Svenska Jaktprovsmeriter 2018

ÖSFK Mantorp 4 november, fält
1 Ökl Carnbrings Rusty Nail, äg/för Alexander Johansson

MFK Långtora 26-28 oktober, fält
3 skl Arctic Points Redgsweetsugar, äg/för Agneta Andersson
1 ukl hp Södersjöns Sally, äg/för Lisbeth Bodén
1 ukl Red Garlics Lakrits, äg/för Agneta Andersson
3 ukl Red Garlics Lakrits, äg/för Agneta Andersson
2 ökl East Meadows Red Hot Chili, äg/för Susanne Legneskog
3 ökl Top Point Wilton, äg/för Conny Andersson
3 ökl Top Point Wilton, äg/för Conny Andersson

ÖFK Mörbylånga, 20-21 oktober, fält
1 ökl Björås Elda, äg/för Björn Danås
1 skl vp cert Vet Points Athena, äg/för Bertil Mårtensson
3 skl Vega, äg/för Stefan Sigurdsson
1 ukl Fugledes Charly, äg/för Bjerke Andersson
3 ökl Top Point Milton, äg/för Maria Rydlöv
1 ökl Riddarsporrens Rietje, äg/för Björn Meijel

VFK Falköping, 12-13 oktober, fält
1 skl cert vp Black Luckys Antonia, äg/för Bertil Mårtensson
2 skl ck vp Vet Points Athena, äg/för Bertil Mårtensson
4 skl Fugledes Tiro, äg/för Bjerke Andersson
1 ökl Black Luckys Carola, äg Kent Svensson, för Ådne Andersen
1 ökl Fugledes Bea, äg/för Anders Landin
3 ökl Carnbrings Tom Collins, äg/för Martin Hallberg
1 ukl hp Södersjöns Sally, äg/för Lisbeth Bodén
2 ukl Södersjöns Finn McMissille, äg/för Henrik Nilsson

NNFK/SISK Bruksvallarna 5-7 oktober, fjäll
1 ukl hp Fanby Qarma, äg/för Anna Snell
3ukl Fanby Ymer, äg/för Johanna Snell
3 ökl Venatios Viola, äg/för Regina Lindberg
1 skl cert Södersjöns Gameboy, äg/för Jimmy Börjesson

FA SM/DERBY Gotland 4-6 oktober, fält
Derby
1 ukl hp Björås Elda, äg/för Björn Danås, kval
1 ukl hp Björås Elda, äg/för Björn Danås, final

SM
1 skl cert Bronja, äg/för Patric Sundin Kval
3 skl East Meadows Pandora, äg/för Claes Kennedy
2 skl vp Bonja, äg/för Patric Sundin Final

MFK Gotland 1-2 oktober, fält
2 ukl Milrökens Rembs Gioia, äg/för
2 ukl Villestoftes Saga, äg/för
3 ukl Jakobslias Pricazzo, äg/för Lisbeth Bodén

SFK Skåne, 29 september, fält
1 ukl hp Björås Elda, äg/för Björn Danås

SSK Skåne, 28 september, fält
1 ukl hp Björås Elda, äg/för Björn Danås

FA Fjäll SM/Fjällpokalen 21-23 september, fjäll
FP kval/final
2 ukl Skoglykkas Roxy, äg/för Monica Garbeklint, 2a placering/final
2 ukl Borgeflons RX Blanca Du Nord, äg Eva Ohlsson för Trond Johannesen, 3e placering/final
SM kval/final
1 skl cert Forsrännarens Jura, äg/för Anders Fors
2 skl Vet Points Boss, äg/för Sanne Johansson
final
1 skl cert Vp Skeirutj Steira, äg/för Olov Åhman

SvPK Ammarnäs, 21-23 september, fjäll
1 skl cert cacit Bella, äg/för Olov Åhman
1 skl Myrteigens Lilla Tösen, äg/för Roger Larsson
2 ökl Aeris Br Ipa, äg/för Roger Larsson
3 ökl Höytjönnas Nilla, äg/för Klas Dagertun

MFK Arboga, 15-17 september, fält
3 ökl King Woodwelike of Scandiaca, äg/för Berit Olsson
3 ökl Top Point Minna, äg/för
3 ökl Top Point Minna, äg/för
2 ukl Södersjöns Jeff, äg/för
3 ukl Södersjöns Rusty, äg/för Pia Jelkeståhl
2 ukl Barentsviddas E Sansa, äg/för Jenny Bodell

ÖNFK Pirttivuopio, 15-16 september, fjäll
2 skl vp Forsrännarens Jura, äg/för

NNFK Edevik, 8-9 september, fjäll
1 ukl Badstuåsen´s Trolla äg/för Jan-Erik Lundmar
1 ukl hp Carnbrings Finsbury, äg/för  Hanna Bromée
2 ukl Hekkefjellets A Make My Day, äg/för Silje Toft
2 ukl Carnbrings Finsbury, äg/för  Hanna Bromée
2 ökl East Meadows Pandora, äg/för Claes Kennedy
3 ökl Trollmossens Niki Nordanvind, äg/för Nikolai Stenfors
3 ökl Ipa, äg/för Jan Svensson
3 ökl Borgeflons MP Xorro, äg/för Trygve Kolstad

MFK Sälen, 8-9 september, fjäll
2 ökl Chriwalls I Win, äg/för

SNFK Arvidsjaur, 6-9 september, SM skog
2 ukl Borgeflons RX Bert-Ove, äg Elin Backlund, för Johan Backlund
1 skl Cert Skeirutj Steira, äg/för Olov Åhman (kval)
1 skl Cert Cacit VP Skeirutj Steira, äg/för Olof Åhman (SM Vinnare 2018)
1 skl Cert VP Bella, äg/för Olof Åhman
3 skl Forsrännarens Jura, äg/för
2 ökl Höytjönnas Nila, äg/för
1 ökl Skeirutj Mina, äg/för

ÖNFK Gällivare/Dundret, 1-2 september, fjäll
1 skl cert cacit Sjaunjamyrens Tina, äg/för Peter Mattsson
2 ökl Vet Points Jack the Ripper, äg/för
2 ukl Riptryffelns Gretzky, äg/för Björn Antonsson
3 ukl Forsrännarens Joikka, äg/för
1 ukl Forsrännarens Joikka, äg/för
2 ökl Forsrännarens Jura, äg/för

NNFK, Stugun/Gränsjölandet, 1-2 september, skog
3 ukl Hekkfjellets Make My Day, äg/för Silje Toft

MFK Älvdalen, 1-2 september, skog
3 ökl Top Point Wilton, äg/för Conny Andersson
3 ökl Av Rabbelugn Unni, äg/för Fredrik Nyström

NNFK, Bruksvallarna, 19 augusti, fjäll
1 ukl hp Borgeflons RX Blanka Du Nord, äg Eva Olsson/Trond Johannessen för Trond Johannessen
1 ukl Skoglykkas Roxy äg/för Monica Garbeklint
2 ukl Badstuåsens Hegra äg/för Inger Johanne Delphin
3 ukl Borgeflons RX Brim äg/för Ingebrikt Bergman
1 ökl Av Rabbelugn Wilda, äg/för Henrik Standerskjöld-Nordenstam

SNFK Arjeplog, 27-29 april, fjäll
1 ökl Vestfjorddalens Nikita, äg/för Anna Edvall
2 ökl Höjtjönnas Nila, äg/för Klas Dagertun
3 ökl Aeris BR Ipa, äg/för Jan Svensson
1 ukl hp Happy Points Juni, äg/för Tord Öhman
2 ukl Borgeflons RX Bert-Ove, äg Elin Backlund, för Johan Backlund
2 ukl Happy Points Göta, äg/för Jörgen Forsberg
1 skl cert Aeris TP Skott, äg/för Robert Åkerlind
1 skl cert CACIT Forsrännarens Jura, äg/för Anders Fors
1 skl cert Myrteigens Lilla Tösen, äg/för Roger Larsson
2 skl Aeris TP Royal, äg/för Jan Svensson
3 skl Skeirutj Smilla, äg/för Rolf Sandström
3 skl ck Sjaunjamyrrens Tina, äg/för Peter Mattsson
3 skl Myrteigens Lilla Tösen, äg/för Roger Larsson
6 skl Aeris TP Royal, äg/för Jan Svensson

ÖNFK Dundret, 21-22 april, fjäll
3 ukl Riptryffelns Gretsky, äg/för Björn Antonsson

NNFK Lofsdalen, 21-22 april, fjäll
1 ökl Mac Vargs B Wildcard, äg/för Anna Zakrisson
2 ökl Chriwalls Happy, äg/för Christer Wallerby
3 ökl Trollmossens Niki Nordanvind, äg/för Nikolai Stenfors
1 ukl Lyngberga Meg, äg/för Carina Uhlén
1 ukl Niuman Della Vecchia Irlanda, äg/för Carina Uhlén
3 ukl Likkos Aimo, äg/för Nikolai Stenfors

NNFK Edevik, 14-15 april, fjäll
3 ukl Likkos Aimo, äg/för Nikolai Stenfors

SNFK, Arjeplogsfjällen, 14-15 april, fjäll
1 ökl Borgeflons BS Axl Rose, äg/för
1 ukl Happy Pointer Juni, äg/för Tord Öhman
1 ökl Pointnics F Dalia, äg/för

ÖNFK Abisko 14-15 april, fjäll
1 ökl Rokkomborres B Luna, äg Anna Mattsson, för Jonatan Öhman
1 ökl Vet Points Boss, äg Sanne Johansson, för Astor Ejeklint
1 ökl Aeris TP Kayo, äg/för
3 ökl Venatios Valdemar, äg/för
1 ukl Barentsviddas E Little Wing, äg/för
3 skl Forsrännarens Jura, äg/för Anders Fors

FA Gotland 13-15 april, fält
2 skl hp ck Bronja, äg/för Patric Sundin
1 ökl Top Point Herta, äg/för Mona Hammar

VFK, Varberg, 7 april, fält
2 ukl Lyngberga Mirco, äg/för Douglas Larsson

NNFK Rörvattnet 7-8 april, fjäll
2 skl ck Tiurskogen´s Cito, äg/för Anders Handler
1 ukl Fjellrypas RF Trass, äg/för Terje Bjugan
2 ökl Venatios Viola, äg/för Regina Lindberg

ÖNFK, Ritsem, 7-8 april, fjäll
3 ökl Aeris TP Kayo, äg/för
1 skl cert Forsrännarens Jura, äg/för Anders Fors

VBFK Tärnafjällen, 7-8 april, fjäll
2 ökl Höjtjönnas Nila, äg/för Klas Dagertun
2 ökl Höjtjönnas Nila, äg/för Klas Dagertun
2 ökl Borgeflons DR Zola, äg/för Kjell Axelsson
2 ökl Vestfjorddalens Nikita, äg/för Anna Edvall

MFK Långtora 6-8 april, fält
1 ukl hp Södersjöns Holly, äg/för Bengt Öström
1 ukl hp Carnbrings Mombasa Club, äg/för

SFK Karsholm 2-3 april, fält
1 ökl Uran, äg/för Sten Rönnerling
2 ökl Vattvikens Tweed, äg/för Pernilla Falk
2 skl Björås Anya, äg/för Per Arlebring

SNFK Arjeplogsfjällen 10-11 mars, fjäll
1 ökl Aeris TP Skott, äg/för Robert Åkerlind
2 ökl Höytjönnas Nila, äg/för Klas Dagertun
1 ukl hp Borgeflons BS Axl Rose, äg/för
2 ukl Höytjönnas Frank S, äg/för

 

 

Utländska Jaktprovsmeriter 2018

Fosen / NO, 21 augusti, fjäll
2 ak, Trollmossens Niki Nordanvind, äg/för Nikolai Stenfors

Schakenburg/DK, 15 april, fält
2 vk, ck Vetpoints Athena, äg/för Bertil Mårtensson

Hattfjelldal, NORGE 7-8 april, fjäll
1 uk Östbergets Ziva, äg/för Margrethe Jönsson
2 uk Östbergets Ziva, äg/för Margrethe Jönsson

DPK, Jubileumsprov 4-8 april, fält
1 ÅK ck Vetpoints Athena, äg/för Bertil Mårtensson
1 ÅK ck Vetpoints Athena, äg/för Bertil Mårtensson
2 ÅK Fanby Gold-Rush, äg Cecilia Wadman, för Patric Sundin
2 ÅK Vattvikens Tweed, äg/för Pernilla Falk
1 UK Fanby Pilgrim, äg Cecilia Wadman, för Patric Sundin
1 UK Björås Elda, äg/för Björn Danås
2 UK Carnbrings Plymouth Gin, äg/för Per Olsson

DGSK, Huvudprov, 28 mars, fält
1 UK Björås Elda, äg/för Björn Danås