8 mars 2009
4 SKL Joker Ronny Hartviksen
5 SKL Borgeflons Jaga CS Roland Ohlsson
6 SKL Karacanis Nobel Artur Abelsen

SFK, Skåne 10-11 april 2009
2 UKL Västanåns Ironi Anna Linder
2 ÖKL Lyngberga Casper Bertil Dagermo
3 SKL Riddarsporrens Härja Jörgen Sandberg
2 SKL res Cacit Mörups Krumme Meier Kruuse

Dansk Pointerklubb 5 April 2009
1 AK Spurvfugldalens Kari Bertil Mårtensson

GFK, Gotland 3-4 april 2009
1 UKL Hp Semeghini Ulama Björn Meijel
1 SKL Cert Pålamalmens Zanna A Cederström/ A Zand
2 SKL CK Riddarsporrens Izard Björn Meijel

ÖFK, Öland 28-29 mars 2009
2 SKL ck Sea-Croft Silver Dawn Carina Uhlén
3 SKL ck Jo-Kjells Atlas Bjerke Andersson
4 SKL  Riddarsporrens Izard Björn Meijel
5 SKL Lyngborgs Vi-To Björn Meijel
2 ÖKL Disodils Blair Athol Nehad Dimirac