Jaktprovsmeriter Sverige 2020

MFK Grönsöö/Kungs-Husby 18 oktober, fält
1 ökl Viijägarens Super Nova, äg/för Jenny Bodell

ÖNFK Dundret 17 oktober, fjäll
3 ukl Fanby Ebira, äg Jesper Strandelin, för Sanne Johansson

ÖFK Öland 17-18 oktober, fält
3 ukl Östbergets Äzzla, äg/för Marie Frändegård
2 skl ck Top Point Herta, äg/för Mona Hammar

SvPK Hemavan 4 oktober, fjäll – Guldpokalfinal
1a placering Skeirutj Raija, äg/för Olov Åhman
2a placering Skeirutj Rusa, äg/för Magnus Söderström

SvPK Hemavan 3 oktober, fjäll – Guldpokalkval
1 ukl Skeirutj Raija, äg/för Olov Åhman
3 ukl Fanby Ebira, äg Jesper Strandelin, för Sanne Johansson

NNFK Björnliden 30 september, skog
2 ökl Vetpoints Lille Ulven, äg Lena Gustafsson, för B-O Johansson
3 ökl Viijägarens Castor, äg/för Jimmy Börjesson

SNFK Arjeplog 27 september, fjäll
1 ukl hp Skeirutj Rusa, äg/för Magnus Söderström
1 ukl Skeirutj Raija, äg/för Olov Åhman

MFK Grönsöö 27 september, fält
1 ukl Björås Gordon, äg/för Gunnar Hultman

FA FJÄLL-SM Arjeplog 26 september, fjäll – Final
1 skl Bella, äg/för Olov Åhman

NNFK Bruksvallarna 18-20 september, fjäll
2 ukl Top Point Nelson, äg/för Maria Rudlöv
2 ukl Top Point Nelson, äg/för Maria Rudlöv
2 ukl Borgeflons Prinsessan Désirée, Eva Perman
1 skl CERT vp Carnbrings Rusty Nail, äg/för Alexander Johansson
3 skl Nuiman Della Vecchia Irlanda, äg/för Carina Uhlén

ÖNFK Pirttivuopio 20 september, fjäll
1 skl Vet Points Mink, äg/för Lena Partapuoli-Nordin

ÖNFK Pirttivuopio 19 september, fjäll
1 ökl Vet Points Mink, äg/för Lena Partapuoli-Nordin
2 ökl Riptryffelns Gretsky, äg/för Björn Antonsson

VFK Varberg 13 september, fält
2 ökl East Meadows Red Hot Chili, äg/för Susanne Legneskog
3 ökl Top Point Iris, äg/för Henrik Nilsson

NNFK Gräftåvallen 9 september, fjäll
2 ukl Myrteigens T Monk, äg/för Ulrika Karlsson
3 ökl Östbergets Yra, äg/för Marie Frändegård

SNFK Arvidsjaur 9 september, skog
1 ukl  hp Skeirutj Raska, äg/för Torulf Johnson

NNFK Edevik 5-6 september, fjäll
1 ukl Borgeflons RW Prinsessan Desirée äg/för Eva Perman
2 ukl Dagertuns Flossa, äg/för Eva Bromée
2 ökl vp Likkos Aimo, äg/för Nicolai Stenfors
2 ökl vp Borgeflons XJ Canvas, äg/för Mattias Bergström
1 skl vp Borgeflons RX Blanca Du Nord, äg Eva Ohlsson, för Trond Johannessen
2 skl Borgeflons DR Zaga, äg/för Jörgen Andersson

ÖNFK Dundret 6 september, fjäll
1 ukl Dagertuns Kajsa, äg/för Klas Dagertun
2 ukl Skeirutj Rusa, äg/för Magnus Söderström
2 ökl vp Sjaunja Myrens Tina, äg/för Peter Mattsson

ÖNFK Gällivare 5 september, fjäll
1 skl CERT vp Rokkomborres B Luna, äg Anna Mattsson, för Jonatan Öhman

VBFK Hemavan 23 augusti, fjäll
1 ukl hp Dagertuns Loka, äg/för Jörgen Bergqvist
1 ukl Dagertuns Kajsa, äg/för Klas Dagertun

SNFK Arvidsjaur 22 augusti, skog
1 ukl hp Skeirutj Raija, äg/för Olov Åhman
3 ukl Jimsrypas Aya, äg/för Fredrik Nyström
1 skl cert Sollidalens C Maximus, äg/för Mikael Kangosjärvi

FA Skogs-SM Arvidsjaur 20-21 augusti, skog
1 skl CACIT Bella, äg/för Olov Åhman (vinnare Skogs-SM)
1 skl Bella, äg/för Olov Åhman (plac i kval-parti)
3 skl Carnbrings Tom Collins, äg/för Martin Hallberg (plac i kval-parti)

NNFK Mittådalen 21-23 augusti, fjäll
1 ukl Borgeflons RW Prinsessan Desirée äg/för Eva Perman
3 ökl Östbergets Yra, äg/för Marie Frändegård

NNFK Mittådalen 19 augusti, fjäll
3ukl East Meadows Zingo, äg/för Susanne Legneskog

SNFK Arvidsjaur 16 augusti, skog
1 ukl hp Skeirutj Raija, äg/för Olov Åhman
1 ukl Skeirutj R-Nero, äg/för Mikael Kangosjärvi
2 ukl Skeirutj Rusa, äg/för Magnus Söderström
2 ukl Jimsrypas Aya, äg/för Fredrik Nyström

ÖNFK Abisko 11 mars, fjäll
1ukl Vet Point’s Mink, äg/för Lena Partapuoli Nordin

NNFK Mittådalen 11 mars, fjäll
3ukl Östbergets Åri, äg/för Stefan Sundberg

NNFK Rörvattnet 26 februari, fjäll
3ukl Rallarjans Bitch, äg/för Robert Åkerlind

Jaktprovsmerier Utland 2020

Danskt Derby 2020 12 september, fält (FINAL)
1a Top Point Athilla, äg/för Bertil Mårtensson
3e Top Point Purdey, äg/för Alexander Bennergård

Danskt Derby 2020 11 september, fält (KVAL)
1 uk Top Point Athilla, äg/för Bertil Mårtensson
1 uk Top Point Purdey, äg/för Alexander Bennergård

Terkelsböl/DK, 5 september, fält
1 åk Top Point Athilla, äg/för Bertil Mårtensson

Terkelsböl/DK, 4 september, fält
1 uk Top Point Mira, äg/för Bertil Mårtensson
1 åk Top Point Athilla, äg/för Bertil Mårtensson

Nordenfjeldske Fuglehundklubb 4 september, fjäll (NM kval)
1 vk Karacanis Noah, äg/för Said Nordin 

Vesterålen Fuglehundklubb/NO, Lofoten 7 mars, fjäll
2uk Vet Point’s Mink, äg/för Lena Partapuoli-Nordin

-, Holbaek/DK 8 mars, fält
1uk Kokanee’s Kungen, äg/för Björn Danås

– , Haslev/DK 7 mars, fält
1uk Kokanee’s Kungen, äg/för Björn Danås

Nord-Troms Fuglehundklubb/NO 7 mars, fjäll
1 vk Karacanis Noah, äg/för Said Nordin

Tromsö Hundeklubb/NO 1 mars, fjäll (finale)
3 vk Karacanis Noah, äg/för Said Nordin 

Tromsö Hundeklubb/NO 29 februari, fjäll (kval)
1 vk ck Karacanis Noah, äg/för Said Nordin