Jaktprovsmeriter Sverige 2019

SNFK Arjeplog 27-28 april, fjäll
3 ukl Borgenflon´s XJ Champagne
3 ukl Karacanis Vilja, äg/för ?
1 ökl Aeris BR Ville, äg/för ?
1 ökl Aeris BR Ipa, äg/för ?
3 ökl Aeris BR Ipa, äg/för ?
3 skl ck Vestfjorddalens Nikita, äg/för ?
4 skl ck Forsrännarens Blixten, äg Peter Backe, för Anders Fors

NNFK Lofsdalen 27-28 april, fjäll
1 ökl Windhovering Larch, äg/för Bengt Hansson

ÖNFK Abisko/Ritsem 12–14 april, fjäll
1 ökl Forsrännarens Blixten, äg Peter Backe, för Anders Fors
1 ökl Pointbar Wasabi, äg/för ?
2 ökl Pointbar Titan, äg/för ?
2 skl ck Vet Points Tia, äg/för ?
3 skl ck Sjaunja Myrens Tina, äg/för ?

NNFK Rörvattnet 13-14 april, fjäll
1 ukl hp Jaktglödens Röja, äg/för Jens Larsson
1 ukl hp Rallarjans Nonstop, äg/för Lene Wang Thörn

ÖFK/SGSK Öland 12-14 april, fält
1 ukl Viijägarens Lyra, äg/för ?
2 ukl Viijägarens Super Nova, äg/för ?
3 ökl Top Point Hera, äg/för Mona Hammar
2 skl ck Vega, äg/för Stefan Sigurdsson
3 skl Fugledes Tiro, äg/för Bjerke Andersson

MFK Gotland 5-6 april, fält
1 ukl hp Milrökens Rikki Tikki Tavi, äg/för Kenneth Persson
2 ökl Tawastian Ruuti, äg/för Inger Fredriksson
1 skl Top Point Herta, äg/för Mona Hammar

MFK Sälen 30-31 mars, fjäll
3 ukl Skarpöets Orm, äg/för ?

SFK Krageholm 25 mars, fält
1 skl Vega, äg/för Stefan Sigurdsson

NNFK Bruksvallarna 16 mars, fjäll
2 ökl V-Skalets Jaga, äg Maritha Forss för Anders Eriksson

SNFK Arjeplogsfjällen 8-9 mars, fjäll
1 ökl Höytjönna’s Frank, äg Erik Hårdén/Kjell Dybvik för Erik Hårdén
1 ökl Venatios Viola, äg/för Regina Lindberg

Jaktprovsmeriter Utland 2019

SJD Aalbaeck 13/4
1 AK Borgeflons RX Blanka Du Nord, äg Eva Ohlsson, För Trond Johannessen

Dansk Mästerskap Holbaek 13/4
4 vk hp vp Black Luckys Kajsa, äg/för Kent Svensson

DISK Holbaek 29/3
1 Uk Kokanee´s Kungen, äg/för Björn Danås

DPK Tönder 22-24/3
1 uk Villetoftes Per, äg/för Conny Andersson
1 uk hp Top Point Athila, äg/för Bertil Mårtensson
1 åk Södersjöns Tressette, äg/för Daniel Nilsson
1 vk cert hp vp Black Luckys Kajsa, äg/för Kent Svensson
2 vk Vet Points Athena, äg/för Bertil Mårtensson
4 vk Södersjöns Tressette, äg/för Daniel Nilsson

DKK Holbaek 10/3
1 ÅK Södersjöns Tressette, äg/för Daniel Nilsson
2 ÅK Top Point Milton, äg/för Maria Rydlöv
1 uk Fugledes Charly, äg/för Bjerke Andersson

ITFK Verdal 9/3, Norge
2 AK Trollmossens Niki Nordanvind, äg/för Nikolai Stenfors