Svenska Jaktprovsmeriter 2018

SNFK Arjeplog, 27-29 april, fjäll
1 ökl Vestfjorddalens Nikita, äg/för Anna Edvall
2 ökl Höjtjönnas Nila, äg/för Klas Dagertun
3 ökl Aeris BR Ipa, äg/för Jan Svensson
1 ukl hp Happy Points Juni, äg/för Tord Öhman
2 ukl Borgeflons RX Bert-Ove, äg Elin Backlund, för Johan Backlund
2 ukl Happy Points Göta, äg/för Jörgen Forsberg
1 skl cert Aeris TP Skott, äg/för Robert Åkerlind
1 skl cert CACIT Forsrännarens Jura, äg/för Anders Fors
1 skl cert Myrteigens Lilla Tösen, äg/för Roger Larsson
2 skl Aeris TP Royal, äg/för Jan Svensson
3 skl Skeirutj Smilla, äg/för Rolf Sandström
3 skl ck Sjaunjamyrrens Tina, äg/för Peter Mattsson
3 skl Myrteigens Lilla Tösen, äg/för Roger Larsson
6 skl Aeris TP Royal, äg/för Jan Svensson

ÖNFK Dundret, 21-22 april, fjäll
3 ukl Riptryffelns Gretsky, äg/för Björn Antonsson

NNFK Lofsdalen, 21-22 april, fjäll
1 ökl Mac Vargs B Wildcard, äg/för Anna Zakrisson
2 ökl Chriwalls Happy, äg/för Christer Wallerby
3 ökl Trollmossens Niki Nordanvind, äg/för Nikolai Stenfors
1 ukl Lyngberga Meg, äg/för Carina Uhlén
1 ukl Niuman Della Vecchia Irlanda, äg/för Carina Uhlén
3 ukl Likkos Aimo, äg/för Nikolai Stenfors

NNFK Edevik, 14-15 april, fjäll
3 ukl Likkos Aimo, äg/för Nikolai Stenfors

SNFK, Arjeplogsfjällen, 14-15 april, fjäll
1 ökl Borgeflons BS Axl Rose, äg/för
1 ukl Happy Pointer Juni, äg/för Tord Öhman
1 ökl Pointnics F Dalia, äg/för

ÖNFK Abisko 14-15 april, fjäll
1 ökl Rokkomborres B Luna, äg Anna Mattsson, för Jonatan Öhman
1 ökl Vet Points Boss, äg Sanne Johansson, för Astor Ejeklint
1 ökl Aeris TP Kayo, äg/för
3 ökl Venatios Valdemar, äg/för
1 ukl Barentsviddas E Little Wing, äg/för
3 skl Forsrännarens Jura, äg/för Anders Fors

FA Gotland 13-15 april, fält
2 skl hp ck Bronja, äg/för Patric Sundin
1 ökl Top Point Herta, äg/för Mona Hammar

VFK, Varberg, 7 april, fält
2 ukl Lyngberga Mirco, äg/för Douglas Larsson

NNFK Rörvattnet 7-8 april, fjäll
2 skl ck Tiurskogen´s Cito, äg/för Anders Handler
1 ukl Fjellrypas RF Trass, äg/för Terje Bjugan
2 ökl Venatios Viola, äg/för Regina Lindberg

ÖNFK, Ritsem, 7-8 april, fjäll
3 ökl Aeris TP Kayo, äg/för
1 skl cert Forsrännarens Jura, äg/för Anders Fors

VBFK Tärnafjällen, 7-8 april, fjäll
2 ökl Höjtjönnas Nila, äg/för Klas Dagertun
2 ökl Höjtjönnas Nila, äg/för Klas Dagertun
2 ökl Borgeflons DR Zola, äg/för Kjell Axelsson
2 ökl Vestfjorddalens Nikita, äg/för Anna Edvall

MFK Långtora 6-8 april, fält
1 ukl hp Södersjöns Holly, äg/för Bengt Öström
1 ukl hp Carnbrings Mombasa Club, äg/för

SFK Karsholm 2-3 april, fält
1 ökl Uran, äg/för Sten Rönnerling
2 ökl Vattvikens Tweed, äg/för Pernilla Falk
2 skl Björås Anya, äg/för Per Arlebring

SNFK Arjeplogsfjällen 10-11 mars, fjäll
1 ökl Aeris TP Skott, äg/för Robert Åkerlind
2 ökl Höytjönnas Nila, äg/för Klas Dagertun
1 ukl hp Borgeflons BS Axl Rose, äg/för
2 ukl Höytjönnas Frank S, äg/för

 

 

Utländska Jaktprovsmeriter 2018

Schakenburg/DK, 15 april, fält
2 vk, ck Vetpoints Athena, äg/för Bertil Mårtensson

Hattfjelldal, NORGE 7-8 april, fjäll
1 uk Östbergets Ziva, äg/för Margrethe Jönsson
2 uk Östbergets Ziva, äg/för Margrethe Jönsson

DPK, Jubileumsprov 4-8 april, fält
1 ÅK ck Vetpoints Athena, äg/för Bertil Mårtensson
1 ÅK ck Vetpoints Athena, äg/för Bertil Mårtensson
2 ÅK Fanby Gold-Rush, äg Cecilia Wadman, för Patric Sundin
2 ÅK Vattvikens Tweed, äg/för Pernilla Falk
1 UK Fanby Pilgrim, äg Cecilia Wadman, för Patric Sundin
2 UK Carnbrings Plymouth Gin, äg/för Per Olsson