Svenska meriter hösten 2015

GFK 10-11 november
1 ÖKL HP Lyngberga Nora ägare Kalle Stolt uppfödare Carina Uhlén

MFK Långtora 30 okt-1 nov
1 ökl Hp East Meadows Mr Turbo Triss, ägare och uppf Susanne Legneskog
1 ökl Hp Black Luckys Zigge, ägare Marie Mulvad-Fransson, uppf Kent Svensson
1 ökl Hp Södersjöns Gameboy ägare Jimmy Börjesson, uppf Claes Carnbring
1 ökl Hp Tosca Av Rabbelugn, ägare och uppf Henrik Nordenstam
1 ökl Hp Black Lyckys Zizo, ägare Amir Zand, uppf Kent Svensson
1 ökl Black Luckys Zerberus, ägare Bengt Johansson, uppf Kent Svensson
2 ökl Viijägarens Callisto Glim, ägare Eva-Mia Sjölin, uppf Jenny & Janne Bodell
2 ökl Redgsweetsugar, ägare Agneta Andersson, uppf Kerstin Eriksson
2 ökl Black Luckys Zerberus, ägare Bengt Johansson, uppf Kent Svensson
3 ökl East Meadows Mr Turbo Triss, ägare och uppf Susanne Legneskog
3 ökl King Woodwelike Scaniaca, ägare Berit Olsson
1 ukl Hp Carnbrings Glen Lossie, ägare Hans-Otto Jönsson, uppf Claes Carnbring
1 ukl Hp Carnbrings Talisker, ägare och uppf Claes Carnbring,
1 ukl Hp Carnbrings Rosebank, ägare Claes Utterström, uppf Claes Carnbring
1 ukl Södersjöns Tresette, ägare och uppf Lisbeth Boden
2 ukl Södersjöns Ess, ägare Conny Andersson, uppf Lisbeth Boden
2 ukl Carnbrings Port Ellen, ägare Karin Thulin, uppf Claes Carnbring

NNFK Gräftåvallen
1 UKL/HP Ohlsmyrens P Wild at Heart ägare/förare: Roland Ohlsson

SFK – SGSK –  Fält SM & Svenskt Derby  i Skåne 14-17 oktober
14 okt Fjärdringslöv Skl
1 Skl Hp Cert  Black Luckys Rikke – Per-Ola Brekke

14 okt Löddesborg Ukl/Ökl
2 Ökl Lyngberga Nora – Kalle Stolt

15 okt Krageholm Ökl
1 Ökl Hp Fugledes Tiro – Bjerke Andersson

15 okt Charlottenlund Ukl
1 Ukl Hp  Carnbrings Caol Ila – Kalle Stolt
1 Ukl Hp VetPoints Athena – Bertil Mårtensson
1 Ukl Hp Södersjöns Ess – Lisbeth Boden

16 okt Krageholm Ukl/Ökl
1 Ukl PT Black Luckys My Lady – Anders Stenkilsson
1 Ökl Hp  Black Luckys Kajsa – Kent Svensson
2 Ökl Lyngberga Nora – Kalle Stolt

16 okt Fjädringslöv SKL parti 1
1 Skl Hp Cert Cacit  Fugledes Urban – Rolf Strömberg
2 Skl Hp CK R-cacit  Black Luckys Rikke –  Per-Ola Brekke

Svenskt Derby
1:a 1 Ukl Hp East Meadows Pandora – Claes Kennedy
2:a 1 Ukl Hp Höytjönnas Luna – Janne Bodell
3:a 1 Ukl CO Cito – Einar Holmvik
5:a 2 Ukl Carnbrings Caol Ila – Kalle Stolt

Fält SM
3:a 3 SKL Black Luckys Molly – Per Ola Brekke
4:a 4 SKL Top Point Axi – Bertil Mårtensson

ÖNFK Dundret 17-18 oktober
2 skl CK, Vestfjorddalens Sture –  Ola Johansson
1 ukl, Forsrännarens Blixten – Peter Backe
2 ukl, Vetpoint Tassa B-O Johansson
3 ökl, Karacanis Boa Mysa Björn Antonsson
2 ukl, Vetpoints Jack the Ripper  Henrik Nilsson

NNFK Gräftåvallen 11 oktober
1 UKL HP Ohlsmyrens Wild at Heart –  Roland Ohlsson

NNFK 3-4 oktober Bruksvallarna
1 UKL/HP East Medows Pandora äg Claes Kennedy

VBFK Tärnafjällen 3-4 oktober
1 ÖKL HP Karancanis Tyra Sverker Örmin
1 ÖKL HP Black Luckys Zerberus äg Bengt Johansson

SNFK / Fjäll SM & Fjällpokalen Arjeplog 24-27 september
1 ÖKL HP Grovsmias Esse –  Mattias Westerlund
1 UKL HP Forsrännarens Blixten –  Peter Backe
1 UKL Vetpoints Jack The Ripper  – Henrik Nilsson
2 ÖKL  Forsrännarens Honey Rider –  Irene Lundmark
1 SKL CERT Forsrännarens Jura –  Anders Fors
4 SKL Björklunds C/R Jackson  – Jan Wiklund

Svenska Pointerklubbens huvudprov i Falköping 25-27 september
1 skl cert R-cacit  Luthagens De Sista  Per Thulin
3 skl Lyngberga Jina  Carina Uhlèn
4 skl Borgeflons CJ Princess of Speed  Eva Perman
5 skl Borgeflons FK Stårsa  Ronny Andersson
6 skl Fugledes Viva  Björn Danås
1 skl cert cacit   Spurvfugeldalens Quincy Lasse Weberg
2 skl ck Fugledes Ursus  Sten Rönnerling
3 skl ck Top Point Axi  Bertil Mårtensson
4 skl Stenbitens Epson  Kalle Stolt
5 skl  Donna  Kalle Stolt
6 skl  Rushlight Magic  Douglas Larsson
2 ökl  East Meadows Mr Turbo Triss  Susanne Legneskog
1 ukl hp Södersjöns Gameboy  Jimmy Börjesson   Guldpokalvinnare
1 ukl hp  Carnbrings Caol Ila  Claes Jönsson / Kalle Stolt
1 ukl hp Aristanis Kay  Björn Meijel
1 ukl  East Meadows Pandora  Claes Kennedy
1 ukl   Södersjöns Zeterna  Gunnar Pamuk
2 ukl  Borgeflons MP Xena  Eva Perman

VFK Falköping 25-27 september
1 skl cert Black Luckys Rikke, Per-Ola Brekke
2 skl ck Black Shetans Bitte  Kerstin & Stig Nilsson / Sören Mulvad Johansen
4 skl Lyngberga Jina  Carina Uhlèn
5 skl  Bjönnålias Jackpot  Lisbeth Bodèn
2 ökl  East Meadows Mr Turbo Triss  Susanne Legneskog
2 ökl   Angel  Pia Jelkeståhl
2 ukl   Black Luckys Milady  Anders Stenkilsson

MFK Gredby 21 september
1 ukl Hp  Hoytjönnas Luna, Janne Bodell
2 ukl Jill Du Petit Cardine, Bengt Stensson
1 ökl Hp  Black Luckys Aura, Sören Mullvad/Josefin Hållbus
2 ökl Scylla, Jon Jönsson

ÖNFK Pirttivuopio 19-20 september
2 UKL VETPOINTS JACK THE RIPPER Henrik Nilsson
2 UKL VET POINT’S BOSS SANNE JOHANSSON KIRUNA
2 UKL VETPOINTS JACK THE RIPPER Henrik Nilsson
2 ÖKL BLACK LUCKYS ZERBERUS BENGT JOHASSON
3 ÖKL BORGEFLON’S PL WICKE THOMAS SVENSSON
5 SKL FORSRÄNNARENS HUGGE ANDREAS VAINIKAINEN
6 SKL HOPFOSSEN’S KIM TOMAS HEDQVIST

MFK Bolunda/Nederby 18-20 september
1skl Tiurskogens Penny ägare Claes Carnbring, uppfödare Jan Håvard Skogen
2 skl Donna ägare Kalle Stolt,
4 skl Chriwalls Finn med ägare o uppfödare Christer Wallerby.
3 ökl Lyngbergas Nora med ägare Kalle Stolt. uppf Carina Uhle´n
1 ukl HP Södersjöns Tresette, ägare o uppfödare Lisbeth Boden.
1 ukl Hp Södersjöns Zeterna  ägare Gunnar Pamuk uppfödare Lisbeth Bodén
1 ukl  Höytjönnas Luna, äg Jan-Erik & Jenny Bodell, uppf Lars Mårten Håven
1 ukl Carnbrings Caol Ila ägare Claes Jönsson och förare Kalle Stolt uppf Claes Carnbring
2 ukl Carnbrings Little Mill med ägare o uppfödare Claes Carnbring.

NNFK Bruksvallarna 12-13 september-
3 UKL Carnbrings Port Ellen Äg Olle & Carin Thulin, för, Carin Thulin
1 UKL HP C O Cito Äg/för Einar Holmvik
SNFK & Skogs SM – Skogspokalen  Arvidsjaur 10-13 september
1 UKL Hp Vet Points Tassa –  B-O Johansson
Vinnare av Skogspokalen
1 SKL Sollidalens A Kaia – Öystein Pedersen
2 SKL Skeirutj Smilla – Rolf Sandström

MFK Sälen 6-7 september
1 ukl Hp Södersjöns Game Boy, Jimmy
1 ukl Hp Södersjöns Ess, Conny A
2 ukl Södersjöns Zeterna, Gunnar P
1 skl Tjäderhedens Jessie, Fredrik

NNFK Edevik 5-6 september
2 ÖKL  Tiurskogens Cito,  Anders Handler
2 ÖKL Tiurskogens Cito,  Anders Handler
2 ÖKL  Forsrännarens Honey Rider,  Irene Lundmark.
1 SKL Borgeflons Princess of Speed,  Eva Perman

MFK Älvdalen 4-5 september
1 skl CERT Tiurskogens Penny, Claes Carnbring
2 skl Tjäderhedens Jessie, Fredrik Nyström
1 ukl Hp Södersjöns Game Boy, Jimmy

VBFK 23 aug 2 Tärnafjällen
2 ÖKL  Karancanis Tyra Sverker Örmin

21-23 augusti SNFK Skog Arvidsjaur
1 UKL Bella äg Olov Åhman
1 UKL HP Bella äg Olov Åhman
1 SKL CERT Skeirutj Steira äg Olov Åhman
2 SKL Skeirutj Smilla äg Rolf Sandström

Våren 2015
24-26 april, ÖNFK, Dundret
1UKL Hp, Forsrännarens Blixten, äg Peter Backe, uppf Anders Fors
1UKL Hp, Forsrännarens Blixten, äg Peter Backe, uppf Anders Fors
3 UKL Forsrännarens Milou, äg Peter Olofsson, uppf Anders Fors

24-26 april, SNFK
2 SKL ck, Forsrännarens Hugge, äg Andreas Vainikainen, uppf Anders Fors
5 SKL Aeris TP Royal, äg Jan Svensson, uppf Roger Larsson

16-19 april, Vinterfjäll Pokal & SM, Lofsdalen
1 SKL cert,cacit Chriwalls Finn, äg och uppf Christer Wallerby
3 SKL ck Björklunds Jackson, äg och uppf Einar Holmvik
4 SKL Chriwalls Diva, äg och uppf Christer Wallerby

17-19 april NNFK Lofsdalen
2SKL ck, Bjönålias Point, Monica Garbeklint, uppf Sven Sellie
3 SKL Borgeflons CJ princess of Speed, äg o uppf Eva Perman
1ÖKL Hp  C/O Cito, äg Einar Holmvik
2 ÖKL Tiurskogens Cito, äg Anders Handler, uppf Jan Håvard Skogen
2 ökl Österbergets Winja, äg och uppf Kerstin Frändegård
3 UKL, Chriwalls Harald, äg o uppf Christer Wallerby

12 april, NNFK Rundhögen
1 UKL, Lykkekjerrets Valli, äg Jens Larsson
2 UKL Ohlsmyrens Wild Card, äg Marit Hellström, uppf Roland Ohlsson
2 ÖKL CO Cito, äg Einar Holmvik

11-12 april, ÖNFK, Abisko
1 ÖKL Hp, Forsrännarens Hugge, äg Andreas Vainikainen, uppf Anders Fors
1UKL Hp, Forsrännarens Sniff, äg Mats Daglin, uppf Anders Fors
1UKL Hp, Forsrännarens Blixten, äg Peter Backe, uppf Anders Fors
1UKL Hp, Forsrännarens Blixten, äg Peter Backe, uppf Anders Fors

11-12 april SFK, Skåne
2. Skl, HP, CK og res-Cacit Patjanens Villa Antinori, äg Per-Anton Berg uppf,Lars og Disa Nilsson
1 ÖKL Hp, Fugledes Urban, ägare Rolf Strömberg, uppf Flemming Fuglede Jörgensen
1 UKL Hp, Björås Anya, äg Per Arlebring, uppf Björn Danås

3-4 april, GFK, Gotland
1 UKL Hp, Höytjönnas Luna, äg Jan-Erik & Jenny Bodell, uppf Lars Mårten Håven
1UKL Hp, Aristanis Kay, äg Björn Meijel, uppf
2ÖKL, Oksbys Kricca, äg Katja Ståhlberg, uppf AnneMarie Skov & Alex Nissen

28-29 mars ÖFK, Öland
1UKL, Björås Avanti, äg Maria Rydlövs, uppf Björn Danås

 28-29 mars NNFK, Rörvattnet
1 SKL Metrinelunds Kejser, äg Terje Bjugan, uppf Svend Buchhave
2 SKL Ohlsmyrens P More Than A Feeling, äg Anna Falkerby Lundmark, uppf Roland Olsson

27 och 29 mars MFK, Enköping
1 SKL cert, Bronspilens Adante, äg Ulf Boström, uppf Ewa Odenius o Eric Ringaby
2 SKL, Fugledes Pius, äg Nils Kinch, uppf  Flemming Fuglede Jörgensen
1 ÖKL Hp, Evita, äg Anders Landin, uppf
1 ÖKL Hp, Venatios Fröken Yoda, äg och uppf Regina Lindberg
1 UKL Hp, Höytjönnas Luna, äg Jan-Erik Bodell, uppf Lars Mårten Håven

22 mars FA Internationella SKL, Löddesborg/Svalöv
1 SKL cert r-cacit, Tiurskogens Penny, äg Claes Carnbring, uppf Jan Håvard Skogen
2 SKL ck, Bjönålias Jackpot, Lisbeth Bodén, uppf Sven Sellie
5 SKL, Fugledes Tinkerbell, äg Hans-Allan Eliasson, uppf Flemming Fuglede Jörgensen

21-22 mars SNFK Arjeplogsfjällen Merkenäs
1 SKL Cert, Myrteigens Lilla Tösen, äg Roger Larsson, uppf Olav Schjetne o Terje Nordheim
1 ÖKL Hp, Skipsfjordhönas C Scott, äg ElinJohansen, uppf Wiggo Ditlefsen
1 ÖKL Hp, Aeris TP Royal, äg Jan Svensson, uppf Roger Larsson
1 ÖKL Hp, Aeris TP Birka, äg Peter Henriksson, uppf Roger Larsson
1 ÖKL Hp Myrteigens Tindra, äg Agneta Karlsson, uppf Olav Schjetne o Terje Nordheim

21 mars NNFK, Bruksvallarna
5 SKL, Borgeflons Speediga Sassa, äg Bengt Persson, uppf Eva Perman

21 mars, FA unghundsprov, Löddesborg
1 UKL, Carnbrings Little Mill, äg och uppf Claes Carnbring
2 UKL, Carnbrings Black Bull, är Magnus Kwant, uppf Claes Carnbring

 

Meriter från utlandet 2015

Hösten
HOLTER JFF`S  31.OKTOBER-1 NOVEMBER
2 AK Borgeflon`s Rk Otto – Petter Nordbæk

VESTLANDET FHK`S 20-22 NOVEMBER 2015
2 AK Pimen`s B-Jenta – Turid Skjelbreid

VESTFOLD FHK 16-18.OKTOBER
1 VK Kval Pimen`s B Jenta – Turid Skjelbreid
1.VK m/CK finale Ohlsmyrens P Respect – Hans Simensen
1 UK Gamekeeper`s Grappa – Finn Trana
2 UK Black Lucky`s Pascal – Terje Bråthen

*HED-OPP FHK 10-11 OKTOBER
2 AK East Meadows Mr Turbo Triss – Susanne Legneskog

*NM Lavland 9-10 OKTOBER
2 VK  semi Chriwalls Finn – Christer Wallerby
4 VK Kval Pimen`s B-Jenta – Turid Skjelbreid
4 VK semi Ohlsmyrens P Whiter Shade Of Pale – Inger Johanne Dephin

*NESK  2 – 4 OKTOBER
2 AK Ohslmyrens P Rocket Man – Eva Solli

*VESTFOLD FHK 2-4 OKTOBER
1 VK Chriwalls Finn – Christer Wallerby
2 VK Kval Borgeflon`s Jl Ritti – Ronny Remvang

*VESTLANDET FHK  3- 4 OKTOBER
2 AK Pimen`s Astrix –  Sveinung Lien

*ØSTFOLD FHK 25-27 SEPTEMBER
1.VK m/CK kval Ohlsmyrens P Respect – Hans Simensen
1.VK m/Cacit finale Ohlsmyrens P Respect – Hans Simensen
3 VK Chriwalls Finn – Christer Wallerby

*VEST-FINNMARK FHK 4.-6.SEPTEMBER
1 AK Ohlsmyrens P Heartbreaker – Håkon Helsvig

*NPK`S HJERKINN 4.-6.SEPTEMBER
3 UK Black Lucky`s Pascal – Terje Bråthen

GUDBRANDSDAL FHK 5 – 6.SEPTEMBER
6 VK Pålamalmens Il Capo – Bente Bergersen
5 VK Pålamalmens Isabell – Bente Bergersen
*28-30 NM Skog
2 VK Ohlsmyrens P Whiter Shade of Pale äg IJ Delphin för Cato Jonasen

*28 – 30 augusti  HALLINGDAL FHK
3 AK Hardpoints C Mose –  May Skattebo

*28-30 augusti Nordenfjedske FHK
1 UK Ohlsmyrens P Wild Wish äg Roar Ödegård
3 AK Ohlsmyrens P Rocket Man äg Eva Solli

*22-23 augusti Röros JFF
1 UK Ohlsmyrens P Wild Wind äg Bjørn Riset Sundberg
2 UK Black Lucky`s Pascal äg Terje Bråthen
2 UK Black Lucky`s Pascal äg Terje Bråthen

*21-23 augusti Salten FHK
3 AK Villmyrbäckens Cesar äg Arthur Abelsen

Våren 2015

*10 april, Geilo Norge
2 VK ck, Chriwalls Diva, äg o uppf Christer Wallerby

* 3-5 april, DPK Huvudpröve, Vildbjerg Danmark
1UK, Södersjöns Gameboy, äg Jimmy Börjesson, uppf Lisbeth Bodén
2UK, Södersjöns Zetema, äg och uppf Lisbeth Bodén
1ÅK, Black luckys Molly, äg Per-Ola Brekke, uppf Kent Svensson & Maria Svensson Wassberg
1ÅK, Black luckys Molly, äg Per-Ola Brekke, uppf Kent Svensson & Maria Svensson Wassberg
1ÅK med pokal, Black Luckys Rikke, äg Per-Ola Brekke, uppf Kent Svensson & Maria Svensson Wassberg
1ÅK Karacanis Chilla, äg Hans-Allan Eliasson, uppf Öystein Nilsen
1ÅK, Bjönålias Jackpot, Lisbeth Bodén, uppf Sven Sellie
2ÅK, Black Luckys Rikke, äg Per-Ola Brekke, uppf Kent Svensson & Maria Svensson Wassberg
3 VK, Black Luckys Rikke, äg Per-Ola Brekke, uppf Kent Svensson & Maria Svensson Wassberg
5VK, Gamekeepers Brioni, äg Sten Rönnerling, uppf Kalle Stolt

* 27-28 mars Andöya, Norge
4 VK, Borgeflons JL Raffzeth, äg Öystein Dahl, uppf Eva Perman
6 VK Borgeflons JL Ra-Balder, äg alf Tore Bölgen, uppf Eva Perman
2 AK, Hopfossens Kim, äg Tomas Hedqvist, uppf Karl Jordan
1 AK, Hopfossens Kim, äg Tomas Hedqvist, uppf  Karl Jordan

* 28 mars Sjödalen Norge
6 VK, Chriwalls Diva, äg och uppf Christer Wallerby

* 20-21 mars Danskt Derby
1Uk + 3 vinnare, Södersjöns Tresette, äg och uppf Lisbeth Bodén
1UK + 5 vinnare, Södersjöns Zetema, äg och uppf Lisbeth Bodén
1 UK, Fugledes Vilja, äg Björn Danås, uppf Flemming Fuglede Jörgensen

* 20 mars Tydalprovet Norge
1VK CK, pålamalmens Il Capo, äg Nils och Bente Bergersen, uppf Marina Bengtsson
5 VK, Pålamalmens Isabell, äg Nils och Bente Bergersen, uppf Marina Bengtsson

*  17 mars, Danmark
1 ÅK, Luthagens Du Etta, äg Lisbeth Boden, uppf Lars, Per och Olle Thulin

* 15 mars, Haslev Danmark
1 ÅK med pokal, Black Lucky Antonia, äg Bertil Mårtensson, uppf Kent Svensson & Maria Svensson Wassberg
1 UK med pokal, Björås Ami, äg och uppf Björn Danås
2 ÅK Fugledes Viva, äg Björn Danås, uppf Flemming Fuglede Jörgensen

* 13 mars, Midtfyn Danmark
1 ÅK, Fugledes Ursus, äg Sten Rönnerling, uppf Flemming Fuglede Jörgensen

 * 7 mars, Bramming Danmark
1 ÅK Black Luckys Zeke, äg Helene Kjelland, uppf Kent Svensson & Maria Svensson Wassberg
1 ÅK Riddarsporrens Norbert, äg Mogens Pedersen, uppf, Björn Meijel

* 1 mars, Spanien
Reserva CAC Trabajo, Ginebra, äg Elisabeth Andreen, uppf Ruben Alvarez Candame