HÖSTEN 2010

VFK Norsholm 13 november
2 ÖKL Semeghini Urama Christian Ramsten

Romerike Fuglehund Kl Trögstad 7 november
1 UK Borgeflons JL Ritti Ronny Remvang
3 UK Borgeflons JL Riojo Garlic Agneta Andersson

Forus Open 29-31oktober
2 UK Borgeflons JL Raska Herman Billung/Trond Remvang
2 UK Black Luckys Ingo K G Sörlie/U Lind

Vestfold 24 oktober
2 AK Österviks Andy-Garcia Christer Wallerby

SFK Södra Skåne 23-24 oktober
1 ÖKL HP Stenbitens Freja Ann Helen Jönsson
1 UKL Hp Sala Palmer Sten Rönnerling
1 UKL Hp Bents Dilba Bertil Mårtensson
1 SKL Drevjans Kurre Sten Rönnerling/Bengt Zackrisson

ÖNFK Dundret 16 oktober
1 ÖKL Hp Staipis Gielbar Håkan Svensson
3 ÖKL Forsrännarens Certina Anders Fors

GFK Gotland 16-17 oktober
3 ÖKL Peltoluovin Niobe Pia Jelkeståhl Marina Bengtsson
2 ÖKL Peltoluovin Niobe Pia Jelkeståhl Marina Bengtsson
2 ÖKL Semeghini Ulama Björn Meijel
1 SKL Cert Viijägarens Gnistra Lisbeth Bodén
2 SKL Bronspilens Andante Ulf Boström

NNFK Bruksvallarna 9-10 oktober
1 UKL Borgeflons JL Ritti Ronny Remvang
1 ÖKL HpHirvasvuopion Cepa Einar Holmvik
1 SKL Red Taps Louis Figo Björn Smistad
2 UKL Borgeflons JL Ripa Anna Wagén
3 ÖKL Björklunds Comet Caroline Wallin

ÖNFK Pello 9-10 oktober
1 SKL Borgeflons CJ Phi B O Johansson
2 SKL Skipfjordhönas Prinsen Mikael Kangosjärvi
2 ÖKL Vet Points Tummelisa Lena Gustafsson/BO Johansson

VBFK Tärnaby 9-10 oktober
3 ÖKL Hammerpoints AO Frode Johnie Backman

ÖFK Öland 9 oktober
2 ÖKL Bronspilens Armani Eva Odenius
2 ÖKL Österviks Ratina Yvonne Wiberg

MFK Sälen 2 oktober
2 ÖKL Chriwalls Emillio Anders Gravå
FA Svensk Derby
1:a 1 UKL Hp Fugledes Merlot Flemming Fuglede Jörgensen
2:a 1 UKL Hp Black Luckys Ingo K G Sörlie/U LindU Lind
3:a 1 UKL Hp Pimens Birka Susanne Hempel
5:a 2 UKL Fugledes Nike Jan Koch
6:a 2 UKL Black Luckys Floyd K G Sörlie/U LindK G Sörlie

FA Fält SM
1:a 1 SKL, CACIT,CERT, CK, HPPh Drevjans KurreSten Rönnerling

SFK Löddesborg 27-28 september
1 UKL Borgeflons JL Roijo Garlic äg o för Agneta Andersson
1 UKL Hp Borgeflons OM Quitty äg E Perman & AH Jönsson för Ann Helen Jönsson
1 UKL Hp Bendt’s Diba i äg o för Bertil Mårtensson
1 ÖKL Hp Drevjans Kurre äg Bengt Zackrisson för Sten Rönnerling

Norsk Derby Hjerkinn 24-26 september
2:a ND kval Borgeflons JL Raska äg Herman Billung för Trond Remvang
1:a ND semifinal Borgeflons OM Quickan äg Eva Peman för Qystein Dahl

MFK Långtora 17-19 september
1 UKL PH VIIJÄGARENS RADAR ÄG Jan Erik Bodell
3 UKL PT SUNSHOUSE BELIVE IN SWEDEN S68228/2008, Elisabeth Söderling, Örebro
2 ÖKL PT VIIJÄGARENS MASI S60492/2007, Sofia Palmkvist, Järvsö
3 ÖKL PT BRONSPILENS LYRA S30445/2003, Kenneth Persson LINDESBERG
1 ÖKL Hp PT LUTHAGENS DU ETTA S50535/2009, Lisbeth Bodén Edsbro
2 ÖKL PT HOLMSTAS SAGA S40935/2005, Bengt Öström FJÄRDHUNDRA
2 ÖKL PT HOLMSTAS SIGNE S40937/2005, Bengt Öström FJÄRDHUNDRA
2 ÖKL PT LYNGBERGA TINA S33547/2008, Timmy Cox
1 SKL CK, Hp PT S20887/2006 VIIJÄGARENS GNISTRA, Lisbeth Boden, Edsbro
2 SKL PT S21345/2003 HÄRJARÖS PETULA, Per Thulin, Uppsala

NNFK BRUKSVALLARNA 18-19 september
3 ÖKL Chriwalls Cinderella äg o för Anna Falkerby
3 ÖKL Anneborgs Nässla äg o för Karin Olsson
1 ÖKL Hp Borgeflons CJ Phi äg o för B-O Johansson
2 UKL Borgeflons JL Ripa äg o för Anna Wagen
2 UKL Borgeflons FK Snus äg o för Johan Ölund

ÖNFK DUNDRET 11-12/9
1 UKL Vestfjoddalens Sture äg o för Ola Johansson
2 ÖKL Vakkerdalens Leia äg o för Tomas Wallstedt

SPK’S HUVUDPROV I SÄLEN 10-12/2010
1 UKL Borgeflons JL Ripa äg o för Anna Wagen
1 UKL Hp Borgeflons JL Ripa äg o för Anna Wagen
1 ÖKL Hp Viijägarens Zeta äg o för Jan Erik Bodell
2 ÖKL Vet Point’s Tummelisa äg o för Lena Gustafsson
3 ÖKL Borgeflons CJ Pang äg Stefan sandnes för Anna Wagen
1 SKL Red Garlics Epixe äg o för Agneta Andersson
1 SKL Cert, CACIT Björklunds K Cito äg o för Einar Holmvik
2 SKL CK Björnåns Cagiva äg o för Ulf Johansson
3 SKL CK Herjarös Petulaäg o för Per Thulin
4 SKL Hadselöyas Ami II äg o för Ulf Johansson
5 SKL Skipfjordhönas Prinsen äg o för Mikael Kangosjärvi
6 SKL Jimsrypas Milton äg o för Fredrik Nyström

Guldpokal Final
1:a Borgeflons JL Ripa äg Anna Wagen
2:a Borgeflons JL Raffseth äg Öystein Dahl

Fjällpokal & Fjäll SM i Arjeplogfjällen
2:a FjällPokalen Vestfjorddalens Tötta T äg Terje Steinsund
1 UKL Vestfjorddalens Tötta T äg Terje Steinsund
3:a FjällPokalen Borgeflons OM Quitty äg Eva Perman
1 UKL Borgeflons OM Quitty äg Eva Perman
1 UKL Dansk Dynasty Elka äg Geir Roger Hagenes
1 UKL Black Luckys Wallenberg äg Mikael Kangosjärvi
1 SKL Skipsfjordshönas Louis äg Per Anton Berg

Tärna 22 augusti

3:a UKL Ohlsmyrens P Born To be Wild äg Rose-Marie Karlström för Tom Karlström

Arvidsjaur 20-22 augusti
1 SKL Härjarös Pila äg Rolf Sandström
2 SKL Skipfjordhönas Prinsen äg Mikael Kangosjärvi
1 ÖKL Hp Hopfossens Cia äg Tomas Hedqvist
2 ÖKL Borgeflons CJ Phi äg B O Johansson
3 ÖKL Jaktglödens Boss äg Leif Lång
2 UKL Borgeflons OM Quaztro äg Erik Hården

Kier 20-23 augusti
2 UK Borgeflons OM Quickan äg Eva Perman
2 UK Borgeflons JL Rå-Chance äg Tom Wiger


VÅREN 2010

MITTÅDALEN13-14 mars

1 SKL Borgeflons CJ Pia äg Trygve Kolstad för Einar Holmvik

ARJEPLOGFJÄLLEN 6–7 mars
1 ÖKL Hp Ohlsmyrens P Whild Ting äg/för Roland Ohlsson
3 ÖKL Jaktglödens Boss äg/för Leif Lång

27/2 SENJA
2 AK Forsrännarens Certina äg/för Anders Fors

21/2-2010 VESTERÅLEN
1 UKL till Plettskis Frey  äg Peter Backe

27-28/3 Ritsem
1 SKL CERT PT Annahojs Kobra äg.Tomas Lindberg
1 UKL Plettskis Frey äg, Peter Backe
2 ÖKL Staipis Geilbar äg Håkan Svensson
2 ÖKL Borgeflons CJ Phi BO Johansson
2 ÖKL Forsrännarens Certina Äg anders Fors

26-28/4 Dovre
2 AK. Vattvikens Liquorice äg Agneta Andersson
26-28/4 Andöya
3 VK Skipsfjordshönas Prinsen äg Mikael Kangosjärvi

27-28/3 Rörvattnet
6 SKL Ohlsmyrens Wild Thing äg Roland Ohlsson

7/4-10 Anjan 
2 ÖKL Ohlsmyrens P Born to Run äg Marit Hellström

Dovre 9-11/4
1 AK Vattvikens Liquorice äg Agneta Andersson
2x2 UK Borgeflons JL Raffseth äg Öystein Dahl
2 UK Borgeflons JL Ritti äg Ronny Remvang

Dundret 9-10/4
1 SKL Cert CK Östbergets Soya äg Irene Lundmark
2 ÖKL Borgeflons CJ Phi äg BO Johansson

Sälen 9-10/4
1 ÖKL Hp Borgeflons CJ Pils äg Claes Andersson
1 ÖKL Hp Ohlsmyrens P Good Vibrations äg Peo Sjökvist
2 SKL CK Langgrubbans Mike the Monster äg Ulf Kalen

Abisko 16-18/4 
2 SKL Lidpoints Leja  äg Leif Wannhainen
2x2 ÖKL Hopfossens Cia äg Tomas Hedqvist
2 Ökl + 3 Ökl  Borgeflons Phi  äg Lena Gustafsson
2 ÖKL  Forsrännarens Certina äg  Anders Fors
3 ÖKLl Vet Points Tummelisa äg Lena Gustafsson
2 UKL Plettskis Frey Peter äg Backe
2 UKL Plettskis Filippa äg Leif Wannhainen

Lofsdalen 16-18/4
2 UKL Borgeflons JLRitti äg Ronny Remvang
2 UKL Riddarsporrens Kalle äg Jhonny Ekseth
2 UKL Riddarsporrens Kaos äg Trygve Kolstad
2 UKL Frierfjordens Fröja äg Tommy Nilsen
3 UKL Lykkekjerret´s Lucia äg Anna Zakrisson
2 ÖKL Jo-Kjells Eksa äg Lenart Kjellsson
1 ÖKL Hp Jimsrypas Milton äg Fredrik Nyström
1 ÖKL Hp Ohlsmyrens Runaround Sue äg Bengt Persson
1 ÖKL HP Ohlsmyrens P Born to Run äg Marit Hellström
2 ÖKL Borgeflons KN Kruza äg Ronny Andersson
3 ÖKL Björklunds Comet äg Lena Wallin
1 SKL Cert Jimsrypas Milan Baros äg Björn Smistad
2 SKL Ck Sildrebekkens Liz äg Stein Rismyhr
4 SKL Setpoints Asti äg Peo Sjökvist

Grotli 16-18/4 
2 AK Vattvikens Liquorice äg Agneta Andersson
3 UK Borgeflons JL Raffseth äg Öystein Dahl
1 UK Borgeflons JL Raffset äg Öystein Dahl

VBFK Vinter SM & Fjällpokalen
3 ÖKL Metrinelunds Kejser äg Terje Bjugan
2 ÖKL Pimens Amos äg Leif Jonsson
1 ÖKL hp Fanby Filippa-K äg Carl Erik Brandberg
1 ÖKL Hp Furukollens Leia di Leva äg Maria Moström
4 SKL Karacanis Nobel äg Artur Abelsen

STORLIDALEN 18/4
2 AK Silverforsens Party Animal äg Monica Garbeklint