Hösten 2013

 MFK Kungs Husby 3 november
3 ÖKL Ln´s Pointmann Clera, Mona Hammar


MFK Långtora 16-20 oktober

1 Hp ukl  Evita, Anders Landin
1 Hp ukl Mac Varg’s Calibra, för Amir Sand
1 ukl  Evita, äg Anders Landin
2 ukl Borgeflons PP Viking, äg Daniel Norrman
3 ukl   Viijägarens Cluedo, äg Kjell Munksten

2 ökl Viijägarens Xylia, äg Sofia Palmkvist
3 ökl  Anneberogs Kiwano, äg Conny Andersson

2 skl Fugledes Odin /Sören Mulvad
3 skl  Fugledes Eno, äg Bjerke Andersson
4 skl Semeghini Ulama, äg Björn Meijel

FA DERBY Långtora 18 september
3:a 1 ukl Hp Villestoftens Ponto, äg Villy Loven
4:a 1 ukl Rushlight Melodi, äg Jack Engelbrektsson
5:a 1 ukl  MacVargs a heart for hunting, äg Caroline Wikberg
1 ukl  Boelsgaards Trille, äg Henning Hansen

FÄLT-SM 19/10
1:a 1 SKL Cacit Cert PT Semeghini Ulama, äg Björn Meijel
3:a  3 SKL Fugledes Eno, äg Bjerke Andersson
4:a  4 SKL Viijägarens Masi, äg Sofia Palmkvist, för Amir Zand
5:a 5 SKL Top Point Axi, äg Bertil Mårtensson
6:a 6 SKL Bjönnålias Point, äg Monica Garbeklint


Vestfold FHK 19-20 oktober
2 AK Chriwall`s Fred Flintstone äg Torstein Dehn
2 AK Chriwall`s Fly äg Frank Theodor Karlsen
1 AK Chriwall`s Fly äg Frank Theodor Karlsen
Kristianssund & Nordmöre JFF Smöla 12-13 oktober
2 AK Ohlsmyrens P Rocket Man – Eva Solli
1 AK Ohlsmyrens P Rocket Man – Eva Solli

NM Lavland & Östfold FHK 11-13 oktober
1:a NM Lag Ohlsmyrens P Respect äg Hans Simensen
5 VK kval Ohlsmyrens P Respect äg Hans Simensen
1 VK  CK Black Luckys Ingo äg Knut Gunnar Sörlie
1 VK Ck Chriwalls Diva äg Christer Wallerby
1 VK semi Ohlsmyrens P Respect äg Hans Simensen
2 VK final Ohlsmyrens P Respect äg Hans Simensen

Öland 12-13 oktober
1 Ukl Hp Rushlight Melody J Engelbrektsson
3 Ukl Fugledes Tiro B Andersson

NNFK Ramundberget 5-6 oktober
3 SKL Ohlsmyrens P Born To Run, äg/för Marit Hellström
3 UKL Langgrubbans G’Ull Einar, äg/för John-Eric Ericsson

Vestfold 6 oktober
1 AK Chriwalls Finn

Hed-opp FHK Mjöspröve 5-6 oktober
1 AK Borgeflons JL Ritti äg Ronny Remvang

SSK/VFK 4-6 oktober
1 Skl Cert Fugledes Eno B Andersson
2 Skl Ck Viijägarens Gnistra Boden/Muland

2 Ökl Donna K Stolt
3 Ökl Peltoluovin Niobe P Jelkeståhl
3 ÖKL Peltoluovin Niobe P Jelkeståhl

1 Ukl Hp Rushlight Mist N Gunnarsson
1 Ukl Hp Rushlight Mist N Gunnarsson
1 Ukl Hp Fugledes Tinkerbell H-A Eliasson
1 Ukl Hp Evita A Landin
1 Ukl Rushlight Magic D Larsson
2 Ukl Gamekeepers Biran K Stolt
2 Ukl Gamekeepers Bronco K Stolt


VBFK  Tärnafjällen 28-29 september
3 ÖKL Ohlsmyrens More than a Feeling – A F-Lundmark, J Lundmark

MFK Älvdalen 28-29 september
1 ÖKL HP PT Jessi – Fredrik Nyström

SPK huvudprov Skåne 27-28 September
1:a SKL CK Fugledes Odin – Sören Mulvad
1:a SKL CK CACIT Frierfjordens Rit – Flemming Fuglede Jörgensen
2:a SKL CK Semeghini Ulama – Björn Meijel
3:a SKL  Tawastian Toivo – Mikael Grahn
4:a SKL Björklunds C/R Jackson – Einar Holmvik
5:a SKL Black Lucky’s Queen – Per Ola Brekke
1:a UKL Ginesis Femme Fatale – Bertil Mårtensson
1:a UKL Hp Astrups Loke – Christian Johansens
1:a UKL Hp Villestoftes Pernille – Mattias Siölunds
1:a Hp UKL Gamekeeper’s Brioni – Sten Rönnerling
Vinnare av Guldpokalen 2013 blir Gamekeeper’s Brioni – Sten Rönnerling

NPK’s huvudprov på Hjerkinn 27-29 september
2 AK Ohlsmyrens P Rocket Man – Arild Solli

SFK Skåne 24-25 September
1:a Hp UKL Gamekeeper’s Brioni – Sten Rönnerling
2:a UKL Commander Crowe – Sten Rönnerling
1 ÖKL Hp Black Sheetans Bitte – Äg S & K Nilsson, för Sören Mulvad Johansen
1:a SKL Cert Top Point Axi – Bertil Mårtensson
2:a SKL CK Fugledes Odin – Sören Mulvad

SISK huvudprov Skåne 21-22 september
1:a Hp UKL Gamekeeper’s Brioni – Sten Rönnerling
1:a SKL Cert CACIT Fugledes Odin – Sören Mulvad

Tromsö FHK 21-22 september
1 AK Borgeflons JL Raffzeth – Öysten Dahl

Nordenfjedske FHK  20-21 September
2 AK Ohlsmyrens P Rocket Man – Arild Solli

NNFK Bruksvallarna 21-22 september
2 UKL Langgrubbans Gull Einar – John Erik Eriksson

ÖNFK Fjällpokalen & Fjäll SM 13-15 september
2 ÖKL Vestfjordalens Mette – Pecka Mattson
2 SM  Borgeflon CJ Phi – B-O Johansson

MFK Bolunda 14-15 september
2 ÖKL Älva – Annelie Ek
2 ÖKL  Luthagens Disco – Lars Thulin
3 ÖKL  Anneborgs Tamarillo – GunBritt Jonsson

FA Skogspokalen & SM Skog i Jättendal 7 – 8 september
SM 
1:a 1 SKL Silverforsens Party Animal äg Monica Garbeklint
Skogspokalen 2:a 2 UKL Mac Vargs Mac Vargs A Heart For Hunting, äg Caroline Wikberg

ÖNFK Pirttivuopio 7-8 september
1 UKL Vet Points Tia – för Lena Gustafsson
1 UKL Hp Vet Points Tia – för Leif Wanhainen
3 Ökl Hopfossens Kim – Thomas Hedqvist
3 ÖKL Hopfossens Way – Kalle Jordan

NESK NM Höyfjell 6-8 september
3 AK Pålamalmens II Capo – Bente Bergersen
3 VK Final Pimen`s Aron – Terje Steinsund
1 VK Semi Black Luckys Ingo – Knut Gunnar Sörlie

Bodö JFF Saltfjellet 7-8 september
4 VK kval Pimen`s B-Jenta – Turid Skjelbreid

ØSTERDAL FHK`S DALSBYGDAPRØVE 31.AUGUST OG 1.SEPTEMBER
1 AK Pålamalmens Isabell äg Bente Bergersen


MIDT-TROMS FHK`S PRØVE PÅ SENJA/INDRE TROMS 31.AUGUST OG 1.SEPTEMBER
2 UK Vet Point`s Tia äg B-O Johansson
1 VK CK final Stenbitens Lycke äg Geir Arne Johansen

NGK`S KONGSVOLDPRØVE 30.AUGUST TIL 1.SEPTEMBER
2 VK final Black Luckys Ingo  äg Knut Gunnar Sörlie
2 AK Ohlsmyrens Rocket Man äg Eva Solli

NISK`S TYDALSPRØVE 30.AUGUST TIL 1.SEPTEMBER
2 VK / CK Kval Bjønnålia`s Point äg Monica Garbeklint

NVK TROMS SIN SKOGSFUGLPRØVE PÅ RINGVASSØYA 28.AUGUST
3 AK Borgeflons JL Raffzeth äg Öystein Dahl

NESK Kiear 23-25 augusti
1 VK Final Ohlsmyrens P Respect äg Hans Simensen

VESTLANDET FHKRAGGSTEINDALEN 23- 25.augusti
2 VK Black Luckys Queen L äg Per Ola Brekke

TRYSIL FELLESFORENINGS BITTERMARKA 24-25 augusti
2 AK Pålamalmens Il Capo äg Bente Bergersen

NNFK Bruksvallarna 18 augusti
1 UKL HP Mac Vargs A Heart For Hunting, äg Caroline Wikberg


SNFK Arvidsjaur 16-18 augusti
1 ökl HP Skeiruts Smilla Äg. Rolf Sandström Arvidsjaur
1 Skl HP CERT  Sollidalens A Kaia Äg. Öystein Pedersen Norge
1 Skl  Skeirutj Steira Äg. Olov Åhman Arvidsjaur
1 Ökl HP  Hardpoints Lucy Äg Erik Hården Kalix
3 Ökl  Vet Point´s Spottify Äg. Reine Lindqvist Vännes


Våren 2013

HALLINGDAL FHK`S HEMSEDALPRØVE 1-4 MARS
1 VK m/CK kval Black Luckys Ingo & Knut Gunnar Sørlie
3 VK finale Black Luckys Ingo & Knut Gunnar Sørlie
2 VK Kval Ohlsmyrens P Respect & Hans Simensen

TROMSØ HUNDEKLUBBS TROMSØPRØVE 2-3 MARS
4 VK kval Pimen`s Aron & Terje Steinsund

NVK AVD HEDMARK/OPPLANDS VINJEVEGENPRØVE 2-3 MARS
2 AK Borgeflons JL Rå-Chanse & Tom Wiger

ITFHK`S VERDALSPRØVE 8-10 MARS
2 AK Likko`s Niilo – Nikolai Stenfors

FJD Sjalland 10 mars
1 UK Anneborgs Tamarillo – Mattias Sjöland

RØROS JFF`S RØROSPRØVE 16-17 MARS
4 VK Black Luckys Ingo & Knut Gunnar Sørlie
2 AK Likko`s Naliilo – Nikolai Stenfors
1 AK Likko`s Niilo – Nikolai Stenfors
2 UK Östbergets Wilja – Trond Remvang/Johanna Söderström>

TROMSØ FUGLEHUNDKLUBBS TROMSØPRØVE 16-18 MARS
1 VK CK Pimen`s Aron & Terje Steinsund

ROMERIKE FHK`S PRØVE I FEMUND 23-24 MARS
4 VK Pimen`s B-Jenta & Turid Skjelbreid

NM-INDIVIDUELT PÅ ANDØYA 22-24 MARS
3 VK Ohlsmyrens P Respect & Robert Gill

NM-LAG PÅ ANDØYA 21 MARS
3 pl NM Ohlsmyrens P Respect & Robert Gill del i Pointerlaget

SNFK ARJEPLOG 23-24 MARS
1 UKL Forsrännarens Hugge
3 ÖKL Skeirutj Smilla – Rolf Sandström

ÖNFK RITSEM 6-7 APRIL
1 SKL CERT CACIT Vestfjorddalens Sture – Ola Johansson
2 SKL R-CACIT Örntuas Nemi – Stian Henrikssen
1 ÖKL Vetpoints Bruna Bönan – B-O Johansson
1 UKL Forsrännarens Jura – Anders Fors
2 UKL Vetpoints Tia – B-O Johansson

NNFK RÖRVATTNET 6-7 APRIL
1 SKL CERT Viijägarens Masi – Sofia Sund

AGDER FHK`S HOVDEN 5-7 APRIL
2 VK Ohlsmyrens P Respect – Hans Simensen NO JCH

VESTFINNMARK FHK SENNALAND 6-7 APRIL
1 AK Ohlsmyrens P Heartbreaker – Håkon Helsvig

ÖNFK ABISKO 13-14 april
6 SKL Tig äg steinsund Terje
3 ökL Hoppfosens Kim äg, Tomas Hedqvist
2 UKL Fordalens Aiva äg, Börje Jönson
2 UKL Vetpoints Tia äg, Tore Stålnacke

SNFK SM FP Merkenäs 11-14 april
SM
3:a Barentsviddas B Sortebill, Geir B Larsen ck hp
4:a Av Rabbelung Ozi, Rolf Sandström ck hp
5:a Karacanis Prikken, Skjalg Hundstad
2 ökl Skipfjordhönas C Bolt, Wiggo Ditlefsen
2 ökl Myrteigens Lilla tösen, Roger Larsson
2 ökl Myrteigens Lilla tösen, Roger Larsson
3 ökl Myrteigens Lilla tösen, Roger Larsson

HED-OPP`S DOVREPRØVE 12 – 14 APRIL
2 AK Ohlsmyrens P Rocket Man – Aril Solli
1 AK Ohlsmyrens P Whiter Shade of Pale – I J Delphin / K. Östmo

BUSKERUD JFF`S GEILOPRØVE 12 -15 APRIL
1 VK CACIT Ohlsmyrens P Respect – Hans Simensen
1.VK m/CK kval Black Luckys Ingo – Knut Gunnar Sørlie
2.VK m/Res Cacit Black Luckys Ingo – Knut Gunnar Sørlie
2 VK m/CK Black Luckys Queen L – Per Ola Brekke

NNFK STORLIEN 15 APRIL
1 UKL Langgrubbans Dufva, Marit Hellström

NNFK LOFSDALEN 20-21 APRIL
6 SKL Österviks Andy Garcia, Christer Wallerby
3 SKL Björklunds C/R Jackson, Einar Holmvik
2 UKL Borgeflon´s JL Uzi, Anders Halvarsson
2 UKL Langrubbasns Balder, Oddbjörn Nordseth
1 UKL Chriwalls Finn, Christer Wallerby

 

HED- OPP`s ROLF SEVENDAHLS MINNELØP I FEMUND 19- 21APRIL
1 VK Ohlsmyrens P Respect – Hans Simensen/Randi Halvorsen

NNFK STORLIEN 27-28 APRIL
1 UKL Hp Langgrubbans Dufva, Marit Hellström

SNFK ARJEPLOGFJÄLLEN 27-28 APRIL
1 UKL Vet Points Lava – Anna Karin Edelsvärd
2 UKL Vet Points Lava – Anna Karin Edelsvärd
1 UKL Vet Points Spike – Karl Gustav Huhta
3 UKL Vet Points Spike – Karl Gustav Huhta
1 UKL Vetpoints Tia – B-O Johanssson
1 ÖKL Hp Myrteigens Lilla Tösen – Roger Larsson
2 ÖKL Myrteigens Lilla Tösen – Roger Larsson
2 ÖKL Myrteigen Tindra – Agneta Carlsson
2 ÖKL Myrteigen Tindra – Agneta Carlsson
3 ÖKL Vet Points Chatta – Thomas Johansson
2 SKL Hopfossens Cia – Thomas Hedqvist
SALTEN FHK SALTFJELLET 26- 28 APRIL
2 VK Borgeflons JL Rabalder – Alf Tore Bölgen
3 VK Black Luckys Ingo – Knut Gunnar Sørlie
2 VK Final Black Luckys Ingo – Knut Gunnar Sørlie