Jaktprovsmeriter Sverige 2019

NNFK Gräftåvallen 20 november, fjäll
3 ökl V-Skalets Jaga, äg/för Maritha Forss, Anders Eriksson

MFK Trossnäs 9-10 november, fält
2 ukl Viijägarens Mira, äg/för Nora Kublik Sorknes

NNFK Gräftåvallen 6 november, fjäll
3 ukl Borgeflons Canvas, är/för Nina Isaksson
3 ukl Borgeflons Charlie Chapling, äg/för Ida Jakobsson

MFK Långtora 1-3 november, fält
1 ukl hp Kokanee´s Billy the Kid, äg/för Lisbeth Bodén
1 ukl hp Kokanee´s Kungen, äg/för Björn Danås
1 ukl Black Luckys Jaguar, äg/för Amir Saidizand
2 ukl Jaktglödens Cuba Libre, äg/för Clivia Erdel Kickeritz
3 ukl Viijägarens Mira, äg/för Nora Kublik Sorknäs
1 ökl vp Södersjöns Holly, äg/för Bengt Öström
3 ökl King Woodwelike Scandiaca, äg/för Berit Olsson
3 ökl Cooper-Envoy, äg/för Elisabeth Söderling
1 skl Cert Carnbrings Rusty Nail, äg/för Alexander Johansson
2 skl Chriwalls Finn, äg/för Christer Wallerby
2 skl ck Karacanis Chilla, äg/för Hans-Allan Eliasson
3 skl ck Carnbrings Tom Collins, äg/för Martin Hallberg
3 skl Top Point Herta, äg/för Mona Hammar

NNFK Mittådalen 23 oktober, fjäll
1 ökl vp Tiurskogens Cito, äg/för Anders Handler
3 ukl Östbergets Åckra, äg Marie Frändegård för Kerstin Frändegård

VFK 19-20 oktober, fält
1 ökl Lyngberga Mirco, äg/för Douglas Larsson
1 ökl Vatnsenda Frakkur, äg Jörgen Junkergård, för Douglas Larsson

ÖNFK Dundret 19-20 oktober, fjäll
2 ukl Vet Points Mink, äg/för Lena Partapuoli-Nordin

FA / SM Skåne 11-12 oktober, fält
1 skl cert Vega, äg/för Stefan Sigurdsson (kval)
1 skl cacit Vega, äg/för Stefan Sigurdsson (final)
2 skl r-cacit Top Point Krok, äg/för Ulf Johansson (final)

FA / Derby Skåne 9-10 oktober, fält
1 ukl Viijägarens Lyra, äg/för Per Olsson (kval)
2 ukl Viijägarens Lyra, äg/för Per Olsson (5 final)

ÖFK Öland 4-6 oktober, fält
1 ukl Gamekeepers Räkan, äg Claes Jönsson/för Kalle Stolt
1 ukl Gamekeepers Räkan, äg Claes Jönsson/för Kalle Stolt
1 ökl Södersjöns Rusty, äg/för Pia Jelkeståhl
3 ökl Top Point Minna, äg/för Marie-Louise Sjöberg
1 skl cert r-cacit vp Tilii, äg Stefan Sigurdsson
2 skl vp Bronja, äg/för Patric Sundin
2 skl East Meadows Pandora, äg/för Claes Kennedy
3 skl vp Vega, äg/för Stefan Sigurdsson

NNFK Bruksvallarna 5-6 oktober, fjäll
1 ukl Vet Points Lille Ulven, äg B-O Johansson/Lena Gustafsson, för Lena Gustafsson
1 ukl Vet Points Lille Ulven, äg B-O Johansson/Lena Gustafsson, för Lena Gustafsson
2 ökl Borgeflons RX Beatrix, äg/för Stefan Sandnes
1 skl cert vp Borgeflons DR Zaga, äg/för Jörgen Andersson

SvPK Varberg 27-29 september, Fält
1 skl cert cacit East Meadows Pandora, äg/för Claes Kennedy
1 skl cert r-cacit Södersjöns Sally, äg/för Lisbeth Bodén
3 skl Top Point Wilton, äg/för Conny Andersson
2 skl Aeris TP Skott, äg/för Robert Åkerlind
4 skl Mafia di Rinia, äg/för Kalle Stolt
5 skl Top Point Kalla, äg/för Marianne Dalunde
1 ökl vp Lyngberga Meg, äg/för Carina Uhlén
1 ökl Aeris Tk Floyd, äg/för
1 ukl hp Top Point Athilla, äg/för Bertil Mårtensson
1 ukl hp Black Luckys Nora, äg/för Nils Ronéus
1 ukl hp Top Point Purdey, äg/för Alexander Bennergård
1 ukl hp Viijägarens Super Nova, äg/för Jan-Erik Bodell
1 ukl Viijägarens Lyra, äg/för Per Olsson
1 ukl Worldpoints Bugatti, äg/för Kalle Stolt

MFK Gredby 28-29 september, fält
3 ökl King Woodwelike of Scandiaca, äg Berit Olsson, för Agneta Andersson
2 ukl Skarpröets Orm, äg/för
2 ukl Skarpröets Cheetah, äg/för
2 ukl Vattvikens Canasta, äg/för
3 ukl Skarpröets Cheetah, äg/för

FA/VBFK Hemavan, 25-29 september, fjäll  (Fjällpokalen+Fjäll-SM)
1 ukl hp Jofjällets Rippoint Tissot, äg/för Christoffer Holmquist
1 ukl Black Luckys Apollo, äg/för
3 ukl Jofjällets Rippoint Trex, äg/för
2 ökl Langgrubbans MR Vox, äg/för
1 ökl Höytjönnas Nila, äg/för
2 skl Karacanis Testa Rosso, äg/för

SISK Gotland 19-21 september, fält
1 ukl Horndrups Rikke, äg/för Björn Meijel
1 skl vp, cert, r-cacit Riddarsporrens Rietje, äg/för Björn Meijel
2 skl ck Fugledes Tiro, äg/för Bjerke Andersson

MFK Gotland 19-21 september, fält
1 ukl Black Luckys Jaguar, äg/för Amir Saidizand

NNFK Bruksvallarna 20-22 september, fjäll
1 ökl Molly, äg/för Mikael Johansson
1 ökl Ohlsmyrens Mustang Sally, äg/för Roland Ohlsson
2 ökl Borgeflons MP X-Ray, äg/för Ulf Boström
3 ökl Borgeflons MP X-Ray, äg/för Ulf Boström

NNFK Edevik 18 september, fjäll
2 ökl Molly, äg/för Mikael Johansson
3 ökl Gunnar, äg/för

MFK Orsa 14-15 september, skog
1 skl cert Carnbrings Rusty Nail, äg/för
2 ukl Skarpröets Orm, äg/för

NNFK Edevik 7-8 september, fjäll
2 ukl Rallarjans B-Rio, äg/för Christian Johansen
2 ukl Horndrups Rikke, äg/för Björn Meijel
3 ukl Östbergets Åckra, är/för Marie Frändegård
2 ökl VP Riddarsporrens Rietje, äg/för Björn Meijel
3 ökl Trollmossens Niki Nordanvind, äg/för Nikolai Stenfors

FA/SNFK Arvidsjaur 6-8 september, skog (Skogspokal, Skogs-SM)
1 ukl hp Jofjällets Rippoint Tissot, äg/för Christoffer Holmquist (2a Skogspokalen)
2 ukl Vet Point´s Tage, äg/för Johan Backlund
1 skl cert Skeirutj Steira, äg/för Olov Åhman (kval SKOG-SM)
1 skl cert Vet Points Tia, äg B-O Johansson/Lena Gustafsson, för B-O Johansson (kval SKOG-SM)
1 skl cert cacit Borgeflons  RX Blanka Du Nord, äg Eva Ohlsson, för Trond Johannessen (vinnare SKOG-SM)
2 skl ck Bella, äg/för Olov Åhman (kval SKOG-SM)
3 skl ck vp Borgeflons  RX Blanka Du Nord, äg Eva Ohlsson, för Trond Johannessen (kval SKOG-SM)

ÖNFK Dundret 31 augusti-1 september, fjäll
1 ukl hp Vet Points Mink, äg/för Lena Partapuoli-Nordin
1 ukl hp Vet Points Lille Ulven, äg/för Lena Gustafsson
1 ukl Vet Points Lille Ulven, äg/för Lena Gustafsson
1 ökl Aeris TJ Ginger Rogers, äg/för

MFK Älvdalen 31 augusti-1 september, skog
1 ukl Viijägarens Castor, äg/för Jimmy Börjesson
1 ukl Viijägarens Super Nova, äg/för Jan-Erik Bodell
1 ökl Av Rabbelugn Unni, äg/för Fredrik Nyström
2 skl Top Point Wilton, äg/för Conny Andersson
3 skl VP Höytjönnas Luna, äg/för Jenny Bodell

ÖNFK Gällivare 24-25 oktober, skog
1 skl cert Forsrännarens Jura, äg/för Anders Fors (SE JCH)
3 skl Vet Points Åke, äg/för ?

NNFK Bruksvallarna 18 augusti, fjäll
1 ökl Niuman Della Becchia Irlands, äg/för Carina Uhlén
3 ukl Gamekeepers Senta, äg/för Carina Uhlén

SNFK Arvidsjaur, 17-18 augusti, fjäll
1 ukl Viijägarens Alaya, äg/för Leif Lång
3 ökl Gamekeepers Jäkel, äg/för
1 skl cert Bella, äg/för Olov Åhman

VBFK Hemavan 18 augusti, fjäll
1 ukl Jofjällets Rippoint Tissot, äg/för Christoffer Holmquist

SNFK Arjeplog 27-28 april, fjäll
3 ukl Borgenflon´s XJ Champagne, äg/för Lisa Lindberg
3 ukl Karacanis Vilja, äg/för ?
1 ökl Aeris BR Ville, äg/för ?
1 ökl Aeris BR Ipa, äg/för ?
3 ökl Aeris BR Ipa, äg/för ?
3 skl ck Vestfjorddalens Nikita, äg/för Anna Edvall
4 skl ck Forsrännarens Blixten, äg Peter Backe, för Anders Fors

NNFK Lofsdalen 27-28 april, fjäll
1 ökl Windhovering Larch, äg/för Bengt Hansson

ÖNFK Abisko/Ritsem 12–14 april, fjäll
1 ökl Forsrännarens Blixten, äg Peter Backe, för Anders Fors
1 ökl Pointbar Wasabi, äg/för ?
2 ökl Pointbar Titan, äg/för ?
2 skl ck Vet Points Tia, äg/för ?
3 skl ck Sjaunja Myrens Tina, äg/för ?

NNFK Rörvattnet 13-14 april, fjäll
1 ukl hp Jaktglödens Röja, äg/för Jens Larsson
1 ukl hp Rallarjans Nonstop, äg/för Lene Wang Thörn

ÖFK/SGSK Öland 12-14 april, fält
1 ukl Viijägarens Lyra, äg/för Per Olsson
2 ukl Viijägarens Super Nova, äg/för Jan-Erik Bodell
3 ökl Top Point Hera, äg/för Mona Hammar
2 skl ck Vega, äg/för Stefan Sigurdsson
3 skl Fugledes Tiro, äg/för Bjerke Andersson

MFK Gotland 5-6 april, fält
1 ukl hp Milrökens Rikki Tikki Tavi, äg/för Kenneth Persson
2 ökl Tawastian Ruuti, äg/för Inger Fredriksson
1 skl Top Point Herta, äg/för Mona Hammar

MFK Sälen 30-31 mars, fjäll
3 ukl Skarpöets Orm, äg/för ?

SFK Krageholm 25 mars, fält
1 skl Vega, äg/för Stefan Sigurdsson

NNFK Bruksvallarna 16 mars, fjäll
2 ökl V-Skalets Jaga, äg Maritha Forss för Anders Eriksson

SNFK Arjeplogsfjällen 8-9 mars, fjäll
1 ukl Jofjällets Rippoint T Ärtan, äg/för Anna Edvall
1 ökl Höytjönna’s Frank, äg Erik Hårdén/Kjell Dybvik för Erik Hårdén
1 ökl Venatios Viola, äg/för Regina Lindberg

Jaktprovsmeriter Utland 2019

Namdal Fuglehundklub Snåsa/NO 24 augusti
2 ak Trollmossens Niki Nordanvind, äg/för Nikolai Stenfors

SJD Aalbaeck 13/4
1 AK Borgeflons RX Blanka Du Nord, äg Eva Ohlsson, För Trond Johannessen

Dansk Mästerskap Holbaek 13/4
4 vk hp vp Black Luckys Kajsa, äg/för Kent Svensson

DISK Holbaek 29/3
1 Uk Kokanee´s Kungen, äg/för Björn Danås

DPK Tönder 22-24/3
1 uk Villetoftes Per, äg/för Conny Andersson
1 uk hp Top Point Athila, äg/för Bertil Mårtensson
1 åk Södersjöns Tressette, äg/för Daniel Nilsson
1 vk cert hp vp Black Luckys Kajsa, äg/för Kent Svensson
2 vk Vet Points Athena, äg/för Bertil Mårtensson
4 vk Södersjöns Tressette, äg/för Daniel Nilsson

DKK Derby 15-16/3, fält
1 uk Södersjöns Rusty, äg/för Pia Jelkeståhl (kval, 4e plac i finalen)

DKK Holbaek 10/3
1 ÅK Södersjöns Tressette, äg/för Daniel Nilsson
2 ÅK Top Point Milton, äg/för Maria Rydlöv
1 uk Fugledes Charly, äg/för Bjerke Andersson

ITFK Verdal 9/3, Norge
2 AK Trollmossens Niki Nordanvind, äg/för Nikolai Stenfors