Fonden-kr 50.000:–instiftad av SPK:s hedersledamot Ruben Rausing till klubbens 75-årsjubileum 1978. Årligen läggs 25% avkastning till fondkapitalet. Ägare och uppfödare av den svenskägda pointer som under året uppnått högsta poäng delar på 75% av avkastningen av kapitalet. Priset kallas ÅRETS POINTER.

2020 Borgeflons DR Zaga äg Jörgen Andersson

Zaga erövrar även dessa vandringspriser från huvudprovet 2020

100-årskruset
SPKs 100-Års jubileumskrus ett dryckeskrus i trä med ett tvärsnitt av profiler i SPKs hundraåriga historia. Kruset är ett vandringspris, som är ständigt vandrande. Designat, tillverkat och skänkt av Bertil Dagermo. Detta krus tävlas om i SPKs skl vid huvudprovet och tilldelas bästa placerade svenskägda pointer. Ägaren anses den vara som står som ägare på anmälningsblanketten. Priset är ständigt vandrande.

Björn Jönssons Minnespris
Skänkt av kennel Skärtorp. Priset som är ett vandringspris tilldelas bäst placerade pointer i skl vid SPK:s huvudprov. Ständigt vandrande.