HÖSTEN 2012
NNFK Matfors 3-4 november
1 SKL Borgeflons CJ Princess of Speed – Eva Perman

MFK Långtora 3-4 november
1 Hp ukl Södersjöns Singla & Lisbeth Bodén
1 ukl Barentviddas C Giga & Jenny Bodell
1 ukl Anneborgs Papaya, Anna Holmberg
1 ukl Björnålias Jackpot & Lisbeth Bodén, äg W Muland
2 ukl Björklunds CJ Pablo, Ulf Boström
2 ökl Viarps Esteé, Fölr Angeta Andersson, äg Kerstin Ericsson

GFK Gotland 27 oktober
2 UKL Oksby Kricca – Ståhlberg Katja, Visby
MFK Bolunda Nederby 27-28 september
1 Hp ukl Södersjöns Singla ägare Lisbeth Bodèn
2 ökl Luthagens Du Etta ägare Lisbeth Bodén
1 Hp ukl Barentaviddas C Giga ägare Jenny Bodell
1 Hp ökl Lotus Ägare:Leonora Jonsson
1 Hp ökl Härjarös Qest Ägare:Karin Thulin

NNFK Ramundberget 6-7 oktober
1 ÖKL Hp Borgeflons FK Stårsa – Ronny Andersson
1 SKL CACIT Ohlsmyrens P Wild Thing idag SE JCH – Roland Ohlsson

HED-OPP FHK`S Mjöspröven 6-7 oktober
2 AK Borgeflons JL Raffzeth – Öystein Dahl

VESTFOLD FHK`S Vestfold 6-7 oktober
1 VK Rushlight Asco – Kjell Enberget
4 VK Chriwall`s Diva – Christer Wallerby

GFK, Gotland 4 oktober
2 UKL Barentsvidda’s D Märta – Eriksson Kerstin
2 Ukl Oksby Kricca – Ståhlberg Katja

Fält SM 2012
1:a CACIT Fugledes Odin – Sören Mulvad
3:a Fugledes Eno – Bjerke Andersson
Svensk Derby 2012
1:a 1 UKL Hp Eidemlias Dano – Sören Mulvad
3:a 1 UKL Hp Lyngberga Jina – Carina Uhlén
2 UKL Södersjöns Singla – Lisbeth Boden

MFK Sälen 29-30 september
1 SKL CERT Borgeflons CJ Princess of Speed- Eva Perman

NVK Kongsvold 28-30 september
2AK Ohlsmyrens P Rocket Man – Eva Solli/Arild Solli

Östfold FHK 28-30 september
3 VK Rushlight Asco – Kjell Enberget
2 UK Pålamalmens Isabell – Bente Bergersen
1 AK Black Luckys Queen Per Ola Brekke

VSFK SGSK på Vapnö 22-23 september
1 UKL HP LN Pointmanns Milton – Björn Meijel
2 UKL LN’s Pointmann Freja – Johan Isaksson
2 SKL CK Drevjans Kurre – Sten Rönnerling
4 SKL CK Fugledes Eno – Bjerke Andersson
5 SKL Fugledes Pius – Sten Rönnerling

SKP Huvudprov Bruksvallarna 22-24 september
1 SKL Hopfossens Cia – Tomas Hedqvist
2 SKL CK R-CACIT Borgeflons CJ Phi- B-O Johansson
3 SKL Ohlsmyrens P Born to Run – Marit Hellström
4 SKL Patjanens Baron De Ley – Mikael Kangosjärvi
1 UKL Venatios Fröken Yoda – Regina Lindberg
1 UKL Forsrännarens Jura – Anders Fors
1 UKL Lyngberga Jina – Carina Uhlén

NNFK Brukvallarna 22-23 september
1 SKL CERT Ohlsmyrens P Wild Thing – Roland Ohlsson

FA Fjäll-SM Brukvallarna 21 september
2:a SM Borgeflons CJ Phi – B-O Johansson

SFK Skåne 22-23 september
3 SKL Drevjans Kurre – Sten Rönnerling
1 ÖKL Hp Pimens Birka – Susanne Hempel
3 ÖKL Bendt’s Diba – Danås Björn

NPK Kongsvold 21-23 september
1 VK kval Black Luckys Ingo – Knut Gunnar Sørlie
2 VK semi Black Luckys Ingo – Knut Gunnar Sørlie
2 VK m/R-Cacit finale Black Luckys Ingo – Knut Gunnar Sørlie

NGK`S Ljördalen 22-23 september
2 VK Chriwalls Evita – Stein Ole Hagen og Crister Wallerby

Tjölling JFF 21-23 september
1 VK Chriwalls Diva Christer Wallerby
3 AK Peltoluovin Niobe – Pia Jelkestal
3 AK Peltoluovin Niobe – Pia Jelkestal

ÖNFK Pirtivoupio 15-16 september
1 SKL CERT Borgeflons CJ Phi – B-O Johansson
SE JCH

MFK Långtora 14-16 september
1 SKL Fugledes Odin – Sören Mulvad
2 SKL Borgeflons CJ Princess of Speed – Eva Perman
1 UKL Hp Bjönålias Jackpot – Walhter Muland
1 HP UKL Stenbitens King – Andreas Nyquist
1 UKL Lyngberga Jina – Carina Uhlen
1 UKL Södersjöns Singla – Lisbeth Boden
2 UKL Södersjöns Singla – Lisbeth Bodén
2 ÖKL Eidemlias Dano – Sören Mulvad
2 ÖKL Lotus – Leonora Jonsson

NVK Hemnekjølen 7-8 september
2AK Ohlsmyrens P Rocket Man – Eva Solli/Arild Solli

NNFK Edevik 1-2 september
2 ÖKL Viijägerens Xiomara – Åsa Langgren

ÖNFK Dundret 1-2 september
1 SKL Cert Ozi av Rabbelung – Rolf Sandström
2 SKL Borgeflons CJ Phi – B-O Johansson
1 ÖKL Hp Vestfjodalens Sture – Ola Johansson

NISK Tydal 1-2 september
1 AK Bjønnålia`s Point – Monica Garbeklint
1 UK Borgeflons JL Uzi – Anders Halvarsson

Österdal FHK 1-2 september
3 AK Luthagens Du Etta – Lisbeth Boden

VBFK Storuman Skogs SM & Skogspokal 31 augusti -2 september
1 ÖKL Hp Skeirutj Steira – Olov Åhman
2 ÖKL Skeirutj Steira – Olov Åhman
3 UKL Venatios Fröken Yoda – Regina Lindberg

Nordenfjeldske FHK 24-26 augusti
2 UK Pålamalmens II Capo Benter Bergersen

HALLINGDAL FHK Geilo 24-26 augusti
1 VK Final CACIT Ohlsmyrens P Respect – Hans Simensen

SNFK Arjeplogsfjällen 23 augusti
2 ÖKL Skeirutj Steira – Olov Åhman
2 ÖKL Skeirutj Smilla – Rolf Sandström

NAMDAL FHK`S Snåspröven 17-19 augusti
2 UK Borgeflons JL Umbra – Hans Korsgaten / Ella Böhle

SNFK Arvidsjaur 17-19 augusti
1 ÖKL HP Ronja – Öystein Pedersen
2 ÖKL Skeirutj Steira – Olov Åman
1 SKL CERT+HP Härjarös Pila – Rolf Sandström
1 SKL CERT+HP Skipsfjordshönas Prinsen – Mikael Kangosjärvi
VÅREN 2012
NNFK Storlien 29 april
2 UKL Fanby Titan Force – Johanna Snell

Salten FHK`s på Saltfjellet 27-29 april
5 VK semifinale Borgeflons Jl Ra-Balder – Alf Tore Bölgen

MTF´S Altevann 26-29 april
3 AK Patjanens Villa Antinori -Per Anton Berg

SNFK Arjeplogfjällen 28-29 april
1 UKL HP Venatio´s Fröken Yoda – Lindberg
2 UKL Myrteigens Lilla Tösen – Roger Larsson
3 SKL CK Skipsfjordhönas Prinsen – Mikael Kangosjärvi
4 SKL CK Av Rabbelugn Ozi – Rolf Sandström
5 SKL CK Hoppfossens Labb – Karl Jr Jordan

Bodö JFF 21-22 april
2 AK Lingonuddens Disa – Jørn Åselid

Vest Finnmnark Alta 21-22 april
3 UKL Ohlsmyrens P Heartbreaker – Håkon Helsvig
2 UKL Ohlsmyrens P Heartbreaker – Håkon Helsvig

Hed-Opp FHK`S Rolf Sevendahls Minnelöp Femunden 20-22 april
1 UK Pålamalmens Isabell – Bente Bergersen
3 UK Ohlsmyrens P Spirit In The Sky – Inger Johanne Delphin
2 UK Ohlsmyrens P Spirit In The Sky – Inger Johanne Delphin

NNFK Lofsdalen 21-22 April
1 SKL Cert, CK, Hp, Cacit Tjäderhedens I Jessi – Fredrik Nyström
1 SKL Cert CK Hp R-Cacit Ohlsmyrens P Wild Thing – Roland Ohlsson
3 SKL Björklunds C/R Jackson – Einar Holmvik
5 SKL Jimsrypas Milton – Fredrik Nyström
6 SKL Fugledes Eno – Bjerke Andersson
2 ÖKL Likkos Niilo – Nikolai Stenfors
3 ÖKL Anneborgs Nässla – Karin Olsson
1 UKL Ohlsmyrens Dress To Kill – Ronny Andersson
2 UKL Gråsjövalens Rapp – Jessika Eriksson

Österdal FK Tolga 14-15 april
2 AK Ohlsmyrens P Dancing Queen – Alf Jomar Buseth

NGK Grotli 13-15 april
3 VK kval Black Luckys Ingo – Knut Gunnar Sørlie

Buskerud JFF Geilo 13-15 april
2 VK Kval Ohlsmyrens P Respect – Hans Simensen
1 VK Semi Ohlsmyrens P Respect – Hans Simensen
2 UK Pålamalmens Isabell- Bente Bergersen
1 UK Pålamalmens Il Capo- Bente Bergersen

 

ÖNFK Aisko Fjällpokalen & SM 13-15 april Lappland Cup & Björkis Cup

1 SKL CK CERT CACIT, SM Vinnare Forsrännarens Certina – Anders Fors
4 SKL CK, 4:a SM Karacanis Zita – Geir Roger Hagenes
6 SKL 6:a SM Forsränarens Atla – Anders Fors

1 UKL Hp 2:a Vinter Fjäll Pokalen Karacanis Riga – Öystein Nilsen
1 UKL Hp Skeirutj Steira – Olov Åhman
1 UKL Hp Skeirutj Smilla – Rolf Sandström
1 UKL Hopfosens Kim – Thomas Hedqvist
2 UKL Hopfosens Kim – Thomas Hedqvist
2 ÖKL Black Shetans Batman – Carl Erik Brandberg
2 ÖKL Hammerpoints AO Guinness – Stig Löqvist
3 ÖKL Vet Points Bruna Böna – B O Johansson
NNFK Rundhögen 9 april
2 ÖKL Hallnäsets Ripasso – Stieg Bogren

DJ Vordingborg, Själland 5 april
1 AK Tiurskogens Penny – Claes Carnbring (bästa hund i åpen klass)

NNFK Rörvattnet 31 mars – 1 april
2 UKL Ohlsmyrens P Spirit In The Sky – inger Johanne Delphin
2 UKL Ohlsmyrens P Spirit In The Sky – inger Johanne Delphin
2 ÖKL Skogslykka´s Red Patch
DPK huvudprov mars
1 AK Top Point Axi – Bertil Mårtensson (bästa hund i AK)
2 VK Top Point Axi – Bertil Mårtensson
1 AK Fugledes Pius äg Nils Kinch för Sten Rönnerling
1 AK Semeghini Ulama – Björn Meijel
2 AK Luthagens Duetta äg Lisbet Bodèn för Walter Muland
2 AK Rushlight Brazen Hussey – Jack Engelbrktsson
1 UK Södersjös Singla- Lisbeth Bodèn

NNFK 24-25 mars
2 SKL Ohslmyrens P Runaround Sue – Bengt Persson
1 ÖKL Hp Vattvikens Joker – Bengt Hansson
3 ÖKL Likko´s Niilo – Nicolai Stenfors

MFK Sälen 17-18 mars
1 ökl Hp Carbrings Acta- Gunilla Karlsson
1 ökl Hp Tjäderhedens Jessie – Fredrik Nyström
1 ökl Hp Borgeflons FK Speediga Sassa – Bengt Persson (provets bästa ÖKL)
SNFK Arjeplogfjällen 17-18 mars
1 ukl+HP Skeirutj Steira – Olov Åhman
1 ukl+HP Forsrännarens Jura – Anders Fors
1 ukl+HP Karacanis Riga – Øystein Nilsen
1 ukl Myrteigens Lilla Tösen – Roger Larsson
1 ukl Myrteigens Lilla Tösen – Roger Larsson
2 skl+ck Forsrännarens Certina, Anders Fors
3 skl Karacanis Nobel, Artur Abelsen

Hemsedal 12 mars
1 VK /CK Ohlsmyrens P Respect – Hans Simensen
1 VK / CK Black Luckys Ingo – Knut Gunnar Sørlie

Tromsö FHK Tromsö 3-4 mars
3 AK Black Shetans Batman – Carl Erik Brandberg
2 AK Black Shetans Batman – Carl Erik Brandberg
3 AK Pimens Barack – Svein-Erik og Line Holsbøe
Midt Troms FHK Senja 25-26 februari
1 AK Pimen`s AronTerje Steinsund
3 AK Pimens Barack – Svein-Erik og Line Holsbøe
1 AK Steinbitens Lycke- Geir Arne Johnsen

Namdal FHK 3 mars
3 VK Borgeflons CJ Pelle – Johnny Ekseth