Meriter tagna i Sverige hösten 2014

1-2 nov MFK Långtora
1 ukl Karacanis Chilla, äg Hans-Allan Eliasson, uppf Öystein Nilsen
2 ukl Södersjöns Tresette, äg & uppf Lisbeth Bodén
2 ukl East Meadows Mr Turbo Triss, äg & uppf Susanne Legneskog
2 ökl Mac Vargs A Calibra, äg Johanna Melander Andersson, uppf Monica Garbeklint
2 ökl Venatios Fröken Yoda, äg & uppf Regina Lindberg
2 ökl Evita, äg Anders Landin, uppf
2 ökl Black Luckys Zizo, äg Ali Saidizand, uppf Kent Svensson & Maria Svensson Wassberg
3 ukl East Meadows Metallica, äg Bertil Malmström, uppf Susanne Legneskog
3 ökl Östbergets Wilja, äg Johanna Söderström, uppf Kerstin Frändegård

25-26 okt Öland
1 Ökl Hp Lyngberga Jina, äg & uppf Carina Uhlèn
1 Ukl Hp Bronja, äg Patric Sundin, uppf Susanne Hempel
3 Ukl     Tristan, äg Patric Sundin, uppf Susanne Hempel

18-19 okt, ÖNFK Dundret
2 ÖKL Forsrännarens Hugge ägare Andreas Vainikainen, uppf Anders Fors

18 okt, Fält-SM, Karsholms Gods
3 SKL, Tiurskogens Penny, äg Claes Carnbring, uppf Jan Håvard Skogen

17 okt, Svenskt Derby, Karsholms Gods
1:a, 1uklHp, Black Luckys Kajsa, äg & uppf Kent Svensson & Maria Svensson Wassberg
2:a, 1 ukl, Black Luckys Antonia, äg Bertil Mårtensson, uppf Kent & Maria Svensson Wassberg
3:a, 1 ukl, Astrup Rik, äg Erik Aarö, uppf Aage Christiansen

16 okt, SSK Huvudprov
2 skl ck, Bjönnålias Jackpot, äg Lisbeth Bodén/Walter Muland, uppf Svein Sellie
2 skl Top Point Axi, äg & uppf Bertil Mårtensson
3 skl Frierfjordens Randi, äg Jens Grönneled, uppf  Tommy Nilsen/Helena M. Kihlberg

15 okt, SFK
1 ukl Hp Black Luckys Antonia, äg Bertil Mårtensson, uppf Kent  & Maria Svensson Wassberg
1 ukl Black Luckys Molly, äg Per-Ola Brekke, uppf Kent & Maria Svensson Wassberg
2 ukl Fugledes Viva, äg Björn Danås, uppf Flemming fuglede Jörgensen
2 ukl Karacanis Tyra, ägare Sverker Örmin, uppf Öystein Nilsen
2 ukl, Gamekeepers Fröken-Finemang, äg & uppf Kalle Stolt
3 ukl Blondiestar äg Martina Håkansson

14 okt, SFK
1 skl cert, Black Luckys Rikke, äg Per-Ola Brekke, uppf Kent  & Maria Svensson Wassberg
3 skl ck Top Point Axi, äg & uppf Bertil Mårtensson
2 skl, Gamekeepers Brioni, äg Sten Rönnerling, uppf Kalle Stolt
4 skl, Black Luckys Queen L, äg Per-Ola Brekke, uppf Kent & Maria Svensson Wassberg
5 skl Fugledes Tinkerbell, äg Hans-Allan Eliasson, uppf Flemming fuglede Jörgensen
5 skl, Luthagens Disco, äg Lars Thulin, uppf Lars, Olle, Per Thulin
6 skl, Patjanens Villa Antinori, äg Per Anton Berg, uppf Disa & Lars Nilsson
1 ukl Hp Fugledes Viva, äg Björn Danås, uppf Flemming fuglede Jörgensen
1 ukl Hp Black Luckys Kajsa, äg & uppf Kent & Maria Svensson Wassberg
1 ukl Hp, Angel, äg. Pia Jelkeståhl, uppf

11-12 Oktober Falköping
2 UKL Angel äg Pia Jelkeståhl
2 UKL Blondiestar äg Martina Håkansson
2 UKL Fugledes Viva äg Björn Danås uppf Flemming Fuglede Jörgensen
1 UKL Hp Black Luckys Molly, äg. Per-Ola Brekke, uppf. Kent och Maria Wassberg Svensson
1 UKL Gamekeeper’s Fakir, äg. Birger Knutsson, uppf. Kalle Stolt
1 ÖKL Hp Donna, äg. Kalle Stolt
1 SKL Fugledes Tinkerbell, äg. Hans-Allan Eliasson, uppf. Flemming Fuglede Jörgensen

11 Oktober, SNFK
1 SKL Skeirutj Steira äg. Olov Åman, uppf. Rolf Sandström
1 UKL Aeris TP Birka, äg. Peter Henriksson, uppf. Roger Larsson

3-4 Oktober, Gotland
1 UKL Hp Tilii, äg. Stefan Sigurdsson, uppf. Susanne Hempel och Patric Sundin
1 UKL Vega, äg. Stefan Sigurdsson, uppf. Susanne Hempel och Patric Sundin
2 UKL Lyngberga Ninja, äg. Josefin Hållbus, uppf. Carina Uhlén

27-28 september, MFK Sälen
1 SKL cert, Borgeflons Stårsa, äg Ronny Andersson, uppf Eva Perman, SEJCH
3 SKL, Luthagens De Sista, äg per Thulin, uppf Lars, Olle, Per Thulin
1 UKL Hp Sortebillkalle, äg Tommie Bäck, uppf Kerstin Eriksson

27 september, ÖSFK Ekeby
1 UK Black Luckys Zigge, äg Marie Sutinen, uppf Kent svensson

23 september, MFK Gredeby
3 ÖKL Mac Vargs A Calibra, äg Johanna Melander

20-21 september, ÖNFK Pirttivuopio
2 SKL Borgeflons Phi, äg B-O Johansson, uppf Eva Perman
3 SKL Forsrännarens Certina, äg & uppf Anders Fors
2 UKL Karacanis Boas Mysa, äg Björn Antonsson, uppf Öystein Nilsen
2 UKL Karacanis Boas Mysa, äg Björn Antonsson, uppf Öystein Nilsen

19-21 september, MFK Bolunda/Nederby
1 SKL Tiurskogens Penny, äg Claes Carnbring, uppf Jan Håvard Skogen
2 SKL Luthagens De Sista, äg Per Thulin, uppf Lars, Olle, Per Thulin
3 ÖKL Luthagens Du Etta, Lisbeth Bodén, uppf Lars, Olle, Per Thulin
1 UKL Hp Redgsweetsugar, äg Agneta Andersson, uppf Kerstin Eriksson
1 UKL Sortebillkalle, äg Tommie Bäck, uppf Kerstin Eriksson
2 UKL King Woodwelike of Scandinavia, Berit Olsson, uppf ?

13 -14 September ÖNFK Dundret
2 ÖKL Forsrännarens Hugge ägare Andreas Vainikainen, uppf Anders Fors

13-14 September NNFK Bruksvallarna
1 SKL Ohlsmyrens More Than a Feeling äg Janne Lundmark/Anna Falkeby, uppf Roland Ohlsson

1 ÖKL HP Luthagens De Sista äg Per Thulin, uppf Lars, Olle, Per Thulin
1 HP ÖKL Luthagensa Disco äg Lars Thulin, uppf Lars, Olle, Per Thulin
3 ÖKL Borgeflons CJ Ripa äg Anna Wagen, Eva Perman

12-13 september SGSK huvudprov Bruksvallarna
1 SKL CACIT Borgeflons CJ Princess of Speed, äg & uppf Eva Perman
3 SKL CK/HP Björklunds JR Jacson äg & uppf Einar Holmvik

5-7 september Svenska Pointerklubbens huvudprov i Pirttivuoppio
1 SKL CK/HP Cert CACIT Borgeflon’s Phi ägare B-O Johansson/Lena Gustafsson, uppf Eva Perman
2 SKL CK/HP R-CACIT Myrtegen’s Lilla Tösen ägare Roger Larsson, uppf Olav Schjetne och Terje Nordheim
2 SKL Borgeflon’s FK Stårsa ägare Ronny Andersson, uppf Eva Perman
3 ÖKL Forsrännarens Hugge ägare Andreas Vainikainen, uppf Anders Fors
2 ÖKL Forsrännarens Hugge ägare Andreas Vainikainen, Anders Fors
1 UKL HP Karacanis Tyra ägare Sverker Örmin, uppf Öystein Nilsen
1 UKL Karacanis Tyra ägare Sverker Örmin, uppf Öystein Nilsen
1 UKL HP Karacanis Boa’s Mysa ägare Björn Antonsson, uppf Öystein Nilsen
1 UKL HP Karacanis Viking ägare Jannice Lundström, uppf Öystein Nilsen
1 UKL Karacanis Cooper ägare Jens Nyström, uppf Öystein Nilsen
1 UKL GrovsmiasEsse ägare Mattias Westerlund
2 UKL Lyngberga Nicke ägare & uppf Carina Uhlèn
2 UKL Aeris TP Royal ägare Jan Svensson
2 UKL Aeris TP Royal ägare Jan Svensson
Bästa unghund Karacanis Viking ägare Jannice Lundström, uppf Öystein Nilsen
Guldpokal vinnare 2014
Karacanis Tyra ägare Sverker Örmin

ÖNFK 7 september Pirttivuoppio Bilder >>>
1 SKL CK/HP Cert Borgeflons CJ Phi ägare B-O Johansson/Lena Gustafsson, uppf Eva Perman
2 SKL CK/HP Karacanis Eira ägare Björn Harald Meidelsen, uppf Öystein Nilsen
4 SKL Borgeflons FK Stårsa ägare Ronny Andersson, uppf Eva Perman
6 SKL Borgeflons CJ Prinsess of Speed ägare & uppf Eva Perman

1 ÖKL HP Forsrännarens Jura ägare & uppf Anders Fors
2 ÖKL Donna ägareCarl-Fredrik Stolt

1 UKL HP Forsrännarens Honey Rider ägare Irene Lundmar, uppf Anders Fors
2 UKL Grovsmias Esse ägare Mattias Westerlund
2 UKL Lyngberga Nora ägare Carl-Fredrik Stolt, uppf Carina Uhlén
2 UKL Borgeflons PL Wicke ägare Tomas Svensson, uppf Eva Perman

6-7 september MFK Älvdalen
1 Skl Barentsviddas C Giga  äg Jenny Bodell, uppf Geir B Larssen
2 Skl Carnbrings Acta äg Gunilla Karlsson, uppf Claes & Malin Carnbring

30-31 augusti, Dorotea
1 SKL cert, Skeirutj Smilla, äg & uppf Rolf Sandström, SEJCH
1 ÖKL Hp, Fugledes Tinkerbell, äg Hans Allan Eliasson, uppf Flemming Fuglede Jörgensen
2 ÖKL Tjäderhedens I Pippi, äg Pontus Nyström, uppf Fredrik Nyström
3 ÖKL Vet Points Spottify, äg Erik Nordh, uppf Lena Gustafson

24 augusti, Tromsö FK, Ringvassöya
1 AK Patjanens Villa Antinori, äg Per-Anton Berg, uppf Lars o Disa Nilsson

23 augusti, Arvidsjaur
1 ÖKL Hp Skeirutj Simba, äg Anna-Karin Edelsvärd, uppf Rolf Sandström

22 augusti, Arvidsjaur
1 UKL Hp och vinnare av Skogspokalen Red Sweet Sugar, äg Agneta Andersson, upp Kerstin Eriksson
2 ÖKL Forsrännarens Hugge, äg Andreas Vainikainen, uppf Anders Fors
2 ÖKL Lykkekjerrets Lucia, äg Anna Zakrisson, uppf Einar Einmo

21 augusti, Arvidsjaur
1 SKL cert Skeirutj Steira, äg Olov Åman, uppf Rolf Sandström
2 SKL ck Skeirutj Smilla, äg & uppf Rolf Sandström
2 ÖKL Forsrännarens Hugge, äg Andreas Vainikainen, uppf Anders Fors
2 ÖKL Forsrännarens Jura, äg & uppf Anders Fors
2 ÖKL Vet Points Chatta, äg Thomas Johansson , uppf Lena Gustafson

16-17 augusti, Tjärnberg
1 UKL Forsrännarens Honey Rider, äg Irene Lundmark, uppf  Anders Fors
3 UKL Viijägarens Couronne, äg Åsa Fransson, uppf Jenny & Jan-Erik Bodell

Våren 2014
25-27 april, Merkenäs
2 SKL Myrteigens Lilla Tösen, äg Roger Larsson, uppf Olav Schjetne och Terje Nordheim
3 SKL Skeirutj Steira, äg Olav Åhman, uppf Rolf Sandström
3 SKL Skeirutj Smilla, äg och uppf Rolf Sandström
5 SKL Tjäderhedens Jessi, äg och uppf Fredrik Nyström
2 ÖKL Skipfjordhönas C Scott, äg Elin Johansen, uppf Wiggo Ditlefsen
3 UKL Unni av Rabbelugn, Fredrik Nyström, uppf Henrik Standertskjöld-Nordenstam

26 april, Dundret
1 ÖKL Hp, VetPoints Tia, äg B-O Johansson, uppf B-O Johansson och Lena Gustafsson
2 ÖKL, Hoppfossens Kim, äg Tomas Hedqvist, uppf Karl Jordan
2 UKL, Borgeflons PL Wicke, äg Hans Thomas Svensson, uppf Eva Perman

26 april, Lofsdalen
1 SKL Cert, Borgeflons FK Stårsa, äg Ronny Andersson, uppf Eva Perman
2 SKL CK, Österviks Andy-Garcia, äg Christer Wallerby, uppf Stephanie Giessecke/Tobias Winqvist
1 UKL + 3 UKL, Mac Vargs B Winning Sense, äg och uppf Monica Garbeklint
1 UKL, Mac Vargs B Wildcard, äg Anna Zachrisson, uppf Monica Garbeklint

21 april, Rundhögen
1 ÖKL Hp Ohlsmyrens P More than A Feeling, äg Anna & Janne  Falkerby Lundmark, uppf Roland Ohlsson

MFK 12-13 april, Kungs Husby
1 ÖKL Hp, Stenbitens King, äg Andreas Nyqvist, uppf Sten Rönnerling
1 Ökl Hp, Rushlights Magic, äg Douglas Larsson, uppf Richard Shepard & Niklas Gunnarsson
1 SKL Cert o Cacit, Top Points Axi, äg och uppf Bertil Mårtensson

SFK 12 april, Skåne
1 UKL Hp Black Luckys Kajsa, äg och uppf  Kent Svensson

12 april, KungsHusby
1 ÖKL Hp Barentsviddas C Giga, äg Jenny o Jan-Erik Bodell, uppf Geir B Larssen

12 april,Abisko
3 ÖKL Hopfossens Kim, äg Tomas Hedqvist, uppf Karl Jordan

6 april, Ritsem
1 ÖKL HP Vet Points Spike, äg Sven Gustav Huhta uppf B-O Johansson och Lena Gustafsson

5 april, Ritsem
3 ÖKL Vet Points Spike, äg Sven Gustav Huhta uppf B-O Johansson och Lena Gustafsson

5 april, Rörvattnet
2 ÖKL Ohlsmyrens More than A Feeling, äg Anna & Janne  Falkerby Lundmark, uppf Roland Ohlsson
2 UKL Mac Vargs B Wildcard, äg Anna Zachrisson, uppf Monica Garbeklint

MFK 30 mars, Sälen
1 UKL Hp Borgeflons P Victoria, äg och uppf Eva Perman
1 SKL cert, Tjäderhedens Jessi, äg och uppf Fredrik Nyström
2 SKL Borgeflons Stårsa, äg Ronny Andersson, uppf Eva Perman

23 mars Bruksvallarna
2 ÖKL Ohlsmyrens More Than A Feeling, äg Anna & Janne  Falkerby Lundmark, uppf Roland Ohlsson
1 UKL Hp Caramba, äg Bengt Hansson, uppf Ole Ivar Frömyr

23 mars FA Internationella SKL, Bäckaskog
3 SKL CK/Hp Tiurskogens Penny, äg Claes Carnbring, uppf Jan Håvard Skogen
4 SKL Top Points Axi, äg och uppf Bertil Mårtensson

15-16 mars Arjeplog
2 UKL Grovmias Esse, äg Anna Kaltenegger, uppf Jörn Åselid
2 ÖKL Vet Points Spike, äg Sven-Gustav Huhta, uppf Lena Gustafsson
2 SKL CK/Hp Skeirutj Smilla, äg och uppf Rolf Sandström

Meriter tagna i utlandet hösten 2014

17-18 okt Vestfold
5 vk Final , Chriwalls Diva, äg & uppf Christer Wallerby
6 vk , Chriwalls Diva, äg & uppf Christer Wallerby

9 okt Vestfold NM Lag
1 vk , Chriwalls Finn, äg & uppf Christer Wallerby

4 okt Hamar
3 vk Final, Chriwalls Finn, äg & uppf Christer Wallerby

4 okt, Mjösa NM Lavland
2 vk Viarps Esteé, äg Kerstin Ericsson, uppf Anders Persson

3 okt, Östfold
2 uk Ice-Bear, äg & uppf Kerstin Ericsson
1 AK Viarps Esteé, äg Kerstin Ericsson, uppf Anders Persson

3 okt Hamar
2 vk, Chriwalls Finn, äg & uppf Christer Wallerby

29 september
2 VK Chriwalls Diva, äg o uppf Christer Wallerby

21 september, Lapua Finland, Final
Plac 4 Twastian Ruth, äg Tommu Dunder, uppf Marikki Forell

30 augusti, Midt-Troms FK, Senja
3 VK Patjanens Villa Antinori, äg Per-Anton Berg, uppf Lars o Disa Nilsson

24 augusti, Tromsö FK, Ringvassöya
1 AK Patjanens Villa Antinori, äg Per-Anton Berg, uppf Lars o Disa Nilsson

Våren 2014

6 april, Dansk Pointerklubbs Huvudprov
3VK Bjönnålias Jackpot, äg Walther Muland uppf Svein Sellie

4 april, Dansk Pointerklubbs huvudprov
1 UK Lyngberga Nora, äg Kalle Stolt uppf Carina Uhlén
2 ÅK Lyngberga Jina, äg och uppf Carina Uhlén

28 mars, Själland
1 Åk Bendts Diba, äg Björn Danås, uppf Sten Bendt
1 UK Black Luckys Antonia, äg Bertil Mårtensson, uppf Kent Svensson & Maria Svensson Wassberg

23 mars Assen
1 ÅK Gamekeepers Brioni, äg Sten Rönnerling, uppf Kalle Stolt

23 mars Röros
2 VK Ohlsmyrens P Rocket Man äg Arild Solli, uppf Roland Ohlsson

23 mars Tromsö
2VK Pimens B-Kajsa, äg Inger-Lill Lokås Pedersen, uppf Richard Persson

21-22 mars, Danskt Derby Ribe
2 UK Riddarsporrens Ofelia, äg Henning Hansen, uppf Björn Meijel

Hovden 9 mars
1 AK Black Luckys Rikke, äg Per-Ola Brekke, uppf Kent Svensson & Maria Svensson Wassberg

Smöla 8 mars
1 VK Ohlsmyrens P Rocket Man äg Arild Solli, uppf Roland Ohlsson

Vesterålen 15 februari
1 VK m CK Borgeflons JL Ra-Balder äg Alf Tore Bölgen, uppf Eva Perman

Ringvassöya 15 februari
1VK Stenbitens Lycke, äg Geir Arne Johansen, uppf Sten Rönnerling