Svenska meriter hösten 2016

MFK LÅNGTORA 4-6 november FÄLT
1 ukl hp Fugledes Arrow, äg/för Lisbeth Bodén
1 ukl hp Top Point Kalla, äg/för Marianne Dalunde
1 ukl Arctic Point Man-In-Black, äg/för Agneta Andersson
2 ukl Stilldalens D Destiny, för Jonas Toresäter
2 ukl Arctic Point Red-Garlic, äg/för Agneta Andersson
2 ukl Top Point Nosa, äg/för Lisbeth Bodén
1 ökl hp Carnbrings Port Allen, äg/för Karin Thulin
1 ökl hp Höytjönnas Luna, äg/för Janne Bodell
2 ökl East Meadows Mr Turbo Triss, äg/för Susanne Legneskog
2 ökl Carnbrings Port Allen, äg/för Karin Thulin
2 ökl Ravnkloas Crazy, äg Hanne Fävik, Norge, för Ulrik Myrhaug, Norge
2 ökl Viijägarens Callisto Glim, äg/för Eva-Mia Sjölin
3 ökl King Woodwelike Scandiaca, äg Berit Olsson, för Agneta Andersson
1 skl cert Södersjöns Tressette, äg/för Lisbeth Bodén
3 skl ck Fugledes Pius, äg/för Nils Kinsh

NNFK GRÄFTÅVALLEN 9 oktober FJÄLL
2 ukl Langgrubbans Iron Lady, äg/för Mattias Persson
2 ukl Langgrubbans Highland Queen, äg? /för Mattias Persson

VFK/SSK FALKÖPING 5-7 oktober FÄLT
1 skl cert Frierfjodens Rossi, äg Tommy Nielsen
2 skl ck Lyngberga Nora, äg/för Kalle Stolt
3 skl Södersjöns Tresette, äg/för Lisbeth Bodén
2 skl ck Black Luckys Rikke, äg/för Per-Ola Brekke
3 skl ck Fugledes Pius, äg/för Nils Kinch
4 skl Black Luckys Zigge, äg Marie Mulvad Fransson, för Sören Mullvad Johansen
2 skl ck Lyngberga Nora, äg/för Kalle Stolt
5 skl Fugledes Tiro, äg/för Bjerke Andersson
6 skl Rushlight Magic, äg/för Douglas Larsson
2 skl Black Luckys Zigge, äg Marie Mulvad Fransson, för Sören Mullvad Johansen
1 ökl HP Vetpoints Athena, äg/för Bertil Mårtensson
1 ukl HP Top Point Dania, äg/för Alexander Bennergård
1 ukl HP Gamekeepers I-Maharajah, äg/för Sten Rönneling
2 ukl Top Point Lin, äg/för Anna Linder
2 ukl Gamekeepers Jubla, äg/för Kalle Stolt
2 ukl Pelè, äg Jens Bang
3 ukl Gamekeepers I-Guiness, äg Stefan Svensson

NNFK 3 oktober SKOG
1 ukl Borgeflons Yrki, ägare/förare Anders Handler

NNFK BRUKSVALLARNA 1-2 oktober FJÄLL
1 ukl hp Ohlsmyrens P Tintin, ägare/förare Anders Enbom
1 ukl Ohlsmyrens P Mustang Sally, ägare/förare Roland Olsson
1 ukl Borgeflons DR Saga, ägare/förare Jörgen Andersson
1 ukl Ohlsmyrens P Mustang Sally, ägare/förare Roland Olsson

SISK SKÅNE 1-2 OKTOBER FÄLT
1 ukl hp Fugledes Arrow, äg/för Lisbeth Bodén
1 ukl hp Vattvikens Tweed, äg/för Pernilla Falk
1 ukl hp Gamekeepers I-Maharajah, äg/för Sten Rönneling
1 ukl hp Top Point Scott, äg/för Christer Bjarnesund
3 ökl Björås Anya, äg/för Per Arlebring
1 skl cert cacit Fugledes Tiro, äg/för Bjerke Andersson
2 skl ck Top Point Antonia, äg/för Bertil Mårtensson

SFK SKÅNE 29-30 SEPTEMBER FÄLT
1 ukl hp Vattvikens Tweed, äg/för Pernilla Falk
1 ukl hp Gamekeepers I-Maharajah, äg/för Sten Rönneling
1 ukl hp Top Point Dania, äg/för Alexander Bennergård
2 ökl Björås Anya, äg/för Per Arlebring
1 skl cert ck hp Boelgaards A Bloom, äg/för Mila Laago
2 skl Black Luckys Molly, äg/för Per Ola Brekke
3 skl Södersjöns Tressette, äg/för Lisbeth Bodén

NNFK STUGUN 25 September SKOG
1 ukl hp Sotborrens Föyka, äg Johanna Ström Eriksson, ägare/förare Martin Uddh

NNFK HEMAVAN 24 september FJÄLL
1 skl Black Luckys Zerberus, ägare/förare Bengt Johansson

SPK SÄLEN 24 september FJÄLL GULDPOKALEN  (återkommer med korrekta priser här)
finalister
1 ukl Gamekeepers Jäkel, ägare/förare Kalle Stolt VINNARE 2016
1 ukl Top Point Nosa, ägare/förare Lisbeth Bodén
kval

SPK SÄLEN 23 september FJÄLL
1 skl ck CACIT Bjönnålias Jackpot, ägare/förare Lisbeth Bodén
2 skl ck R-CACIT Tiurskogens Penny, ägare/förare Claes Carnbring
3 skl Stenbitens Epson, ägare/förare Kalle Stolt
5 skl Borgeflons CJ Princess of Speed, ägare/förare Eva Perman

MFK SÄLEN 23 september FJÄLL
3 ökl Södersjöns Ess, ägare/förare Conny Andersson

MFK GREDEBY 19 SEP FÄLT
1 ukl Top Point Kalla, äg Marianne Dalunde, uppf Bertil Mårtensson

MFK BOLUNDA, NEDERBY 16-18 SEP FÄLT
1 skl cert Black Luckys Molly, äg Per-Ola Brekke, uppf Kent Svensson o Maria Wassberg Svensson
2 skl ck Bjönnålias Jackpot, äg Lisbeth Bodén
1 Hp ukl Top Point Kalla, äg Marianne Dalunde, uppf Bertil Mårtensson
1 Hp ukl Fugledes Arrow, äg Lisbeth Bodén
2 ukl Gamekeepers Jubla, äg o uppf Kalle Stolt
3 ukl Arctic Point Red-Garlic, äg Agneta Andersson, uppf Kerstin Eriksson
1 ukl Gamekeepers Jäkel, äg o uppf Kalle Stolt
2 ukl Gamekeepers Jubla, äg o uppf Kalle Stolt
1 ukl Top Point Nosa, äg Lisbeth Bodén, uppf Bertil Mårtensson
2 ukl Top Point Kalla, äg Marianne Dalunde, uppf Bertil Mårtensson
3 ukl Fugledes Arrow, äg Lisbeth Bodén

NNFK BRUKSVALLARNA 15-18 september FJÄLL
1 ukl Borgeflons DR Zara, äg H Billing, för Eva Perman
3 ökl Borgeflons JL Uzi, äg/för Anders Halvarsson
1 SKL Bella, äg/för Olov Åhman

SFK SVALÖV/SLÄTTÄNG 11 september FÄLT
1 ukl Gamekeepers Jessi, ägare/för Carina Uhlén
2 ukl Gamekeepers I-Guiness, äg/för Stefan Svensson

NNFK EDEVIK 4 september FJÄLL
3 SKL ck Tiurskogens Cito, ägare/förare Anders Handler

MFK ÄLVDALEN 4 september SKOG
2 ukl Top Point Nosa, ägare/förare Lisbeth Bodén
2 ökl Södersjöns Ess, ägare/förare Conny Andersson

FA Skogs-SM ARVIDSJAUR 19-21 Aug
1 SKL Cert o Cacit, SEJCH Skeirutj Smilla, äg o uppf Rolf Sandström

SNFK ARVIDSJAUR 19-21 aug
2 SKL, Forsrännarens Hugge, äg Andreas Vainikainen uppf Anders Fors
1 ÖKL Hp, Karacanis Boa`s Mysa, äg Björn Antonsson
1 ÖKL Hp, Bella, äg Olov Åman

Svenska meriter våren 2016

SNFK Arjeplogsfjällen  27-28 februari
1 UKL Hp Bella äg & för Olov Åhman
2 UKL Karacanis Spirit Brunett- Öisten Nilsen

VFK Falköping 19 mars
1 hp Ökl PT Carnbrings Caol Ila äg Claes Jönsson för. Kalle Stolt
3 Ökl PT LN’s Pointmann Clera äg & för Mona Hammar

NNFK Bruksvallarna 19-20 mars
2 ÖKL Tiurskogens Cito äg & för Anders Handler
1 ÖKL Hp Tiurskogens Cito äg & för Anders Handler
1 UKL Hp Jimsrypas Pirlo äg & för Björn Smistad

NNFK Rundhögen 28 mars
2 UKL Ohlsmyrens P Wild at Heart äg & för Roland Ohlsson

NNFK Rörvattnet 2-3 april
1 UKL Borgeflons PS Yrki – Anders Handler
2 UKL Landgrubbans Iron Lady
1 ÖKL Hp Borgeflons MP Xena – för Ronny Andersson äg Eva Perman
2 SKL Tiurskogens Cito äg & för Anders Handler

ÖNFK Ritsem 2-3 april
2 UKL Vettpoints Jack The Riper – Henrik Nilsson
2 UKL Vetpoints Tassa – B-O Johansson

SNFK  2-3 april
1 SKL CERT HP Skeirutj Smilla – Rolf Sandström
2 SKL CK HP Caracanis Riga – Öysten Nilsen
3 SKL CK HP Forsrännarens Hugge – Andreas Vainikainen
4 SKL CK HP Skeirutj Steira – Olov Åhman

VBFK 2-3 april
1 ÖKL HP Karacanis Testa Rossa- Sverker Örmin

ÖNFK Abisko 8-10 april
2 UKL Vetpoints Boss – Sanne Johansson
3 UKL Karacanis Stepp – May Irene Vikholt
3 UKL Hoppfosens Bruno da Silva – Tomas Hedqvist
3 Ökl Forfjordalens Berta – Rune Strandskog
1 Ökl hp Forsrännarens Honey Raider – Irene Lundmark
4 skl Forsrännarens Hugge – Andreas Andreas Vainikainen

Vinter SM
4:a 4 SKL Vestfjoddalens Sture – Ola Johansson

Vinter Fjällpokalen
1:a 1 UKL Hp Vet Point Tassa – B-O Johansson
3:a 2 UKL Vet Point Boss – Sanne Johansson

SFK Varberg 10 april
1 Skl, Cert HP Cacit, Fugledes Tiro, ägare: Bjerke Andersson
2 Skl, CK HP, Black Luckys Rikke, ägare: Per-Ola Brekke
3 Skl Black Luckys Antonia, ägare: Bertil Mårtensson
4 Skl Gamekeepers Brioni, ägare: Sten Rönnerling

MFK Långtora 8-10 april
1 SKL CERT Black Luckys Zigge äg Marie Mulvad Fransson för Sören Mulvad Johansen
2 SKL CK Fugledes Pius äg & för Nils Kinch
3 SKL CK  Black Luckys Zizo äg Ali Saidizand för Sören Mulvad Johansen
1 ÖKL Hp Högdalias DDR Alessi äg & för Nils G Oscarson

MFK Sälen 16 – 17 april
1 SKL CERT Borgeflons CJ Ritti äg Ronny Remvang

ÖNFK Dundret 15-17 april
1 UKL Hp Vet Points Boss – Sanne Johansson

NNFK Lofsdalen 23-24 april
2 UKL Gamekeepers Ivan – Einar Lervik
2 UKL Borgeflons PS Yrki –  Anders Handler
2 UKL Borgeflons DR Zara – Eva Perman äg Herman Billung
2 ÖKL Chriwalls Fred Flintstone – Thorstein Dhen
3 SKL Borgeflons CJ Princess pf Speed – Eva Perman
6 SKL Aeris TP Royal – Jan Svensson

SNFK Arjeplog 22-24 april
1 UKL HP Ohlsmyrens P Wild At Heart – Thorbjörn Eklund
1 UKL HP Ohlsmyrens P Wild At Heart – Thorbjörn Eklund
1 UKL HP Skeirutj Messi – Magnus Lundström
1 UKL Skeirutj Mina – Rolf Sandström
3 ÖKL Bella – Olov Åhman
3 ÖKL Caracanis Boas Mysa – Björn Antonsson
2 SKL CK HP Skeirutj Steira – Olov Åhman
3 SKL Myrteigens Tindra – Thord Öhman

Meriter från utlandet 2016

Norge
VESTFOLD 22 oktober FÄLT
2 AK Chriwalls Harald, äg/för Christer Wallerby

HEDMARK/OPPLAND Fuglehundklubb 14-16 oktober
2 UK Arctic Point´s Man-In-Black, äg/för Agneta Andersson
3 AK King Woodwelike Scandiaca, äg Berit Olsson, för Agneta Andersson

RÖROS 21 augusti
2 VK J. Bjönnålia’s Point, äg Monica Garbeklint

KJAERSPROVET 19 augusti
2 AK J East Meadows Pandora, äg Claes Kennedy uppf Susanne Legneskog

KARLSØY JFF 13-14 februari
3 AK Karacanis Boa`s Mysa äg & för Björn Antonsson

HALLINGDAL FHK 11-14 mars
3 AK Black Lucky`s Pascal äg & för Terje Bråthen

RØROS JFF 12-13 mars
2 UK Ohlsmyrens P Wild Wind äg & för Bjørn Riset Sundberg

TELEMARK FHK 18-20 mars
1 VK CK Ohlsmyrens P Respect äg Hans Simensen för Thomas Bull Enger
1 VK CACIT Ohlsmyrens P Respect äg Hans Simensen för Thomas Bull Enger

NISK avd 7 19-20 mars
2 UK Gamekeeper`s Ivan äg & för Einar Lervik

TELEMARK FHK 1-3 april
1 AK Black Lucky`s Pascal äg & för Terje Bråthen
1 UK Chriwall`s Harald äg Christer Wallerby

BUSKERUD JFFGEILO 8 – 10 APRIL
3 VK Chriwall`s Finn ägare Christer Walerby
3 VK Kval Ohlsmyrens P Respect  ägare Hans Simensen
3 VK Semi Ohlsmyrens P Respect  ägare Hans Simensen
2 AK Black Lucky`s Pascal – Terje Bråthen

HED-OPP FHK`S DOVREFJELL 15- 17 APRIL
2 UK Ohlsmyrens P Good Boy ägare Arild Solli

AGDER FHK`S HOVDEN 15 -17 APRIL
1 AK Black Lucky`s Pascal ägare Terje Bråthen
2 AK Black Luckys Kickan ägare Terje Bråthen

MERÅKER JFF 15 – 17 APRIL
2 UK Borgeflon`s Dr Zofus ägare Arne Dullum
3 UK Borgeflon`s Dr Zofus ägare Arne Dullum

RANA JFF UMBUKTA 15 -17 april
2 UK Ohlsmyrens P Wild Child ägare Lisbeth Hangås
2 UK Ohlsmyrens P Wild Child ägare Lisbeth Hangås

NORDENFJELDSKE FHK STORELIDALEN 22-23 april
2 UK Ohlsmyrens P Good Boy – Eva Solli

Danmark

DKK Mesterskabsprov  10/4 Tuse Naes
2 VK HP Boelsgaards A Bloom, äg Mila Laago, för Bertil Mårtensson

DKK Danskt Derby
1 UK Vet Point ´s Athena, äg Mila Laago, förare Bertil Mårtensson

Dansk Pointerklubbs Huvudprov, Fyn Danmark 1-3 april
1 UK, Top Point´s Lin, ägare Anna Linder
1 ÅK och pokalvinnare, Boelsgårds A Bloom, ägare Mila Laago, förare Tommy Nilsen
1 ÅK, Tilli, ägare Stefan Sigurdsson
1 ÅK, Södersjöns Tresette, ägare Lisbeth Bodén
1 ÅK, Black Luckys Rikke, ägare Per Ola Brekke
1 ÅK, Rushlights Melody, ägare Jack Engelbrektsson
2 ÅK x 2, Tristan, ägare Patrick Sundin
3 ÅK, East Meadows MrTurbo Triss, ägare Susanne Legneskog
2 VK HP, Black Luckys Antonia, ägare Bertil Mårtensson
3 VK HP, Boelsgårds A Bloom, ägare Mila Laago, förare Tommy Nilsen
5 VK, Black Luckys Rikke, ägare Per Ola Brekke
6 VK, Södersjöns Tresette, ägare Lisbeth Bodén

Själland 12/3
2 ÅK Caramba ägare Bengt Hansson

FJD Gislinge, Själland 13/3
2 ÅK  Caramba ägare Bengt Hansson
1 UK Windhovering Larch ägare Bengt Hansson